Saglik Bakani Recep Akdag, Tam Gün Kanunu sonrasind">
Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


"Hekimlerin yüzde 91'i Tam Gün'ü kabul etti"

Saglik Bakani Akdag: "Tam Gün Kanunu'na iliskin tabii ki Anayasa Mahkemesi kararlarina uymak zorundayiz, yanlis bulsak da uymak zorundayiz"

Saglik Bakani Recep Akdag, Tam Gün Kanunu sonrasinda, kamu hastanelerinde görev yapan hekimlerin yüzde 91'inin ''tam gün'' çalismayi gönüllü olarak kabul ettigini belirterek, ''Tam Gün Kanunu'na iliskin tabii ki Anayasa Mahkemesi kararlarina uymak zorundayiz, yanlis bulsak da uymak zorundayiz'' dedi.

Artik basin açiklamasi yapmayacagini da ifade eden Akdag, ''Çünkü, Danistay basin açiklamalarina yürütmeyi durdurma yapabilir. Bu konusmaya bile yürütmeyi durdurma yapilabilir. hal böyle olunca, çivisi çikmis oluyor, böyle hukuk olmaz'' diye konustu.

Il merkezlerindeki tüm hastanelerin bashekim ve hastane yöneticilerinin katildigi ''Teshis Iliskili Gruplar-TIG'' toplantisinin açilisinda konusma yapan Akdag, hastane yöneticiliginin çok kompleks bir is oldugunu, Saglikta Dönüsüm Programi'nin birçok alanda yenilik getirdigini ifade etti.

Hastaneciligin kolay bir is olmadigini vurgulayan Akdag, ''Ama sükürler olsun. 100 üzerinden kamu hastaneciligine not vermek gerekseydi, 8 sene önce 30 alir miydi bilmiyorum, simdi ise bana göre 80 alir. Ancak bu da yetmez, bunu daha da artirmak için gayret göstermeye devam edecegiz'' dedi.

Akdag, Yatakli Kurumlar Yönetmeligi'nin yenilendigini dile getirerek, önümüzde 6-9 ay içinde gerek hastanelerin nasil yönetilecegine iliskin kurallar, gerek bunu yapacak kisilerin egitimi, sorumluluk ve yetkilerinin tamamen yeniden düzenlenecegini anlatti.

Hastaneler Birligi Kanunu'nun da bu arada çikmasini ümit ettigini belirten Akdag, ''Ama bütün hastaneleri bir anda birlige çevirecek degiliz. Önce pilot çalismalari yapacagiz. Nereden baksaniz yayginlastirilmaya baslanmasi için 2-3 sene geçecektir. Zaten bugüne kadar yaptigimiz çalismalar, bazi hastanelerin ortak yönetim altina alinmasi, çerçeve anlasmalar, merkezi satin almalar, yönetici performansi gibi hususlar bizi Kamu Hastaneler Birligi'nin altinda yapacagimiz isler açisindan da belli bir noktaya getirmis durumda'' diye konustu.

Akdag, sürdürülebilir bir maliyet analizi için sistem kurduklarini ifade ederek, ''Ama hala hastanelerimizin parayi daha iyi kullanmasini gerektiren adimlarin da atilmasi lazim'' dedi.

''Hastanecilik yaparken hiçbir kurulus ya da hiçbir kisi bu hastanenin disinda hastanin mecbur olacagi bir yapilanmanin içine giremeyecektir'' diyen Akdag, söyle devam etti:

''Daha açik konusalim. Ben, bir hastanede çalisan hekimim, ayrica bir özel hastanede de çalisiyorum. Burada kamunun hastanesinde hastami hazirladim, gerekli islemlerini yaptim. Su veya bu sebeple hastami bir özel hastaneye yönlendirdim, orada da ameliyatini yaptim' Buna asla müsaade etmeyecegiz.

Bashekimlerimiz de buna müsaade etmemekle birinci derecede sorumlu olan kisilerdir. Vatandas, böyle bir durumla karsilastiginda genellikle sikayet etme cesaretini bulamayacak kisidir. Kardiyovasküler cerrahi de bunun yaygin oldugunu duyuyoruz. Buna asla izin vermeyecegiz.''

-'ANAYASA MAHKEMESI KARARLARINA UYMAK ZORUNDAYIZ''-

Akdag, Tam Gün Kanunu ile ilgili olarak da degerlendirmede bulundu. Akdag, kanunun çalisanlara yeni haklar getirdigini belirterek, sunlari kaydetti:

''Mesela, doktorlar açisindan ek ödemenin üst sinirlarini yüzde 40 artiran, diger çalisanlar açisindan ödemelerin sinirlarini yüzde 30 artiran, nöbet ücretlerini artiran, para ödenecek nöbet saati üst sinirini artiran bu ve benzeri yeni düzenlemeler, iyilestirmeler yaptik.

Malum, bu mesele Tabip Örgütü ile birlikte ana muhalefet partisi tarafindan Anayasa Mahkemesi'ne götürüldü. Anayasa Mahkemesi 4 maddenin içindeki bazi hükümleri, hatta bazi kelimeleri iptal etti. Gerekçelerini de bilmiyoruz. Bu aslinda Anayasa'ya aykiri bir durumdur. Çünkü, Anayasa net olarak Anayasa Mahkemesi'nin kararlarini gerekçesiz olarak açiklayamayacagini söylüyor, ama bu bir aliskanlik haline gelmis maalesef. Sonuçta tabii ki Anayasa Mahkemesi kararlarina uymak zorundayiz, onu yanlis bulsak da uymak zorundayiz. Yanlis oldugunda da tabii ki söyleyecegiz, her zaman söyledim, bundan sonra da söyleyecegim. Gerekçesiz yayinlanmasi bir defa yanlisti. Simdi bu gerekçeler ortaya çikacak, ne zaman? Ümit ediyoruz ki Eylül, ekim aylarinda ortaya çikar. Özellikle döner sermaye ili ilgili serbest çalisanlarla, serbest çalismayanlar arasindaki farklari biz de netlestirmis olacagiz yeniden. Simdi o hususta biraz mualla çikti.

Bundan sonra ne oldu? Biz, Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeleri belli olmamasina ragmen kararlarini, hukukçularimizla inceledik ve dedik ki 'Evet, bu kararlar üniversite hastanelerindeki doktorlarin mesaileri bittikten sonra muayenehane açmasina müsaade ediyor. Mesai sonrasinda bunu yapabilirler. Yine sonuçta, devlet hastanelerinde çalisan doktorlarin da artik muayenehane çalistiramayacagi hükmü, açik ve netti. Sonra Danistay, bir basin açiklamasini bahane ederek Tabip Örgütü'nün müracaatini bir günde sonuçlandirdi ve yürütmeyi durdurma karari verdi. Bu, çok yanlis bir karardi. Hukuk fakültelerinde yanlis karar örnegi olarak okutulabilecek derecede yanlis bir karardi.''

-''ARTIK BASIN AÇIKLAMASI YAPMAYACAGIM''-

Kendisinin artik ''basin açiklamasi yapmayacaginin'' altini çizen Akdag, açiklama yaparken de çok dikkatli olacagini söyledi. Akdag, ''Çünkü, Danistay basin açiklamalarina yürütmeyi durdurma yapabilir. Bu konusmaya bile yürütmeyi durdurma yapilabilir. Hal böyle olunca, çivisi çikmis oluyor. Böyle hukuk olmaz'' diye konustu.

Danistay'in Tabip Örgütü'nün basvurusuna bir gün içinde karar verdigi gibi, bizim de savunmamiza bir gün de karar vermesini bekliyoruz'' diyen Akdag, söyle devam etti:

''Bakalim verecekler mi? Bu ülkede halk adina, halkin iradesiyle hükümet eden kisiler var. Sayin Basbakanimiz ve ben. Saglik konusunda sorumlu bakan olarak, bu isi kafamizda bitirmis durumdayiz.

Anayasa Mahkemesi ve Danistay bir karar vermis olabilir. Bununla muayenehanelerin bir kismi belli sartlarla açik da kalabilir. Ama bu vatandasin muayenehane yoluyla ya da bir özel hastaneye götürülerek( kamuda çalisan hekimler açisindan) istismar edilebilecegi anlamina asla gelmez. Tam Gün Kanunu, nasil kanunlardan biriyse, iptal edilen maddeleri kanunlardan bir kanunun iptal edilen maddeleri ise bu ülkede baska kanunlar da var, vatandasin hukuku var. Kamuda çalisirken muayenehanesi olan ya da kamuda çalisirken bir özel hastane iliskisi olan meslektasimin hastalari istismarina müsaade etmeyecegim. Bu konuda son derece kararliyim.

Hukukun bize verdigi yetki çerçevesinde ne gerekiyorsa yapacagiz. Kim bunu yapmissa, asla müsamaha göstermeyecegiz ve hukuku isletecegiz. Ben, bu sözlerde samimiysem, benim adima bashekimlik yapan sizler de bu ise sahip çikacaksiniz. Çok net ifade ediyorum. Muayenehane-hastane, hastane-özel hastane isini biz bu ülkede sonlandiracagiz.''

Akdag, Tam Gün Kanunu'na iliskin sürecin 2-3 ay içinde netlesecegini belirterek, netice ne olursa olsun vatandaslarin istismarina asla izin verilmeyecegini bildirdi.

Muayenehanelerin düsmani olmadiklarini, hekimlerin muayenehane açabileceklerini, özel hastanelerde çalisabileceklerini vurgulayan Akdag, bunun önünü kapatmadiklarini söyledi. Akdag, ''Biz, sadece bahsedilen iliskinin kurulmasina izin vermeyecegiz. Çok açik söylüyorum ana muhalefet partisi, bazi 'tuzu kuru meslektaslar', kendini inkar eden bir tabip örgütü, bunlari mahkemeler yoluyla engellemeye çalisabilir. Bu ülkenin Saglik Bakani olarak söylüyorum, 'Biz, bu görevde kaldikça asla bunlara müsaade etmeyecegiz. Hangi hukuki karar alinirsa alinsin. Bu hukuki kararlara uyacagiz, ama vatandasin istismarina müsaade etmeyecegiz. Hiçbir hukuk maddesi, vatandasin bu seklide istismar edilmesine izin vermiyor. Insanlik, vicdan, bunlar da buna müsaade etmiyor'' degerlendirmesinde bulundu.

-''KAMUDAKI HEKIMLERIN YÜZDE 91'I TAM GÜN ÇALISMAYI KABUL ETTI''-

Sistemin yillardan bu yana böyle gittigini ve vatandasin da buna alistigini ifade eden Akdag, hekimlerin o dönemde haklarinin ödenmedigini ifade etti. Akdag, ''Su anda Saglik Bakanligi'nda çalisan hekimlerin yüzde 91'inin tam gün çalistigi listesi var. Çikis kapisi varmis demek ki, kamuda çalisan hekimlerin yüzde 91'i tam gün çalismayi gönüllü olarak kabul etti. Bunu, kendi Saglik Bakanligi hastanelerinde önledigimiz gibi, üniversite hastanelerinde de önleyecegiz, önlemeye kararliyiz. Vatandasimizin bize verdigi mesaj budur' dedi.

Akdag, tüm hekimlerin emeklerinin karsiliginin parayla ödenemeyecegini belirterek, ''Tam Gün Kanunu ile uzman hekim için 6-6.500 TL bir kazançla, pratisyenler için bunun 2 bin TL altinda bir kazançla bu isi götürebiliyoruz. Tüm saglik çalisanlarinin emeginin karsiligini daha yüksek oranlarda almak içinde gayret içindeyiz'' diye konustu.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası