Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KARINDAKI AORT ANEVRIZMASI ANI ÖLÜMLERE YOL AÇABILIYOR AMA…

BASIT BIR TARAMA ILE ÖNLENEBILIR!

Genel olarak damarlarin genislemesi, çapinin artmasi ve balonlasmasi olarak tanimlanabilen “anevrizma” ani ölümlere yol açabiliyor. Oysa karin aortundaki anevrizmalar basit bir ultrasonografi tetkiki ile tespit edilebiliyor!

Dünyadaki mevcut istatistikler ve rastlanma sikligi göz önüne alindiginda, ülkemizde halen binlerce tanisi konmamis aort anevrizmali hasta oldugu tahmin ediliyor. Vücudun tüm damarlarinda olusabilen anevrizmanin en sik karin bölgesinde gelistigine dikkat çeken Acibadem Fulya Hastanesi Kalp Damar Cerrahi Uzmani Doç Dr. Erdal Aslim, “Anevrizma genelde hiçbir yakinmaya yol açmadigi için tesadüfen kontrol amaçli tetkikler yapilmadiysa damar yirtilmadan önce fark edilemiyor. Anevrizmanin ilerlemesine karsin bir önlem alinmadigi için de damar daha fazla sisiyor ve içindeki basinca dayanamayarak bir balon gibi patliyor. Aslinda karin aortundaki anevrizmalar basit bir ultrasonograf tetkiki ile tespit edilebiliyor. Bu nedenle her yetiskinin 40 yasindan sonra 5 yilda bir ultrason muayenesinden geçmesi yasamsal önem tasiyor” diyor.

Erkeklerde kadinlara göre 3 kat fazla görülüyor

Anevrizma durumunda, çesitli nedenlerle damarin formu bozulup genisliyor ve çapi yüzde 50 oraninda genisliyor. Yani, normalde 2 santim çapa sahip olan aort damari genisleyerek 3 santime ulasirsa, buna aort anevrizmasi deniyor. Anevrizma en çok, kalpten pompalanan kanin tüm vücuda dagilimini saglayan aort damarinda oluyor. Aortun damarinda da en çok karin içerisinde, böbreklerin alt kisminda bulunan karin aortunda rastlaniyor. Erkeklerde kadinlara göre 3 kat fazla görülen, aort yirtilmasi sonrasindaki ölüm riski de batili ülkelerdeki istatistiklere göre yüzde 90 gibi yüksek bir oranda oluyor. Avrupa ve Amerika’daki istatistiksel arastirmalara göre 65 yas üstündeki 100 erkekten 3 tanesinde bu hastalik görülüyor.

Ülkemizde yaklasik 100 bin hasta saatli bomba ile yasiyor!

Istatistikler ülkemize uyarlandiginda ülke genelinde su anda 80000 ile 100000 arasinda karin aortu anevrizmatik olarak genislemis bir hasta grubu oldugu hesaplaniyor ve bunlara her yil 3000 kadar yeni teshis edilen hastanin katiliminin olmasi gerektigi görülüyor. Bu rakamlara ragmen ülke genelinde yaklasik olarak her yil maksimum 1500 civarinda hastaya müdahale edildigi biliniyor. Doç. Dr. Erdal Aslim halihazirda binlerce hastanin karinlarinda böylesine tehlikeli bir hastaligin varligindan veya tedavi imkanlarindan habersiz bir sekilde yasadigi uyarisinda bulanarak, “Belki de bazilari düsük risk ile tedavisi mümkün olabilecek bu hastalik nedeniyle yasamlarini aniden kaybetme riski ile karsi karsiya kaliyor.” Diyor.

En büyük risk faktörü “damar sertligi” !

Doç. Dr. Erdal Aslim, aort anevrizmalarinin çogunlukla ateroskleroz, halk diliyle damar sertliginden kaynaklandigina dikkat çekiyor. Damar sertligi nedeniyle damar duvarlarinda kalsiyum ve yag plaklarinin olusturdugu deformasyonlara bagli olarak damar duvari deforme olup genislemeye basliyor ve anevrizma gerçeklesiyor. Damar sertliginin yani sira farkli risk faktörleri de bulunuyor:

• Ailede anevrizma varligi
• Erkek olma
• Sigara kullanimi
• Bacaklarda damar hastaliklarinin var olmasi
• Hipertansiyon
• Kan yaglarinin yüksekligi
• KOAH yani bronsit veya astim gibi kronik akciger hastaliklarina sahip olma
• “Marphan sendromu” ya da “sistemik lupus”, “ ehlers danlos sendromu” gibi dogustan gelen bag dokusu hastaliklari ve özellikle ülkemizde daha yaygin olarak rastlanan “Behçet hastaligi” gibi hastaliklara sahip olma.

Damar bir balon gibi patliyor!

Kalp Damar Cerrahi Doç. Dr. Erdal Aslim’a göre; anevrizmada en önemli tehlike, damarin aniden yirtilarak iç kanamaya yol açabilmesi. Üstelik aort anevrizmalari genelde hiçbir sikayete neden olmadan ortaya çikabiliyor. Dolayisiyla kontrol amaçli tetkikler yapilmadiysa hastalar anevrizmayi yirtilmadan önce fark edemiyor. Anevrizma bazen, damar çapindaki artisa bagli olarak omurgaya baski yapabiliyor. Ancak bu baskinin yol açtigi agrilar, siklikla omurga veya böbrek agrilari ile karistirilabiliyor. Anevrizmanin ilerlemesine karsin bir önlem alinmadigi için de damar daha fazla sisiyor ve sonunda içindeki basinca dayanamayarak bir balon gibi patliyor. Anevrizma yirtilirken buna siddetli bir agri, bulanti ve kusma eslik edebiliyor. Karin aortu yirtildiginda kan bir anda karin içerisine bosaliyor, kan kaybina bagli tansiyon düsmesi ile hasta soka giriyor. Organlara giden kan akiminin durmasi ile hastanin yasami ciddi sekilde tehlikeye giriyor.

Utrasonografi ile tespit ediliyor!

Karin bölgesindeki aort anevrizmalari tesadüfen, karin içerisindeki diger organlarin hastaliklari nedeni ile yapilan tetkiklerle ortaya konabiliyor. Zayif kisilerde anevrizmanin karin muayenesi ile tespit edildigini belirten Kalp Damar Cerrahi Doç. Dr. Erdal Aslim, “Ancak sisman kisilerdeki yag fazlaligi muayene ile tespite engel oluyor. Bu kisilerde henüz elle tespiti mümkün olmayan anevrizmalar için, en basit ve ucuz tetkik yöntemi “karin ultrasonografisi” oluyor.” diyor. Teshis amaçli kullanilabilen diger tetkikler arasinda ise bilgisayarli tomografi ve manyetik rezonans yöntemleri bulunuyor. Bu tetkikler agrisiz ve komplikasyonsuz olmakla birlikte radyasyon gibi yan etkileri bulunmuyor.

Ne zaman ameliyat?

Küçük çapli anevrizmalar 6 ay veya 1 yil gibi araliklarla ultrasonograf ile düzenli olarak takip ediliyor. Bu süreçte hastanin agir seyler kaldirmamasi, asiri ikinma hareketinden kaçinmasi, yüksek tansiyon ile savasmasi, kandaki yag oranina dikkat etmesi ve sigarayi birakmasi isteniyor. Aortun çapi 5.5 santime ulastiginda ise damarin yirtilma riski oldugu için operasyon karari aliniyor. Mevcut tibbi bilgi ve teknolojiler esliginde operasyon; “klasik açik yöntem” veya “EVAR” yani “Endovasküler Aortik Stent Implantasyonu” seklinde kapali yöntemler ile yapilabiliyor. Açik veya kapali operasyondan hangisinin uygulanmasi gerektigine de damarlarin anatomik yapisi, hastanin yasi ve ek hastaliklari göz önüne alinarak karar veriliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası