Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KIZLAR BASKETBOLDA, ERKEKLER FUTBOLDA DAHA ÇOK SAKATLANIYOR

Okul döneminde artık kızlar da erkekler kadar aktif bir şekilde sporla ilgileniyor. Okul döneminde en çok tercih edilen spor dalları olan basketbol ve futbol, sakatlıkların da daha çok yoğunlaştığı dallar olma özelliğini taşıyor. Acıbadem Fulya Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Sarper Çetinkaya, “Genç kızların hormonal nedenlerle bağ dokuları daha hassas olduğundan basketbolda yaralanmaya daha müsaitler. Erkekler rakip temasının çok olması ve basketbola kıyasla futbolun daha çok tercih edilmesi nedeniyle futbolda daha çok sakatlık yaşayabiliyor” diyor.

Dr. Sarper Çetinkaya, okul dönemindeki spor sakatlıkları hakkındaki soruları şöyle yanıtladı:

Futbolda en çok hangi sakatlıklar yaşanıyor?

Çapraz bağ yırtığı, menisküs yırtığı sık yaşanıyor. Aşırı yüklenmeye bağlı tendinitler görülüyor, 7-14 yaş arası büyüme çağı olduğundan, topukta ve diz kapağının önünde büyüme çekirdeğinde aşırı büyüme ve hassasiyet ortaya çıkıyor. Ayrıca kemik büyümesi, aşırı ağrı ve hassasiyet oluyor.

Basketbolda hangi sakatlıklar oluyor?

Omuz sakatlıkları, sıçramaya bağlı olarak dengesiz düşmeye bağlı ayak bileği burkulması, dizde bağ yaralanması sık görülüyor. Futbol basketbola göre rakip temasının daha fazla olduğu bir spor dalı. Bu nedenle de çok sakatlık oluyor. Basketbolda kız çocuklarında sakatlık daha fazla ortaya çıkıyor, bunda hormonal nedenlerle bağ yapısının yaralanmalara daha müsait olması etken.

Gençlerde sakatlanma olasılığı neden daha fazla?

Bu yaş grubunda kemiğin büyüme çekirdeği açık oluyor. Doğrudan bağ kopması değil, bağın kemikle birlikte kopması şeklinde yaralanmalar ortaya çıkıyor. Yine bu dönemde büyüme çekirdeği kırığı çok görülüyor. Hızlı büyümenin olduğu dönemde kemikler, kas ve tendonlara göre daha hızlı büyüyor. Bu yaş grubunun kas ve tendonları daha kısa ve gergin oluyor. Böyle olunca da daha çok kas ve tendon yaralanması görülüyor. Bunun önüne geçmek için spor sırasında açma ve germe egzersizlerinin spor öncesinde daha çok yapılması büyük önem taşıyor. Büyüme çekirdeği yaralanmalarında ileride kemiğin eğri büyümemesi için alçı ve ameliyatla, büyüme çekirdeğindeki kaymanın düzeltilmesi gerekiyor. Aksi takdirde kemik kısalıkları görülebiliyor. Normal kırıkta sıkıntı olmuyor ama büyüme çekirdeği kırılırsa kemik eğri büyüyor.

Bağ yaralanmaları gençlerin spor hayatını nasıl etkiliyor?

Bazı bağ tamirleri için kemiklerin büyümesinin tamamlanması beklenmelidir. Bu dönemde gencin spora ara vermesi sağlanmalıdır. Spor kulüplerinde 8-14 yaş arası sporcularda bu konuda bazı sıkıntılar ortaya çıkıyor. Aileler ve sporcular, spor hayatlarının arayla sekteye uğramasından yakınıyor. Çocuğun ya da gencin bu nedenle mesleğini kaybedeceğine ilişkin korku duyuyorlar. Bu durumda özel tekniklerle bağ tamiri ameliyatı yapılıyor. Sakatlanan uzvun normal hale getirilmesi ve mümkünse yaralanmadan önceki sportif aktivite düzeyine geri döndürülmesi amaçlanıyor. Bu sakatlanmaların önüne geçmek için antrenman sırasında ısınma, açma, germe hareketlerinin düzenli olarak yapılması önem taşıyor.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası