Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÖGLE UYKUSU ORUÇ TUTANLARA SAGLIK VE DINÇLIK VERIYOR

Bu yil Ramazan ayninin Agustos sicaklari ve uzun günlere denk gelmesi, oruç tutan kisilerin çok dikkatli olmasini gerektiriyor. Sahur ve iftarda alinan besinler, oruç tutulan saatlerde kisinin saglik durumunu, motivasyonunu ve günlük performansini etkiliyor. Gün boyu çalisma durumunda olan kisilerin bulunduklari ortam, çalisma sekli, giydikleri kiyafet ve uyku düzeni oruç tutma sürecini kolaylastiran ya da zorlastiran faktörler arasinda yer aliyor. Bu tür etkenlerle devam eden oruç günlerinde saglikli kalabilmek oldukça zor gibi gözükse de, aslinda kisinin dikkat edecegi birkaç nokta ile sagligini koruma altinda tutmasi mümkün görünüyor.

Memorial Atasehir Hastanesi Dahiliye Bölümü’nden Prof. Dr. Birsel Kavakli, agustos sicaklariyla birlesen oruç günlerinde dikkat edilmesi gereken konular hakkinda bilgi verdi.

Uzun Ramazan günleri metabolizmayi olumsuz etkiliyor

Yaz sicakliklarinin iyice hissedilmeye baslandigi bu günlerde sicakliklarin etkisi ile oruç tutmak elbette bu süreci iki kat daha zorlasir. Sicaklarin etkisi ile oruç tutan kisiler saglik açisindan bazi olumsuzluklar yasayabilmektedir. Uzun süren açlik süreçleri saglikli kiside ciddi bir saglik problemi olusturmasa da kisinin metabolizmasini olumsuz etkileyebilir. Örnegin uzun süren açlik süreçleri sonucunda saglikli bir kisinin metabolizmasinda bile olusabilecek durumlari söyle siralayabiliriz:

• Kandaki trigliseridler artar,
• Kan sekeri düser,
• Dikkat azalir,
• Kan basinci düser ya da yükselir,
• Atletik performans azalir
• Halsizlik olur,
• Is verimi azalir.

Ramazan’da ögle uykusu kan sekerinin düsmesini engeller

Oruç tutulan günlerde kisilerde gün içerisinde “uyuma istegi” olusmasi da dogaldir. Açligin hissiyle kan sekeri düstügünden kiside uyuklama halleri yasanabilmektedir. Kan sekerinin düsmesi ile kiside halsizlik, hatta sinirlilik görülebilir. Kan sekerinin düsmesini engelleyebilmek için sahurda lifli gidalara yer verilmesi bir önlem olabilir. Kan sekerinin düsmesinin engellenmesi ile gün içerisinde uyuklama hallerinin de önüne geçilmis olunacaktir. Sahur ve iftarda tükettigi Agir, yagli, acili ve baharatli yemekler de uykusunu kaçirabileceginden dikkat edilmesi gereken bir noktadir. Mümkünse kisa sürelerle vücudunuzu ve zihninizi kisa ögle uykusuyla dinlendirmek gerekir.

Kronik hastaliklar oruca engeldir!

Ramazan günlerinin, açlik yasamadan ve saglikla geçirilmesi düsüncesi elbette herkesin hosuna gidecektir. Saglikli eriskinler hiçbir saglik problemi yasamadan rahatça oruç tutabilirler. Ancak bir takim saglik problemleri, kronik rahatsizliklari olan kisilerin bu süreçte yasayabilecegi olumsuzluklar daha da artabileceginden, oruçlu oldugu günleri çok sikintili geçirebilmektedirler. Hipertansiyon, diyabet, kalp, karaciger ve böbrek hastaligi olanlarin ya da epilepsi, migren, mide, duodenum ülseri, kanser gibi kronik hastaligi olanlarin, oruç tutmasi sakincalidir. Çünkü saydigimiz tüm bu hastaliklar, genelde diyeti, sik ve az yemek yemegi gerektiren ve düzenli ilaç kullanimin söz konusu oldugu durumlardir. Bu yüzden oruç tutmalari sagliklari açisindan sakincali gözükmektedir. Gün içerisinde ilaç kullaniminin saatlerinde degisiklik yaparak oruç tutmayi düsünen hastalarin mutlaka doktorlarina danismasi, en azindan doktor kontrolünde, doktorlarin izni ile bu dini görevlerini yerine getirmelidirler Çünkü bu tür saglik problemleri yasayan kisilerin oruç tutmasi var olan hastaliginin seyrini kötü etkileyebilir; hatta tedavisini sonuçlarini olumsuz olarak verebilir.

Tas hastalari iftardan sahura kadar bol sivi almali

Tas hastaligina yatkin olan kisilerde, böbrek tasi olusma riskinin artmasi gibi saglik problemleri oruç tuttugu dönemlerde olabilmektedir. Bu nedenle tas hastaligina yatkin olan kisilerin, iftardan sahura kadar bol sivi alimina dikkat etmesi gerekmektedir. Hamilelerin, çocuklarin, agir islerde veya asiri dikkat gerektiren islerde çalisanlarin oruç tutmasi kesinlikle önerilmemektedir. Agir islerde çalisanlarin açlik sürecinden kaynaklanabilen dikkat daginikligi ile is kazalarinin olmasi kaçinilmaz olabilmektedir.

Reflüsü olan kisiler sahurdan hemen sonra uyumamali!

Oruç tutarak geçirilecek ramazan günlerinde gün içinde yemek yenilemedigi ve ramazan ruhunu en iyi sekilde hissedebilmesi için sahur ve iftardaki yemeklere ayri bir özen gösterilir. Sahur normal kahvaltidan, iftar ise aksam yemeginden daha zengin hazirlanir; bu nedenle Ramazan ayi ile birlikte beslenme aliskanliklarinda da büyük degisiklikler olur. Ancak gün boyu süren açligin etkisiyle iftarda bos mideye birden yüklenmek ya da sahurda acikmamak için asiri ve dengesiz beslenme yapmak dogru degildir. Bunlar bu süreç içinde yapilan en büyük hatalardan birkaçidir. Her zaman önerildigi gibi Ramazan ayinda da amaç, yeterli ve dengeli beslenmeyi saglayabilmektir. Sahurdan sonra genelde yatildigi için hafif gidalar tüketilmelidir. Tuzlu ve yagli yiyeceklerden sakinilmali; lifli gidalar ve sivi alimina özen gösterilmelidir. Sahur sonrasi yatildiginda bas yüksekte olmalidir. Bu durum özellikle reflü rahatsizligi olan kisilerin dikkat etmesi gereken bir durumdur. Mümkünse basta reflü hastaligi gibi sorunlari olan kisiler sahur sonrasi yatmamalidirlar. Iftarda ise, önce hafif bir çorba ile oruç açilmali, namaz kilinacaksa kilinip namazdan sonra iftar yemegine yine devam edilmelidir. Iftar yapildiktan sonra toklugun hissiyle olusabilecek uyku en az yemekten 2 saat sonra olmalidir. Oruç tutarken tamamen hareketsiz kalmak da dogru degildir. Hafif egzersizler ya da ayaklara yürüme egzersizi yaptirilarak kan dolasimini kolaylastirabilirler.

Uyku kalitesi oruç bitince normale döner

Ramazanda sahura kalkmak basta çalisanlar açisindan uyku sürelerinin kisalmasina ve uyku düzeninin degismesine sebep olacaktir. Uyku düzeninin degismesi kisilerde, bazi hormonlarin ritminin( ACTH ve Melatonin gibi) bozulmasina olanak saglar. Uyku problemlerinin olusmasi ve uyku problemlerinin etkisiyle günlük yasantilarinda uyum konularinda sorun yasamalari kaçinilmaz olmaktadir. Oruç tutan kisiler 24 saat içindeki toplam uyku sürelerini Ramazan öncesinde oldugu gibi tutmaya çalismasi uyku sürelerini dengelemek için alinabilecek bir önlemdir. Ancak uyku açisindan yasanan bu tür problemler kalici bir bozukluk olusturmadigindan; uyku kalitesi oruç bittikten bir süre sonra normale döner.

Oruçluyken soguk su ile dus alin gün içinde disari çikmayin

Oruçlu iken zaten sivi alimi yapilamayacagi için sicak ortamlarda bulunmak, terlemeyi artirarak vücutta var olan suyun da kaybedilmesine ve buna bagli olarak susuzluk hissedilmesine sebep olacaktir. Bunun sonucu olarak kanin akiskanligi azalip risk grubunda olanlarda damar tikanikligi yasanabilmektedir. Bu açidan bakildiginda kalp ve damar hastaligi, diyabet, hipertansiyon yakinmasi olanlarin oruç tutmasi sakincali olmaktadir. Bunun için asiri günesli ve sicak havalarda saglikli kisilerin bile mümkün oldugunca disari çikmamasi önerilmektedir. Ancak açik havada çalismak zorunda kalanlar olacagindan. Bu kisilerin açik renkli, bol, pamuklu giysiler giymesi, genis kenarli sapka kullanmasi, bas ve yüzlerini sik sik soguk suyla yikamasi ve imkâni olanlarin gün içinde dusa girmesi alabilecekleri birkaç önlem olabilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası