Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


20 DAKIKADAN UZUN SÜREN GÖGÜS AGRISINI ÖNEMSEYIN

Gögüs agriniz 20 dakikadan uzun sürdüyse, sol kola dogru yayilan bir agri tarif ediyorsaniz, terleme , bulanti kusma sikayetleriniz de varsa kalp krizinden süphelenip, vakit kaybetmeden tam donanimli bir merkeze gitmenizde fayda var. Kalp hastaliklari tüm dünyada en yaygin hastalik ve ölüm nedenleri arasinda yer aliyor ve kalp krizi geçiren hastalardaki her 1 saatlik gecikmede, 100 kisiden biri tedavi edilmedigi için yasamini yitiriyor. Bu bilgiler isiginda; kalp hastaliklari ile mücadelenin önemi artarken, kalp krizine karsi acil müdahale de öne çikiyor. Memorial Hizmet Hastanesi Kardiyoloji Bölüm Baskani Prof. Dr. Tevfik Gürmen, kalp krizine dogru yaklasim hakkinda bilgi verdi.

Kalp damarlarinin tikanmasi kalp krizine neden oluyor

Koroner kalp hastaligi dünyada ve ülkemizde en önde gelen hastalik ve ölüm nedenidir. Koroner arterler (atardamarlar) kalp kasinin kan ihtiyacini karsilayan, kalbin çalismasi için gerekli oksijen ve diger maddeleri saglayan damarlardir. Bu damarlarin duvarinda kolesterol, yag tortulari, çesitli hücreler ve kalsiyum gibi maddelerin birikmesi sonucu damarda daralma veya tikanmalar olusmaktadir. Daralmis bölgelerden geçen kan akiminin azalmasi ve o damarin besledigi kalp kasi bölgesinin yeterli beslenememesi nedeniyle eforla veya istirahat halinde gelen gögüs agrilari ortaya çikar. Damarin tamamen tikanmasi çogunlukla kalp krizine neden olur. Kalp krizi (miyokard enfarktüsü) kalp kasinin bir bölgesinin kandan yoksun kalmasi nedeniyle olusur. Kalp kasinin oksijensiz kalmasi sonucunda biriken kimyasal maddeler agriya neden olmaktadir. Bu durum 15-20 dakikadan uzun sürdügünde kalp kasinda geri dönüsümsüz hasar olusmaya baslar. En büyük hasar ilk saatlerde oldugundan tikanmis olan koroner damarin bir an önce açilmasi kalp krizi tedavisinin esasini olusturmaktadir.

Yasli ve diyabetik hastalarda kalp krizi gögüs agrisi ile gelmeyebilir

Kalp krizinin en sik görülen belirtisi gögüs agrisidir. Agri 20 dakikadan uzun sürdügü ve tedavi edilmedigi takdirde 4-6 saatten fazla devam edebilir. Genellikle gögüs ortasinda baski, sikisma hissi seklindedir ve boyuna, çeneye, kollara (daha çok sol kola) yayilir. Agri baslangiçta maksimum düzeyde degildir, gittikçe artar. Birçok hastada agri ile birlikte bulanti, kusma, terleme olur. Agriya nefes darligi, bas dönmesi, bayginlik eslik edebilir. Ancak bazi hastalarda, özellikle seker hastalarinda ve yaslilarda agri olmayabilir; kalp krizi; sikinti, fenalik hissi, nefes darligi, bayilma gibi belirtilerle kendini gösterebilir.

Kalp krizi geçiren hastayi dinlendirirken bir yandan da ambulans çagirin

Kalp krizi geçiren kisi bir an önce yogun bakim ünitesi olan, tercihen acil anjiyografi ve anjiyoplasti (balon) / stent uygulamalari yapilabilen donanimli bir saglik kurulusuna ulastirilmalidir. Kalp krizinden kuskulanilan hasta rahat bir pozisyonda efor sarfetmeden dinlenmeli ve olanak varsa donanimli bir ambulansla hastaneye götürülmelidir. Evde yapilabilecek en yararli tedavi bir tablet aspirin çignetmek veya suda eritip içirmektir.

Her bir saatlik gecikmede kalp krizi geçiren 100 hastadan biri kaybedilmektedir. Enfarktüs süphesi varsa hiç zaman kaybetmeden donanimli bir hastaneye gidilmelidir.Hastalarin çogunda basit bir EKG kaydi hemen tani konmasini saglar. Kalp krizi geçirmekte olan hasta koroner yogun bakim ünitesinde tedaviye alinir. Acil girisim olanagi olan merkezlerde ekip hazirsa hasta dogrudan anjiyografi odasina alinabilir. Kalp krizinde esas tedavi bir an önce tikali damarin açilmasidir. Bir yandan ritm bozukluklari, kalp durmasi gibi hayati komplikasyonlarla mücadele ederken; diger yandan tikanmis damar bölgesinde tekrar kan akimini saglamak için gereken tedaviye baslanmalidir. Tikanmis damar baslica iki yöntemle açilabilir: 1) Anjiyoplasti (balon) ve stent uygulamasi. 2) Pihti eriten (trombolitik) ilaçlar.

Acil girisim ilaç tedavisinden daha basarili

Son yillarda yapilan bilimsel arastirmalar balon/stent uygulamasinin pihti eritici ilaç tedavisinden daha etkili oldugunu göstermektedir. Pihti eritici ilaçlarin en korkulan komplikasyonu olan beyin kanamasi riski balon/stent uygulamasi ile ortadan kalkmaktadir.

Kalp krizinin acil balon/stent uygulamasi ile tedavisi yönteminde en önemli nokta yeterli altyapiya, donanima sahip hastanelerde, 7 gün/24 saat hizmet verebilen deneyimli operatörler tarafindan yapilmasi gerekliligidir. Kalp krizi tedavisinde ilk 2-3 saat içinde damar açildiginda en büyük yarar elde edilmektedir. Ancak geç basvuran hastalarda ilk 12 saat, bazi durumlarda ilk 24-36 saat içinde dahi girisim yapmak yararli olmaktadir.

Tedaviye ömür boyu devam etmelidir

Anjiyoplasti/stent uygulamasi sonrasi hastanin tedavisine koroner yogun bakim ünitesinde devam edilir. Çogu hasta 24-48 saat sonra normal servise çikar, birkaç gün de serviste yattiktan sonra hastaneden ayrilir. Ancak her hastanin farkli oldugu ve kalp krizi geçirmis kisilerde tedavinin ömür boyu devam edecegi unutulmamalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası