Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Anne olmak istiyorsan, sismanlama!

Eskilerin “iki dirhem et, bin ayip örter” deyisi epeydir demode... Bilimin de aydinlattigi gerçekler, kisinin hem zayif hem de saglikli olabilecegini gösteriyor. Kaldi ki fazla kilolarin her geçen gün saglik üzerinde yeni bir olumsuz etkisi bulunuyor. Tutarli Diyet’ten Gizem Tutar, özellikle anne olmak isteyen hanimlarin, fazla kilolardan mutlaka uzak durmasi gerektigini belirtiyor.

Eskiler “can bogazdan gelir” ögretisiyle büyüdügü için, bu aliskanliklarini çocuklari ve torunlari üzerinde de uyguluyor ama göz ardi ettikleri bir gerçek var: Hareketsiz yasam tarzi, insanlari kilo almaya ve bu kilolariyla yasamaya adeta mecbur ediyor. Tutarli Diyet’ten beslenme uzmani, diyetisyen ve yasam koçu Gizem Tutar da fazla kilolarin sakincalarina dair uyarilarda bulunuyor. “Sismanlik, gebe kalmayi da zorlastirabiliyor” diyen Tutar, vücutta yag dokusu miktarinin fazlaligi yüzünden kadinlarin adet düzensizlikleri yasadigina ve dogurganliklarinin azaldigina dikkat çekiyor.

Gizem Tutar, üç bin çift üzerinde bir yil süren bir arastirma yapildigini ve elde edilen sonuçlara göre normal vücut agirligina sahip kadinlarin, obez kadinlara göre %43 daha yüksek oranla gebe kalabildigini dile getiriyor. Üstelik obez kadinlarin adetleri düzenli olsa da bu sonuç degismiyor. “Obezitenin dereceleri de gebe kalmada etkilidir” diyen Tutar, 1.derecede obez kadinlarin gebe kalma olasiligi, normal vücut agirligindaki kadinlara nazaran %26 daha düsük oldugunu, buna karsilik morbid obez kadinlarda bu oranin %46’lara kadar çiktigini belirtiyor. Bütün bu bilgilere ragmen sismanlikla gebe kalma kapasitesi arasinda ne gibi bir mekanizmanin devreye girdigi belli degil. Tutar, “Tokluk ve istah ile ilgili leptin isimli hormonun ayni zamanda, dogurganligi da etkileyebilecegi düsünülüyor. Çünkü yumurtlama fonksiyonlari normal olan obez kadinlar da gebe kalma ile ilgili beklenmedik sikintilar yasayabiliyor. Bu arada obez kadinlarda östrojenin de fazla salgilandigi ve bu durumun da hormon dengesizliklerine yol açtigi biliniyor” diyor.

“Adet düzensizligi olan, anne olmak isteyen ve tüp bebek tedavisi görmek isteyen kadinlara, doktorlarin ilk önerisi kilo vermeleridir” diyen Tutar, bir gerçege de dikkat çekiyor: Yumurtlama problemi olmayan veya herhangi bir hormon dengesizligi saptanmayan kadinlar, sadece zayiflayarak bile düzenli adet dönemi yasamaya basliyor ve gebe kalabiliyor.

Tutarli Diyet’te kendilerine basvuran ve anne olmak isteyen kadinlarin da kilo vermesi için yardimci olduklarini belirten Gizem Tutar, “Burada önemli olan kas dokusundan degil, yag dokusundan kilo vermektir. Dünya Saglik Örgütü’nün açiklamasina göre; haftada 0.5-1 kg arasi kilo kaybi sagliklidir. Tutarli Diyet’te biz de bu kriterlere sadik kalarak obez hanimlarin ayda ortalama 4-6 kg kilo vermelerine yardimci oluyoruz. Anne adayi hanimlarin daha fazla ve daha hizli kilo vermelerini yanlis buluyoruz çünkü bütün o fazla kilolari su ve kas dokusundan kaybederek verecekleri için, gebeliklerini saglikli geçiremeyeceklerini biliyoruz” diyor.

Gizem Tutar, birlikte çalistigi jinekologlar kanaliyla Tutarli Diyet’e gelen obez hanimlarin önce bir doktor kontrolünden geçtigini, daha sonra bu hastalarin yas, saglik durumu, varsa kullandiklari ilaçlar ve genel yasam tarzi göz önüne alinarak kendilerine uygun bir beslenme programi hazirlandigini söylüyor. Tutarli Diyet gözetiminde kilo veren hanimlarin vücut agirliginda %10 kayip yasanmasiyla birlikte adet dönemlerinde düzelme gözleniyor ve bu hastalar arasinda kendiliginden gebe kalanlara sikça rastlaniyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası