Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ruh sagliginda ‘toplum temelli’ hizmet modeli

3. Toplum Ruh Sagligi Günleri Bolu’da yapildi

Bolu Izzet Baysal Ruh Sagligi ve Hastaliklari Hastanesi destegiyle gerçeklesen sempozyum, alaninda uzman birçok doktoru ve bilim adamini bir araya getirdi.

Bolu Izzet Baysal Ruh Sagligi ve Hastaliklari Hastanesi Bashekimi Dr. Hülya Ensari, bugün dünyada hastaneye dayali kurumsal tabanli ruh sagligi hizmet modelinin artik yerini toplum temelli ruh sagligi hizmet modeline biraktigini belirtti.

“Toplum Temelli Ruh Sagligi Modeli ve uygulamalari’’ baslikli 3. Toplum Ruh Sagligi Günleri sempozyumu Bolu’da Bolu Izzet Baysal Ruh Sagligi ve Hastaliklari Hastanesi ve Türkiye Psikiyatri Dernegi Bolu Subesi isbirligi ile yapildi.

Açilis törenine, Bolu Valisi Ibrahim Özçimen, Bolu Belediye Baskani Alaaddin Yilmaz, AIBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coskun, Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sagligi ve Sinir Hastaliklari E. A. Hastanesi (BRSHH) Bashekimi Doç. Dr. Erhan Kurt, Bolu Il Saglik Müdürü Dursun Koç, Izzet Baysal Vakfi Baskani Ahmet Baysal, Bolu Bagisçilar Vakfi Baskani Serafettin Erbayram, akademisyenler ve ögrenciler katildi.

222 ruh sagligi çalisaninin (psikiyatrist, psikolog, hemsire ve sosyal çalismaci vb.) katilimci oldugu sempozyumda Toplum temelli ruh sagligi hizmetlerinde öncü olan ülkelerden davetli konusmacilar yer aldi.

Prof. Dr. Graham Tornicroft Ingiltere’den video-konferansla sempozyuma katilirken; Italya Verona Üniversite’sinden Prof. Dr. Lorenzo Burti yine Italya Trieste’den Dr. Barbra Bavdaz ile Yunanistan’dan Ibram Onsunoglu’nun bizzat katildigi sempozyumda dünyadaki toplum temelli ruh sagligi hizmetleri uygulamalarina deginildi.

Dünya Psikiyatri Birligi Genel Sekreteri Doç. Dr. Levent Küey ile Dünya Saglik Örgütü Temsilcisi Dr. Toker Ergüder’in de katildigi sempozyumda Türkiye’de ki son yillardaki toplum temelli ruh sagligi modeline geçis süreci tartisildi.

Abant Izzet Baysal Üniversitesi Kültür Merkezi'nde yapilan sempozyumda konusan Bolu Izzet Baysal Ruh Sagligi ve Hastaliklari Hastanesi Bashekimi Uzman Dr. Hülya Ensari, bugün dünyada hastaneye dayali kurumsal tabanli ruh sagligi hizmet modelinin artik yerini toplum temelli ruh sagligi hizmet modeline biraktigini belirtti.

Bu yeni dönemde kendilerinin de toplum merkezli çalismalar yürüteceklerini kaydeden Dr. Hülya Ensari, sunlari aktardi: “Ancak hala ülkemizde ruh sagligi hizmetleri hastaneler üzerinden yürümekte; hasta hastaneye basvurdugu sürece hizmet alabilmektedir. Dolayisi ile özellikle tedavi uyumu bozuk olan ve içgörüsü az olan agir ruhsal hastalarin takibinde zorluklar yasanmaktadir.”

Toplum temelli modelde ise tedaviye gelmeyen hastalari gerekirse evlerinde ziyaret ederek tedaviye ikna etmeye çalistiklarini belirten Ensari, sunlari kaydetti: “Toplum ruh sagligi merkezleri 150-200.000 nüfusun dahil oldugu bölgelerdeki özellikle yeti yitimine sebep olan tüm agir ruhsal hastalarin tek tek kayit altina alindigi; hastalarin bireysel ihtiyaçlarinin tespit edildigi; tedavilerinin düzenli takip edildigi; merkezlerde psikoegitim ile hastaliklari hakkinda bilinçlendirildikleri; ailelerinin egitildigi; sosyal beceri egitimleri ile kaybedilen becerilerin yeniden kazandirilmaya çalisildigi; resim, müzik, el-sanatlari gibi ugrasi tedavilerinin uygulandigi; bireysel görüsmelerin yapildigi merkezler olup; burada amaç kendisi yardim alamayan o cografi bölgedeki hastalara tek tek ulasip; önce tedavilerini düzenlemek ardindan düzenli takipleri ile tedavide sürekliligi kazandirmak ve rehabilitasyon çalismalari ile yeniden islevsel hale getirip; toplumdan dislanan hastalari yeniden topluma kazandirmaktir.

Bu modelde kurumlararasi isbirliginin de rolü büyük olup; Bolu’da bu modelin yerlesmesinde de Valilik basta olmak üzere Bolu Belediye’si, Bolu Izzet Baysal Vakfi, Bolu Bagisçilar Vakfi ile isbirligi yapilmistir. Saglik Bakanligi’nin benimsemis oldugu toplum temelli ruh sagligi hizmet modelinin ilk basamagi olan toplum ruh sagligi merkezlerinin yaklasik Türkiye’de 220 yerde açilmasi ve yayginlastirilmasi kararlastirilmis ve nisan ayindan bu yana da bu hizmetler saglik bakanligi tarafindan ücretlendirilmistir. Toplum ruh sagligi merkezleri yönetmeliginin yayinlanmasi ile bu süreç hizlanacaktir.”

Gelecege yönelik hedefler baslikli forumda ise Dr. Gazi Alatas tarafindan Saglik Bakanligi’nca hazirlanan toplum ruh sagligi merkezleri yönetmeligi tartisildi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası