Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUGUMA BAZI SEYLERDE SINIR KOYMALIYIM AMA NASIL?

Iyi davrandigi için çocugunuzu övmeniz ve ödüllendirmeniz ne kadar önemliyse çocugunuzun uygunsuz davranislarini kontrol etmeniz ve sinirlar koymaniz da o kadar önemlidir. Davranis problemi sergileyen çocuklar, daha çok davranis standartlari ve kurallari olmayan ailelerde görülmektedir. Tutarli sekilde sinir koyma, çocugun kendini sakin ve güvende hissetmesini saglayan temel unsurdur.

Yine de hatirlamak gerekir ki tüm çocuklar ebeveynin kurallarini ve komutlarini test ederler. Bu özellikle eger ebeveyn geçmiste tutarsiz davrandiysa ve kurallari uygulamadiysa geçerlidir. Bu tarz bir test ile karsilasacaginiza hazirlikli olun çünkü bir çocuk kuralin gerçekten islemekte oldugunu ancak onu test ederek anlayabilir. Yanlis davranislarin sonuçlari tutarli sekilde yasatilirsa çocuklar, kendisinden beklenenin iyi davranislar oldugunu ögrenir.

Arastirmalar normal çocuklarin ebeveyn ricalarinin üçte birine itaat etmediklerini göstermektedir. Küçük çocuklar oyuncaklari alindiginda ya da istedikleri bir aktivite yasaklandiginda tartisir, bagirir ya da öfke nöbeti geçirir. Okul çagi çocuklari da istedikleri bir nesne ya da aktivite reddedildiginde tartisirlar ve itiraz ederler. Bu normal bir davranistir ve çocugun bagimsiz olma ihtiyacinin saglikli bir ifadesidir. Bu tarz itirazlar oldugunda sahsiniza saldiri olarak almayin. Hatirlayin ki çocugunuz tutarli misiniz diye görebilmek için kurallarinizi test ediyor. Eger tutarli degilseniz bir dahaki sefere daha güçlü sekilde test edecektir. Çocugunuzun itirazlarini, bir tür ögrenme deneyimi, içinde yasadigi dünyanin sinirlarini kesfetme ve hangi davranisin uygun hangisinin uygunsuz oldugunu anlama yolu olarak degerlendirmelisiniz.

Ebeveynler genellikle çocuklarina sinir koyarken zorlanma yasarlar. Asagida sinir koyma konusunda zorlanmalari azaltacak bazi çözüm yöntemlerini bulabilirsiniz.

Komutlari azaltin

Sik komut vermek çocugun davranislarini düzeltmez. Bu nedenle çocugunuza verdiginiz komutlarin sayisini ve tarzini iyi degerlendirmeli ve sayiyi en gerekli olanlarla sinirli tutmalisiniz.

Bu konuda faydali olacak bir egzersiz aileniz için önemli kurallari yazmaktir. Muhtemelen, 5 ya da 10 tane kuralin sizin için yikilamaz kurallar oldugunu fark edersiniz. Bu kurallar buzdolobina ya da bütün ailenin görebilecegi baska bir yere yazilabilir. Böylelikle, bakici dahil herkes kurallari ögrenir. Kural listesi söyle bir sey olabilir:

o Arabadayken kemer her zaman takilmali
o Vurmaya izin yok
o Evin içinde bir seyleri firlatmaya izin yok
o Yiyecekler mutfak disina çikmamali.
o Camin pervazina çikilamaz
o Tuvalete el sokulmaz

Önemli kurallari belirledikten sonra göreceksiniz hem bu kurallari ifade ederken daha net olabiliyorsunuz ayni zamanda da gereksiz diger komutlari sayisini azaltabiliyorsunuz. Sonuç olarak çocugunuz kurallarinizin önemli oldugunu ve bu kurallara itaat beklendigini ögreniyor.

Itaat edebilmesi için zaman taniyin

Bazen ebeveynler çocuga, ricalara itaat etmesi için firsat tanimazlar. Örnegin, Basar’in annesi ogluna “Salincaktan in” der ve Basar’in bu komuta uyup uymayacagini beklemeden Basar’i salincaktan indirir. Özellikle güvenlik konularinda aninda itaat sart olsa da, birçok durumda çocuk itaat etme konusunda basariya ulasmak için kendisine zaman taninmasini hak etmektedir.

Bir komut verdikten sonra durun. Eger sabirli bir sekilde beklemenize yardimci olacaksa içinizden 5’e kadar sessizce sayabilirsiniz. Çocugunuza itaat etmesi için vakit tanidiginizda söyleneni yapma ihtimalinin arttigini göreceksiniz.

Seçenek sunun

Çocugunuza sinir koyarken bir yandan da yapabilecegi güzel seylere dair öneriler sunmaya özen gösterin. Söyle diyebilirsiniz: “Su anda tv seyredemezsin ama benimle yapboz oynayabilirsin” ya da “Babanin esyalariyla oynayamazsin ama bahçede top oynayabilirsin”. Bu tarz bir yaklasim güç mücadelelerini azaltir çünkü çocugunuzla ne yapamayacagi konusunda tartismak yerine olumlu baska bir aktiviteye odaklanmis olursunuz.

Komutun sonrasinda övün ya da sonucunu yasatin

Bazen ebeveynler çocugun verilen komuta uyup uymadigini fark edemezler. Eger komutun takibi yapilmiyorsa yani çocuk itaat ettigi zaman övgüyle tesvik edilmiyor ya da itaat etmedigi zaman çocuga sonucu yasatilmiyorsa çocuk komutlarinizi görmezden gelmeyi benimseyecektir.

Sinir koyma, sevgi verme kadar önemli ve gerekli olan bir ebeveynlik sorumlulugudur. Çocugumuza sinir koyma konusunda pek çok sebeple zorlaniyor olabiliriz. Bu zorlanmayi yasadiginizda profesyonel destek almaktan çekinmeyin. Ebeveyn-çocuk arasinda kroniklesen çatismalar çocuk gelisimine ciddi zararlar vermekte ve sonradan düzeltilmesi imkansiz hale gelebilmektedir.

Sinem Olcay
Uzman Psikolog (Aile ve Çocuk Gelisimi)
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası