Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SICAK HAVALAR VE NÖROLOJIK HASTALIKLAR

Hava sicakligi ile birlikte yükselis gösteren vücut isisi beyin hücrelerine zarar verebiliyor.Sicak havalar asiri terlemeye bagli olarak, vücuttan su ve tuz kaybina yol açarak birçok saglik problemine neden olabilir. Bunun yani sira süregen nörolojik hastaliklarin ortaya çikisini tetikleyebilir ya da bu tablolari agirlastirabilir. Maltepe Üniversitesi Tip Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dali’ndan Yrd.Doç.Dr.Sevki Sahin sicaklarin nörolojik hastaliklara etkisi hakkinda önemli noktalarin altini çiziyor…Iste sicaklarin beynimize etkisi;

Migren

Migren yirmili yaslardan itibaren özellikle kadinlarda sikça karsimiza çikan bir saglik problemidir. Beyin damarlarinda ani olarak gelisen daralma ve onu takip eden genisleme ataklari ile karakterizedir. Sicak havalarda bu genisleme günes isinlarina direkt olarak, uzun süreler maruz kalinmasi ile daha da artar. Gece boyunca sicaklar yüzünden bozulan uyku düzeni migren ataklarini siklastirabilir. Uyunan ortamin serinletilmesi, gündüz öglen saatlerinde günesten sakinmak, ara sira ilik duslar almak faydali olacaktir.

Multipl Skleroz (MS)

MS genç eriskinlerde yani 20–40 yas arasi özellikle kadinlarda sik görülen ve genellikle ataklarla seyreden bir nörolojik hastaliktir. MS Beyin ve omuriligin (merkezi sinir sisteminin) bir hastaligidir. MS beynin görme, konusma, yürüme gibi fonksiyonlar üzerindeki kontrol kabiliyetini bozar. Sicak hava, sicak banyo gibi durumlar MS atagini taklit eden durumlara yol açabilir. Ancak gerçek bir MS atagindan bahsedebilmek için bulgularin en az 24 saat sürmesi gereklidir. Ilik su ile dus ve günes isinlarin dik olarak geldigi öglen saatlerinde korunma önlemlerinin alinmasi en basit çözümlerdir.

Epilepsi (Sara)

Epilepsi her yas gurubunda ve her iki cinsiyette de görülen sik bir nörolojik hastaliktir. Sicak havalara maruz kalinan dönemlerde tipki migren ataklari gibi epilepsi nöbetleri de tetiklenebilmektedir. Yine sicaklar nedeniyle gece bozulan uyku düzeni, sivi kaybina bagli olarak bozulan ilaç kan düzeyi dengesizlikleri de hastaligi olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu nedenle serinletici önlemlerin alinmasi, bol sivi tüketilmesi ve diger nöbet tetik faktörleri olan açlik, uzun saatler bilgisayar kullanimi gibi durumlardan, özellikle de sicak dönemlerde uzak kalmak çok önemlidir.

Inme (Felç)

Inmeler siklikla 60 yas üzeri insanlari etkilese de yogun sicaklar, alkol ve sigara gibi diger risk faktörlerine es zamanli olarak maruz kalinmasi ile daha erken yaslarda da karsimiza çikabilmektedir. Tansiyon ve kalp hastaligi olanlarin sicak dönemlerde ilaçlarini düzenli kullanmalari, bol sivi tüketmeleri, sicak saatlerde günesten uzak durmalari en önemli önlemlerdir.

Sicak havalar ve klima kullanimina bagli gelisen nörolojik sorunlar

Sicak havalarda kurtarici olarak görülen klimalar birçok enfeksiyon hastaliginin ortaya çikisini kolaylastirabildigi gibi nörolojik sorunlara da yol açabilmektedir. Boyun ve bel tutulmalari bu sorunlarin basinda gelir. Bunun haricinde azimsanmayacak ölçülerde yüz felci vakalari da karimiza çikmaktadir. Bu nedenle özellikle vücudun terli ve sicak oldugu dönemlerde klimalarin verdigi serin havaya direk maruz kalmaktan kaçinmak en önemli tedbirdir.

Saglikli günler dileklerimle,

Yrd. Doç. Dr. Sevki SAHIN
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası