Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çagin hastaligi astim sizi tehdit ediyor

Halk arasinda nefes darligi olarak bilinen ve hava yollarinin periyodik daralmasi sonucu soluk almanin güçlestigi astim, özelikle son günlerde en sik rastlanan hastaliklar arasinda yer aliyor. Kalitsal bir hastalik olarak bilinen astim özellikle sanayilesmis toplumlarin dogalliktan uzak yasamlari sonucunda daha sik görülüyor. Hava kirliligi, gündelik hayatta kullanilan kimyasal maddelerin yani sira, halilarla kapli evlerin akarlari, evlerimizde beslemek zorunda kaldigimiz hayvan tüyleri, polen gibi alerjenler, özellikle ailesinde astim olan çocuklarin solunum yollarini tikiyor.

Gögüste sikisma, nefes almada güçlük, hiriltili nefes alma, öksürük gibi sikayetlerle kendini gösteren astimin belirtileri, tetikleyen faktörleri ve önemli astim krizlerinde dogru ilkyardim teknikleri hakkinda, Medline Acil Saglik Hizmetleri Operasyonlar Direktörü Dr. Baris Mutluer bilgiler veriyor….

Astimin belirtileri;

Astim, bazi vakalarda seyrek ola¬rak görülen hirilti ve solunum yoklugu nö¬betleri olarak görülürken bazi vakalarda da hemen hemen her gün kendilerini güçten düsüren ve yasamsal tehdit olusturan ataklar olarak ortaya çikiyor.

Astimin belirtileri arasinda; çogunlukla geceleri, sabahin erken saatlerinde ve egzersiz sonrasi kötüle¬sen hirilti ve öksürük, gögüste tikanma, nefes darligi, panik ve anksiyete ve nefes vermede yasanan zorluklar yer aliyor.

Evdeki toz astimi tetikleyebilir;

Astim genellikle çocukluk döneminde olusmasina ragmen hemen her yasta gelisebiliyor. Çogunlukla alerjiyle ilgisi oldugu gö¬rülen astimin en yaygin tetikleyicileri; ev to¬zu, polen, küf ve evcil hayvan ke¬pegi olarak biliniyor. Astimi tetikleyen diger faktörler arasinda ise; soguk alginligi ve grip gibi üst solunum yollari enfeksiyonu, sigara, kirli ya da soguk hava ve stres bulunuyor.

Ciddi astim krizinde ilk yardim;

Astim krizi bazen çok ileri derecede nefes darligi yapabiliyor. Bu gibi durumlarda hasta kaygili, zor ve hiriltili nefes alan, morarmis, öksüren, soguk terleyen, çarpintili bir halde oluyor. Böyle ciddi astim krizleri bazen öldürücü boyutta olabiliyor.

Böyle biriyle karsilasildiginda öncelikle soluk borusunu tikayan bir sey olup olmadiginin kontrol edilmesi gerekiyor. Soluk borusunu tikayan bir sey olmadigi vakanin astim krizi oldugu kesinlestiginde, öncelikle gögsünü sikistiran giysiler, kravat, siki gömlek yakasi, siki bel kemeri varsa bunlar gevsetilmeli. Hastanin kriz halindeyken kullandigi ilaçlar varsa, bunlari kullanmasina yardim edilmelidir. Varsa özel doktoru ya da hastanenin acil servisi ile baglanti kurup durumuna göre alinacak önlemler belirlenmeli, bir yandan da ambulans çagirarak acilen saglik kurulusuna nakli saglanmalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası