Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Medicana disarida Balkanlara yurtiçinde borsaya gidiyor

Saglikta toplam 6 hastane ile faaliyet gösteren Medicana Hastaneler Grubu, Romanya’da hastane açiyor. Grubun Baskani Hüseyin Bozkurt, “Balkan ülkelerinde hastaneler açacagiz. Borsaya da açilmayi...

Saglikta toplam 6 hastane ile faaliyet gösteren Medicana Hastaneler Grubu, Romanya’da hastane açiyor. Grubun Baskani Hüseyin Bozkurt, “Balkan ülkelerinde hastaneler açacagiz. Borsaya da açilmayi düsünüyoruz artik” dedi.

Türkiye saglik yatirimlarinda bölge ülkeleri için üs haline geliyor. Istanbul’da 5, Ankara’da 1 hastane ile faaliyet gösteren Medicana Hastaneler Grubu Yönetim Kurulu Baskani Hüseyin Bozkurt hastalari arasinda yabanci payinin yüzde 10’lara ulastigini söyledi. Türk hastane zinciri olarak artik yabancilarin kendilerini yatirim için yurtdisina davet ettigini anlatan Bozkurt ilk adimi Romanya için attiklarini söyledi.

2011 yilinda Samsun ve Konya hastanelerini de hizmete açacaklarini anlatan Bozkurt, “Türkiye saglikta o kadar taninmaya baslandiki artik yabancilar gidip onlarin ülkelerinde yatirim yapmamizi istiyor. Romanya’da fizibilite çalismalarini tamamladik, arazi tahsisi yapildi. Simdi orada hastane yatirimina basliyoruz. Polonya, Macaristan, Rusya’ya ise bakiyoruz. Dünyada hizla yaslanan bir nüfus var özellikle Avrupa’da. Her geçen gün doktor ve hastaneye ihtiyaç artiyor. Ama tüm dünyada tip fakültelerine basvuran genç sayisinda azalma var. Bizim gibi ülkelerde ise tip fakülteleri hala çok revaçta. Doktor olmak prestiji ifade ediyor. Bu nedenle saglik sektörü Türkiye gibi ülkelerde daha hizli büyüyecek” dedi.

Gürcistan’a da hizmet verecek

Yabanci hastalar arasinda Irak’tan ve Rusya’dan gelenlerin çogunlugu olusturdugunu anlatan Bozkurt, “1992 yilindan bu yana faaliyetteyiz. Son yillarda yabancilarin Türkiye’yi tercih etmesindeki egilim hizlanarak artiyor. Lübnan, Libya, Suriye, Suudi Arabistan, Irak, Kuveyt gibi Ortadogu ülkeleri basta olmak üzere Rusya’dan yüksek yüksek sayida hasta geliyor” dedi. 2009 yilindan bu yana Irak’tan gelen hastalari da tedavi ettiklerini anlatan Bozkurt, “Son dönem sayilari artmak üzere 400’ün üzerinde hasta sadece Irak’tan geldi” dedi.

Yakinda Samsun hastanesini de hizmete açacaklarini kaydeden Bozkurt, “Bu hastanemiz sahip olacagi hacimle bütün Karadeniz bölgesine hizmet verecek. Samsun’a özellikle Gürcistan ve Ukrayna’dan da talep bekliyoruz. Gelen tepkiler bunu gösteriyor” dedi. Sektörün küresel hacminin 2010 yili sonunda 80 milyar dolari asmasinin beklendigini anlatan Bozkurt, “Hizla gelisen saglik sektörü 10 yil içinde çevre ülkelerinin tümüne hizmet vermeye baslayacak” dedi.

Sektör yüzde 25 daraldi

Ulastiklari büyüklük itibariyle borsaya açilmaya da hazir hale geldiklerini anlatan Bozkurt, “Bunun için belli bir çalismayi kendi içimizde baslattik” dedi. Yasanan büyük finansal krizden saglik sektörünün de çok etkilendigini anlatan Bozkurt sunlari söyledi: “Krizde estetik, hamilelik, dis tedavileri gibi hastalarin erteledigi tedaviler oldu. Ekonomik sikinti yasayan insanlar zorunlu olmadikça hastaneye gelmedi. Bu hastalarin bir kismi devlet hastanelerine gitti. Arastirmalar gösteriyor ki özel hastanelerde hasta azalirken kamu hastanelerinde artis var. Özel sektör krizde yüzde 25 daraldi. Biz ise krizde yatirim yaptik, zor branslarda yeni bölümler açtik.

Özel hastanelerin çok cesaret edemedigi organ nakli gibi bölümler açtik. Nörolojik hastaliklar, kanser türleri gibi alanlarda ise yogunlasmamizi artirdik. The International Agency For Research on Cancer tarafindan yapilan arastirmaya göre 2030 yilinda 21.8 milyon kisiye kanser tanisi konulacak. 2008 yilinda yeni tani konulan hasta sayisi 12.7 milyondu. 2008’de yeni tani konulan hastalarin görüldügü ülkelere göre yüzde 56’si ise gelismekte olan ülkeler olarak tespit edildi.”

Gençler hemsireligi tercih etsin

Türkiye’de egitim planlamasi yapilmadigi için gençlerin bilmeden is olanagi az olan bölümleri tercih ettigini anlatan Bozkurt, “Sanmiyorum ki kimse çalisip evine ekmek götüremeyecegi bir meslegi sadece etiketini tasimak için seçsin. Gençler çok bilinçli tercih yapmiyor. Hastanelerde çalisacak yeterli sayida hemsire hâlâ yok Türkiye’de. Bu alanda açik var” dedi.

Devletin merkezi bir planlama ile hangi mesleklerde açik, hangi mesleklerde ise fazla oldugunu düzenli araliklarla açiklamasi durumunda arz ve talebin dogru bir platformda bulusabilecegini anlatan Bozkurt sunlari söyledi:

“Bir hemsire ortalamada net 1500 TL maas aliyor. Yogun bakim gibi ünitelerde bu 2000-3000 TL’ye kadar çikiyor. Türkiye’de yeterli sayida hemsire yok. Çünkü planlama yok. Geçtigimiz günlerde devlet sinav açti 12 bin hemsire aldi. Bunlarin çogu özel sektörden gitti. Özeldeki hemsire sayisi daha da azaldi. Isteyen gençler mutlaka hemsireligi tercihleri arasina yazmali” dedi.www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası