Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


NEDEN YAZ AYLARINDAKI CANLILIGIMIZ, ENERJIMIZ KIS AYLARINDA TÜKENIR?

Mevsimlere bagli duygu durumunda dalgalanmalar sik olarak karsilasilan bir durumdur. Yazin günes isinlarinin bedenimize etkisi, hava sicakliginin daha yüksek olmasi bizi daha enerjik kilmaktayken, kis aylarina gelindiginde günes isinlarina daha az maruz kalmak ve isi degisimi canlilgimizda ve enerji düzeyimizde düsmeye neden olmaktadir. Hormonal düzeylerdeki degisim de kis aylarinda enerjimizin azalmasina yol açar. Beyinde etkisi olan seratonin adli hormonun kis aylarinda daha az salgilandigi, bu yüzden daha depresif duygu durumu içinde olundugu saptanmistir. Yine beyinden salgilanan bir baska hormonun, Melatonin, salgilanmasi isik düzeyleri ile kontrol edilir, düzeylerinde degisiklik olmaktadir.

Kis depresyonu (winter depression) veya kis melankolizm (winter blues) denilen bu durum, normal mental sagligi olan kisilerde kis aylarina gelindiginde depresyonla ilgili semptomlarin daha fazla hissedilmesi olarak tanimlanmaktadir. Görülme sikligi ekvatordan uzaklastikca artmakta, kutuplara dogru gidildikçe %10 düzeylerinde olmaktadir.

Beynimizden salgilanan endorfin hormonu düzeyleri ile mutsuzluk ve bezginlik hissi arasinda bir korelasyon vardir. Bazi gida maddelerinin endorfin salinimini arttirdigi gözlemlenmistir. Portakal, mandalina gibi narenciye ürünleri zengin C vitamini kaynagi olmasi ve endorfin hormonunu artirmasi nedeniyle diyette olmasi gerekmektedir.

Öncelikle almamiz gereken günlük kalori miktarini bilmemiz gerekmektedir. Ortalama 70kg olan bir kimsede aktivite durumuna göre 1800-2200 kalori ihtiyaci olmaktadir. Kompleks karbonhidratlar tüketilmelidir. Yulaf, kepek ekmegi, kepekli pirinç gibi karbonhidratlar, basit seker içeren gidalara tercih edilmelidir. Yer elmasi, tatli patates, kereviz hem yüksek miktarda lif içermesi hem de A ve C vitamini yönünden zengin olmasi nedeniyle tüketilmelidir.

Çikolata ise vücudumuzda oksitlenmeyi önleyici flavanollerden zengin bir besin maddesidir. Epicatechin denilen çikolatanin özünde bulunan madde, damarlarin genislemesinde önemli bir rol oynamakta, ayni zamanda endorfin hormonunu uyararak mutlu olmayi saglamaktadir. Özellikle kakao miktari %70’in üzerindeki bitter çikolatalar tercih edilmelidir.

Stresten uzak durun!...

Stresten uzak durmaya çalismak daha canli olmamizi saglayacaktir. Meditasyon, yoga gibi yöntemler iç dünyamizda rahatlamaya yardimci olabildikleri gibi daha canli ve enerjik olmamizi saglayan yöntemlerden birkaçidir.

Düzenli egzersiz yapin

Düzenli egzersiz yapmanin beyinde endorfin hormonu düzeylerini arttirdigi bilinmektedir. Haftada 3 kez, yasimiza göre maksimum kalp hizimizin %80’i düzeyinde yapilan 45-60 dakikalik spor kendimizi daha enerjik hissetmemizi saglamaktadir. Haftada 3 defadan fazla yapilan agir aktiviteli (aletli jimnastik, kross kosulari vb.) yeterli ve dengeli beslenilmedigi takdirde yorgun hissetmemize neden olabilir.

Koruyucu hekimlerin önerilerini uygulayin

Öncelikle koruyucu hekimlik önerilerini uygulamamiz gerekmektedir. Kis aylarinda hepimizin en az bir kere geçirdigi gribal infeksiyona yakalanmamak için, hijyen kurallarina uyulmalidir. Ellerin sik yikanmasi, hasta kimseler ile yakin temas kurulmamasi, çatal, biçak, havlu gibi infeksiyonun sik geçebilecegi esyalara dikkat edilmesi gerekmektedir. C vitamini ve çinko içeren gidalarin alinmasi bagisiklik sistemimizin güçlenmesine ve kis aylarinda gribal infeksiyondan korunmamiza yardimci olacaktir.

Düzenli yasayin

En önemli tüyo ‘düzenli yasamak’. Yasa göre olmasi gereken uyku miktarinin disina çikmamak ilk basta söylemem gereken önerimdir. Sabah kalktigimizda mutlaka kahvalti için zaman ayirip, az ya da çok birseyler yemeliyiz. Yapilacak bir sabah kahvaltisi güne daha enerjik baslamamiza neden olacaktir. Gün içinde yapilan ara ögünler de yorgunluk hissetmemizi engelliyecektir. Aksam yemekleri saat 8’den önce yenilmelidir. Geç saatte alinan yüksek kalorili gidalarin vicutta metabolize edilmesi gece yarisindan sonraya kaldigi için vicut tam olarak dinlenemez ve sabah yorgunluk hissi ile güne baslanir. Bir baska tavsiyem de aksam saat 7’den sonra kafein alinmamasidir.

Amerikan Hastanesi

Endokrinoloji, Diyabet ve Metabolizma Hastaliklari Bölümü
Dr. Sinan Tanyolaç
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası