Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bayram Zehir Olmasın!

Kurban bayramı yaklaşıyor. Uygun koşullarda kesilmeyen kurbanlardan insanlara kuduz, şarbon gibi hastalıklar bulaşıyor. Kurban eti yerken sağlığınızdan olmayın.

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala, uzmanlar: “Kurban Bayramı’nda hayvan kesiminin öncelikle veteriner kontrolünde ve sağlığa uygun bir ortamda yapılmasının büyük önem taşıdığını belirterek, "Eğer etler uygun koşullarda kesilmezse hayvanlardan insanlara tenya, şarbon, tüberküloz, kuduz, salmonella gibi hastalıklar bulaşabiliyor” diyor. Geleneksel Türk misafirperverliğini de göz önünde bulunduran uzmanlar, "lütfen biraz daha alın", "biraz daha tatlı almaz mısınız?" gibi güzel tekliflere kanmayın diye de uyarıyor.

"Mide ve Bağırsak sorunu olanlar sıkıntı yaşayabilir”

Medicana International Ankara Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Müge Özturna, geleneklerimize göre Kurban bayramı’nda, kesilen kurban etleri yeniliyor, bunun yanı sıra şeker, çikolata, şerbetli hamur tatlıları gibi besinlerin de aşırı miktarlarda tüketilmesinin kaçınılmaz olduğunu belirtti. Diyetisyen Özturna, "Çoğumuz gerek kurbanlık etten yapılmış kavurma, gerekse envai çeşit yiyeceği yerken bunların bağırsak problemlerine yol açacağına ve vücuttaki yağ oranını artıracağına aldırış bile etmeyeceğiz. Fazla miktarda tatlı tüketiminin sağlıklı olmadığını ve kilo aldıracağını bilmemize karşın bu muhteşem lezzetlere karşı koyamama sonucu pişmanlık duygusu ve basküldeki fazla kilolar bayram sonrası canımızı sıkacak" diye sözlerine devam etti.

"Kurban etlerinizi temiz kaplara koyun, buzdolabında muhafaza edin"

Kurban Bayramı'nın sadece kilo artışına neden olmadığını eğer kurbanlık hayvanlar uygun koşullarda kesilmemişse kurbanlık hayvanlardan insanlara tenya, şarbon, tüberküloz, kuduz, salmonella gibi hastalıkların bulaşma tehlikesinin söz konusu olduğunu ifade eden Müge Özturna, bu nedenle hayvan kesiminin öncelikle veteriner kontrolünde ve sağlığa uygun bir ortamda yapılması büyük önem taşıdığına dikkati çekti.

Müge Özturna, Kurban Bayramı’nda kesilmiş etler bekletilmeden tüketildiği için, iyi pişirilmiş olsa da hem sert, hem de sindirimlerinin daha güç olduğunun altını çizen Müge Özturna, "Mide, bağırsak sorunları olan bireylerin bu konuya dikkat etmeleri gereklidir. Etler soğuk ortamda 3-4 gün bekletildiğinde yumuşama sağlanır ve etin lezzeti artar" dedi.

Medicana International Ankara Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Müge Özturna, bayramın zehir olmaması için şu önerilere kulak verin diyor;

• Kurban etlerinin, parçalar halinde temiz kaplara konulması ve öncelikle güneş görmeyen serin bir yerde (14-16 °C'lerde), 5-6 saati geçmeyecek şekilde bekletilmesi gerekmektedir.

• Bekletme sırasında etlerin hava alması sağlanmalı ve bu süre sonunda oda sıcaklığına ulaşan etler buzdolabına kaldırılmalı, + 4 °C ile + 5 °C arasında muhafaza edilmelidir.

• Kurbanlık etler henüz kesim sıcaklığında iken buzdolabına poşet içinde veya hava alamayacak bir durumda büyük parçalar halinde üst üste konulursa, buzdolabı sıcaklığı etin iç kısımlarını soğutmaya yetmeyecektir. Bu durumda, etin hava almayan kısımlarında çok kısa sürede (2. gün) bozulma ve kokuşma meydana gelecek, hatta daha ileri aşamalarda yeşillenme görülecek ve bu değişim sağlık açısından risk oluşturacaktır. Bu nedenle, ön soğutma koşullarına özen gösterilmeli, buna rağmen bozulma olan etler kesinlikle tüketilmemeli ve imha edilmelidir.

• Kurban etlerinin uzun süre muhafazasında öncelikle kesim sırasında hayvanın kanının çok iyi akıtılmış olması büyük önem taşır. Kan mikroorganizmalar için iyi bir ortam oluşturacağından kanı iyi akıtılmamış hayvanların eti dayanıksız olur ve çabuk bozulur.

• Kurbanlık etin dayanma süresi, kesim kalitesine ve parçaların büyüklüğüne göre değişmekle beraber normal buzdolabı koşullarında en fazla 3–4 gündür. Ancak, etler kıyma haline getirilirse bu süre 1–2 gün kadardır. Etlerin, daha uzun süre muhafaza edilebilmesi için buzlukta (dondurucuda) -18 °C’de dondurulmuş olarak saklanması gerekir. Diğer taraftan dondurulmuş etlerin de belirli bir raf ömrü olduğu unutulmamalı ve saklama süresi 4-6 aydan fazla olmamalıdır.

• Çiğ köfte türü pişmeden hazırlanan yemekler ve yanmış etlerin tüketilmemesini, pişirilen etlerin oda sıcaklığında bekletilmemelidir.

Aile bireylerinin bir arada olduğu ve akraba ziyaretlerinin yapıldığı bu özel günlerde birlikte yenilen yemeklerin ve yapılan ikramların özen içerisinde gerçekleştirilmesi gerekir. Sağlıklı beslenmede kırmızı et iyi kaliteli protein, demir, çinko gibi mineraller ve folat, B12 vitamin kaynağı olmasına karşın yüksek yağ ve kolesterol içerir. Yağlar et lifleri arasında dağılmış olarak bulunduğundan, kırmızı etler görünen yağlarından temizlense de ortalama yağ içeriği yüzde 20'dir. Toplam yağ miktarının yanında kırmızı etlerin doymuş yağ asitleri oranı beyaz etlere göre daha fazladır. Doymuş yağların tüketilmesinin kalp-damar hastalıklarının oluşumunda risk faktörlerinden biri olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle sağlıklı beslenmede, kan kolesterol düzeyi yüksek, aşırı kilolu, hipertansiyon, kalp-damar hastalıkları, diyabet ve gut hastalığı olan bireylerin kırmızı et tüketimlerini sınırlandırmaları gereklidir."
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası