Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HIPERTANSIYON SEHIRLI KADINLARIN KALBINI TEHDIT EDIYOR!

Hipertansiyon ülkemizde oldukça sik görülen bir hastalik. Yapilan çalismalara göre; 20 yas ve üzerindeki eriskinlerinden 5 milyonu erkek ve 6 milyonu kadin olmak üzere 11 milyon hipertansiyon hastasi mevcut. Kadinlarda kan basinci 30’lu yaslarda erkeklerle ayni düzeyde görülürken, bu degerler 40 yasindan itibaren 4.5/1.5 mmHg daha yüksek seyrediyor. Öyle ki menopoz döneminden sonra hipertansiyon kadinlarda erkeklere nazaran yüzde 15 daha fazla görülüyor. Acibadem Kadiköy Hastanesi Kardiyoloji Uzmani Prof. Dr. Sinan Dagdelen, hipertansiyonun 40 yasindan itibaren kadinlarda daha sik görülmesinin en önemli nedenlerinin obezite ve diyabet olduguna dikkat çekerek, “Bu sorunlarin kadinlarda daha yaygin olmasi, hipertansiyona da zemin hazirlamis oluyor. Özellikle stresli bir yasam süren, zaman sorunu nedeniyle hazir besinlere yönelerek asiri yagli ve kalorili beslenen, isyerinde sürekli masa basinda oturarak hareketsiz bir yasam süren sehirli kadinlar büyük risk altindalar.” uyarisinda bulunuyor.

Kalpte ciddi hasar birakiyor!

Kadinlarda menopozdan sonra hizla yükselen kan basincinin yol açtigi en önemli sorunlardan biri, kalp damar hastaliklarina yol açmasi. Kan basinca kontrol edilmezse kalp yetmezligi tablosuna bile neden olabiliyor. 50 yas ve üzeri kadinlarda sadece hipertansiyonu olanlarda 5 yillik ciddi kalp damar hastaliklarina yakalanma riski yüzde 3 oraninda seyrediyor ve bu risk her yil katlanarak artiyor. Bu oran, hipertansiyona kolesterol yüksekligi ve sigarada eslik ettigi takdirde yüzde 18’lere kadar yükseliyor. Hipertansiyon ayni zamanda göz, kalp, beyin ve böbrek gibi pek çok organda geri dönüsümü olmayan hasar birakabiliyor.

Tani için 3 kez ölçüm gerekiyor!

Ideal tansiyon degeri 120/80 mmHg olarak kabul ediliyor ve bu degerin 140/90 mmHg’nin üzerinde olmasi ‘hipertansiyon’ olarak tanimlaniyor. Kardiyoloji Uzmani Prof. Dr. Sinan Dagdelen, hipertansiyon tanisi için 1- 2 kez ölçüm yaparak karar vermenin çok büyük bir hata oldugu uyarisinda bulunuyor. Çünkü hipertansiyon hastasinin kan basinci özellikle hastaligin erken dönemlerinde günün sadece bir kaç saatinde yüksek seyrediyor, diger saatlerinde ise normal düzeye iniyor. Bu nedenle tani için çok siddetli hipertansiyon vakalari hariç, istirahat halinde bir veya 2 haftalik araliklarla 3 veya daha fazla sayida ölçüm yapilmasi gerekiyor. Prof. Dr. Sinan Dagdelen, siddetli hipertansiyonda ise ilk ölçümde de teshis konulabildigini belirtiyor.

Belirtileri neler?

Hipertansiyon hiçbir belirti vermeden sinsi olarak yüksek seyredebiliyor. Belirti verdigi takdirde asagida yer alan yakinmalar gözeniyor:

• Ense bölgesinde hissedilen agri,

• Nefes darligi, çarpinti,

• Bas dönmesi ve bas agrisi,

• Sik idrara çikma,

• Bazen gözlerde ve basta dolgunluk ve sikinti hissi,

• Burun kanamasi ilk belirti olarak ortaya çikabiliyor,

• Önemli bir grup hasta kronik bas agrilari çekiyor ve bu nedenle bazilari ile uzun sure yanlis migren tedavisi görüyor.

Kan basincini düsürmek için…

Hipertansiyon ölümcül sonuçlara yol açabilen komplikasyonlara neden olsa da, yasam aliskanliklarinda yapilan düzenlemelerle kontrol altina alinabiliyor.

• Günlük tuz tüketimini 6 gramla kisitlayin

• Fazla kilolarinizdan kurtulun

• Haftada 3 gün az 30 dakika yürüyün

• Az yag, bol sebze tüketin

• Alkol tüketiminden kaçinin

• Stresin etkisinde kalmayin
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası