Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sigarayi birakanlar kilo almaya mahkum mudur?

Sigara içenlerin birakmama nedenlerinin basinda çogu zaman kilo artisindan korkmalari geliyor. Pek çok kisinin sigarayi biraktiktan sonra ciddi bir kilo artisi ile karsilasmasi tiryakileri birakma konusunda engelliyor. Oysa sigarayi biraktiktan sonra kilo artisini engellemek mümkün. KadiköySifa Kadiköy Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmani Rabia Yurdagül, 7 Subat Sigara Birakma Günü vesilesiyle sigarayi birakmak isteyenlerin kilo artisini nasil engelleyebileceklerini anlatiyor!

Arastirmalar sigarayi birakanlarin ortalama 2 - 5 kg arasinda kilo aldigini ve günlük içilen sigara miktarina bagli olarak alinan kilonun da farklilik gösterdigini belirtmektedir. Günlük 2 paket sigara içen bireyler, günlük1 paket sigara içen bireylerden daha fazla kilo almakta ve kilo alimi özellikle sigarayi birakmayi takip eden ilk 6 aylik süreçte olmaktadir. Peki sigara birakmakla agirlik artisi arasindaki nasil bir iliski vardir? Sigarayi birakanlar kilo almaya mahkum mudur? Sigarayi birakanlarin kilo almasinin nedenleri nelerdir?

Sigarayi birakmanin ardindan kilo aliminin temel nedenleri nelerdir?

Enerji dengesizligi: Agirlik artislarinda temel faktör alinan enerji ile harcanan enerji arasindaki dengesizliktir. Günlük olarak alinmasi gereken enerji yasa, cinsiyete, vücut agirligina, metabolizmaya ve yapilan egzersiz miktarina göre farklilik göstermekte; ancak temelde harcanan enerji alinan enerjiden fazla oldugu durumlarda kiloda artislar meydana gelmektedir. 1 kg kaybetmek veya kazanmak için gerekli enerji 7000 kaloridir ve vücudumuza aldigimiz her ekstra 7000 kalori kilomuzda 1 kg artisa neden olurken, harcadigimiz her 7000 kalori de 1 kg azalma saglar. Bu durumda alinan ve harcanan enerji arasindaki dengeyi saglamak agirlik kontrolüne yardimci olacaktir.

Metabolizmanin yavaslamasi: Metabolizmamiz kalp, beyin ve karaciger gibi önemli organlarin normal çalisabilmesi için enerjiye gereksinim duyar ve günlük olarak alinan enerjinin %70'i bu fonksiyonlar için kullanilir. Sigaranin etken maddesi nikotin metabolik hizi artirmakta ve harcanan kalori miktarini artirmaktadir; ancak bu yöntem kalori harcamak için seçilecek son derece sagliksiz bir yöntemdir. Sigara içtikten sonra metabolizma hizlanir, içilen her sigara kalbin dakika 10-20 kez daha fazla vurus yapmasina neden olur. Sigara içenlerde kalp hastaliklarinin yüksek olmasinin bir nedeni de aslinda budur. Sigara birakildiginda metabolik hiz azalir ve olmasi gereken saglikli seviyeye düser. Normal seviyeye düsüs birkaç hafta veya birkaç ay sürebilir ve bu esnada daha az kalori harcaniyor olmasi da kilo alma ihtimalini artirir, ancak hiçbir zaman metabolizmayi hizlandirmak için sigara içmek dogru seçenek degildir.

Beslenme aliskanliklarinin degismesi: Arastirmalar sigarayi birakan insanlarin yemek tüketimlerini artirdiklarini göstermektedir. Sigarayi birakmanin ardindan tat ve koku alma hislerinin normale dönmesi nedeniyle istahta artislar meydana gelmekte, yemek alimindaki artisla beraber sevilen ve sevilmeyen besinlerde de degisiklikler olabilmektedir. Özellikle yüksek kalori içeren tatli ve yagli besinlere egilimin arttigi gözlemlenmistir.

Agizda birseyler olmasi gerektigi hissi: Sigarayi birakma sonrasi agizda veya elde sürekli birseyin olmasinin özlenmesi sonucunda, agiz ve eller yemek yemekle veya atistirmakla mesgul edilmeye çalisilir. Sürekli bir seyler tüketiliyor olmasi da alinan fazla enerji miktarini artirir.

Yiyeceklerin stres aninda kurtarici olarak algilanmasi: Sigara stresi ve sikintiyi önlemek, yalnizligi gidermek, kendini ödüllendirmek, zaman geçirmek ve sosyallesmek gibi çesitli amaçlarla kullanilabilmektedir. Sigarayi birakmanin ardindan bütün bunlarin yerine yemek yemenin veya atistirmanin koyulmasi kilo almanin bir diger nedenidir.

Agirlik artisi engellenebilir mi?

Sigara kalbe kilo almaktan çok daha fazla zarar verir. Arastirmalar günde bir paket sigara içmenin kalp üzerinde olusturdugu stresin ancak 45 kg agirlik artisi sonrasi olabilecegini belirtmekte, bu nedenle sigarayi birakma sonrasi kilo artisi olsa dahi bunun hiçbir zaman sigara ile ayni düzeyde olmayacagini vurgulamakta tersine sigarayi birakmanin kisinin akciger kanseri ve diger kanserlere yakalanma riskini, kalp krizine ve inme geçirme riskini azaltacagini göstermektedir.

Sigarayi birakanlarin kilosunda artis olmasi hiçbir zaman bir zorunluluk veya kaçinilamaz bir durum degildir. Kalp hastalari üzerinde yapilan çalismalar sigarayi birakmanin ardindan beslenme ve yasam biçimi degisiklikleri ile kilo alimininin engelledigini ortaya koymaktadir. Alinan kalorilerin dengeli bir beslenme programiyla düzenlenmesi ve metabolizmanin uygun egzersiz programiyla hizlandirilmasi agirlik kontrolü için en mükemmel yoldur. Özellikle yagli besinleri kontrollü tüketmek oldukça önemlidir. Çünkü yaglar en fazla enerji veren besin grubudur, 1 g yag 9 kalori verirken, 1 gram karbonhidrat ve protein 4 kalori verir. Dolayisiyla yag miktari azaltilmis besinleri seçerek ayni miktar yemek yemeye devam edilerek ayni kiloda kalinabilir.

Öneriler

 Etiket okuma aliskanligi kazanip yiyeceklerin içerisinde farkedilmeden alinan kalorilerin farkina varin

 Besinlerin daha az yagli olanlarini tam yagli olanlara tercih edin

 Yemek aralarinda atistirmak için kalorisi düsük besinleri tercih edin

 Sebze ve meyvelerden zengin, yagsiz et ve ürünlerini, az yagli veya yagsiz süt ve ürünlerini içeren, kan sekerini dengeleyici tam tahilli ürünlerin yer aldigi dengeli bir beslenme programini benimseyin

 Seker ve sekerli besinlerden uzak durarak gereksiz kalori alimini azaltin. Sekerli besin tüketmek istiyorsaniz dogal tatlandiricilar ile yapilmis olanlari tercih edin.

 Düzenli egzersiz yaparak kalori harcamanizi artirin, istahinizi baskilayin, tekrar sigara içme arzunuzun önüne geçin ve stresinizi azaltin.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası