Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


TÜRKIYE’DE HER 2 ERKEKTEN BIRI, HER 3 KADINDAN IKISI SISMAN

Son yillarda göbek çevresi ölçümüyle gündemden hiç düsmeyen sismanlik sorunu, diyabet ve kalp damar hastaliklarina yol açmasi nedeniyle de önemle vurgulanan bir öncelik olmayi sürdürüyor. Arastirmalar erkekte bel çevresinde 102 santimetreyi, kadinda ise 88 santimetreyi geçenler için tehlike sinyallarinin çaldigini söylese de, son yillarda yapilan çalismalar erkeklerde bu siniri 94 santimetreye, kadinlarda ise 80 santimetreye kadar indiriyor.

Acibadem Fulya Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastaliklari Uzmani Doç. Dr. Rüstü Serter, “Metabolik Sendrom” olarak adlandirilan, içinde kalp damar hastaligi, diyabet, yüksek tansiyon, kan yaglari yüksekligi, gizli seker gibi saglik sorunlarini barindiran riskler demetinde en önemli ölçümün bel çevresindeki kalinlik oldugunu vurguluyor. Türkiye’de erkeklerde 94, kadinlarda 80 santimetrelik bel çevresi dikkate alindiginda her 2 erkekten birinin sisman olmasina karsin, her 3 kadindan ikisinin sisman oldugunun ortaya çiktigini söylüyor. Bu ölçüme göre erkeklerde sismanlik orani yüzde 45, kadinlarda ise yüzde 73 gibi dramatik oranlara ulasiyor.

“Metabolik Sendrom” adi verilen riskler demetinin bir hastalik olarak tanimlanmasinin gerekçesini insanlarin büyük kisminin diyabet, kalp damar hastasi olmasi ve bu hastaliklardan hayatlarini kaybetmeleri olarak açiklayan Doç. Dr. Rüstü Serter, sunlari söylüyor:

“Diyabet ve kalp damar hastaliklarini önlemek için risk önleyici tedaviler uyguluyoruz. Eger kiside metabolik sendrom varsa kalp damar hastaligi ve diyabet riskinin ortaya çikma riski 3-4 kat artiyor. Bu riski azaltmak için bel çevresi ölçümü ve gerekirse vücuttaki yag oraninin tesbitiyle ise baslamak ve mevcut ise kolesterol düzeyinde, kan basincinda yükselme, seker metabolizmasindaki bozukluklara karsi önlem almak gerekiyor.”

INSÜLIN DIRENCI HASTALIKLARI DAVET EDIYOR

Insülin direnci ve buna bagli yükselen kan sekeri damar kalitesini bozuyor, kiside damar sertligi gelisiyor, uzun vadede kalp damar hastaligina yol açiyor. Abdominal Obezite olarak adlandirilan karin çevresi sismanligi ve buna bagli gelisen insülin direnci, metabolik sendromun merkezindeki esas bozukluk. Diger yandan ise insülin direnci kilo vermeyi zorlastirmaktadir. Insülin direnci sorununu asmak için yasam tarzi degisikligi yapmak gerekiyor. Saglikli beslenmeyi ve düzenli egzersizi ömür boyu yasamin bir parçasi haline getirmek önem tasiyor. Bu yöntemleri belli süre uygulayip bikip yarida birakmak kisir döngüye ve tedavide basarisizliga neden oluyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası