Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ASTIM, UMULMADIK BIR ZAMANDA KÖTÜ YÜZÜNÜ GÖSTEREBILIR

Istanbul Medipol Üniversitesi, Saglik Bilimleri Fakültesi Dekani Gögüs Hastaliklari Uzmani Prof. Dr. Erdogan Kunter, uzun yillar hafif sikayetlerle seyreden ASTIM hastaliginin umulmadik bir zamanda, belli sartlar bir araya geldiginde en kötü yüzünü gösterebilecegini söyledi.

Kunter, tetikleyici faktörlerden kaçinildigi, iyi tedavi edildigi, hasta ve yakinlarinin egitiminin saglandigi sürece astimin kontrolü mümkün bir hastalik oldugunu ifade etti.

Istanbul Medipol Üniversitesi, Saglik Bilimleri Fakültesi Dekani Gögüs Hastaliklari Uzmani Prof.Dr. Erdogan Kunter, astimin çesitli tetikleyici faktörlere maruz kalinmasi sonrasinda çalismaya baslayan bir dizi biyolojik mekanizmaya bagli olarak akcigerlerimizde bulunan havayollarinin spazmi (kasilarak daralmasi) ve bu havayollarinin içinin yapiskan ve koyu bir balgamla tikanmasi sonucunda rahat ve yeterli solunum yapilmasini engelleyen bir hastalik oldugunu söyledi.

Arastirmalarin, Avrupa ülkelerinde her yüz kisiden 5-10 kadarinda astim hastaligina rastlandigini gösterdigini belirten Kunter, “Ülkemizde de benzer oranlarda oldugu düsünülmektedir” dedi.

Tekrarlayan astim ataklari akcigerlere zarar veriyor

Hastaligin genellikle nöbetler halinde tekrarladigini açiklayan Kunter, “Kendiliginden veya tedaviyle düzelerek hastanin nöbetler arasinda normal bir yasam sürmesine imkan tanir. Ancak tekrarlayan astim ataklari akcigerlerde geri dönüsü olmayan hasarlar birakabilir. Zamanla bu hasarlar birikir ve kisinin solunum fonksiyonlari ataklar disindaki zamanlarda da tam olarak normallesemez. Ataklari tetikleyen faktörler hastadan hastaya degisebilir” diye konustu.

Kunter, allerjik astim hastasinda da, kisinin duyarli oldugu bazi maddelere maruz kalmasiyla atak baslayabilecegini (ev tozu akarlari, evcil hayvanlarin vücudundan dökülen tüyler, hamam böcegi antijenleri, rutubetli ortamlarda bulunan küfler, agaç ve çiçek polenleri, çesitli gidalar, vs.), alerjik olmayan astimda ise bu sekilde tanimlanmis belli bir alerjik neden ortaya koyamayacaklarini belirtti.

Hem alerjik astim hem de allerjik olmayan astim hastalarinda ortak olarak bazi faktörlerin atagi baslatabilecegini dile getiren Kunter, su örnekleri veriyor: “Sigara dumani, kirli hava, tozlu ortam, keskin kokular, ani isi degisiklikleri gibi faktörler bunlar arasinda sayilabilir. Diger taraftan çesitli mikrobik (viral veya bakteriyel) hastaliklar ve özellikle üst solunum yolu enfeksiyonlari da baska bir faktör olmasa bile atagi baslatabilmektedir. Ilginç olarak bizzat tedavi amaciyla kullanilan antibiyotikler ve agri kesiciler de çok ciddi bir astim atagini baslatabilirler.”

Astim atagini baslatabilen diger beklenmedik sebepler

Prof.Dr. Erdogan Kunter, ilaçlar arasinda aspirinin astimla iliskisi çok iyi bilindigini ve bu duruma “aspirine bagli astim” adi verildigini belirterek, “Bu çok iyi bilinen nedenlerin yaninda astim atagini baslatabilen baska farkli sebeplerde olabilir. Kahkahayla gülmek, isinmadan spora baslamak, üzüntü, korku, ruhsal sikintilar bile astim atagini baslatabilmektedir. Günümüzde çok rastlanan bir durum olan reflü hastaliginda da çok küçük miktarlarda mide içeriginin solunum yollarina kaçarak tahris olusturmasi ciddi bir atagi baslatabilir. Eger kisi vücudun refleks mekanizmalarini zayiflatan alkollü bir içecek almissa bu tür bir reaksiyonun gelismesi çok daha kolay olacaktir. Ayrica bazi hastalarda alkolün kendisine veya alkollü içecegin içinde bulunan bir maddeye karsi da alerjik reaksiyon gelisip astim krizi baslayabilmektedir” seklinde konustu.

Astim kontrolü mümkün hastaliktir

Günümüz sartlarinda, tetikleyici faktörlerden kaçinildigi, iyi tedavi edildigi, hasta ve yakinlarinin egitiminin saglandigi sürece astimin kontrolü mümkün bir hastalik oldugunu ifade eden Kunter, sunlari kaydetti: “Tedavide temel olarak havayollarini genisleten ve krizden sorumlu olan biyolojik mekanizmalari düzenleyen ilaçlar kullanilmaktadir. Bu sekilde iyi takip ve tedavi edilen hastalar oldukça kaliteli ve saglikli bir hayat sürdürebilirler. Kontrol altinda olmayan, adeta kaderine terkedilen bir hastanin ise çok ciddi ve hayati tehdit eden krizler yasamasi olasidir. Unutulmamasi gereken en önemli nokta uzun yillar hafif sikayetlerle seyreden hastaligin umulmadik bir zamanda, belli sartlar bir araya geldiginde en kötü yüzünü gösterebilecegi gerçegidir.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası