Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bitkisel ilaçlara yeni yönetmelik

Saglik Bakani Akdag'dan önemli açiklama...

Saglik Bakani Recep Akdag, ''Bitkisel ilaçlarla ilgili yeni bir yönetmelik yayinlayacagiz'' dedi.

Bakan Akdag, il merkezlerindeki tüm hastanelerin bashekim ve hastane yöneticilerinin katildigi ''Teshis iliskili gruplar-TIG'' toplantisina katildi.

Toplantiya gelisinde gazetecilerin sorularini yanitlayan Akdag, bakanligin gida takviyesi olarak bilinen bitkisel ürünlere yönelik bilinçlendirme ya da düzenleme çalismalarinin olup olmadiginin sorulmasi üzerine, Tarim Bakanliginin ve Saglik Bakanliginin bu konu üzerinde ciddi çalismalar yaptigini söyledi.

Bu çalismalara bir yenisinin daha eklenecegi bildiren Akdag, ''Bitkisel ilaçlarla ilgili yeni bir yönetmelik yayinlayacagiz. Uzun süredir konunun uzmanlariyla bunu çalistik'' dedi.

Internet yoluyla yapilan satislarin kontrolünün zorluguna isaret eden Akdag, sunlari kaydetti:

''Internet yoluyla yapilan satislarin kontrolü gerçekten çok güç. Dolayisiyla vatandasimizin da uyanik olmasi lazim. Bunun en kestirmesi sudur. Vatandaslarimiz, kendi doktorlarinin tavsiyesi olmadan asla ilaç adi altinda ya da bitkisel madde adi altinda hiçbir maddeyi kullanmasinlar. Çünkü gerçekten zararli sonuçlari olabiliyor.

Biz meseleyi yakindan takip ediyoruz. Bir çok ilaç toplatildi. Bir çok ilacin ruhsati takip edildi. Ancak is özellikle internet satislari itibariyle gerçekten zor. Yani internetten vatandas siparis ettiriyor, getirtiyor ve kullaniyor. Kendileri için, çocuklari için kullaniyor. Gençlerimize sesleniyorum. Bu hususta asla ve asla doktorlarina danismadan hiçbir maddeyi almasinlar.''

Aile hekimligi uygulamasina geçilmesiyle Türkiye'de artik herkesin aile doktoru oldugunu animsatan Akdag, ''Sismanlikla ilgili bir mesele varsa, lütfen doktorumuza gidelim ve doktorumuzun tavsiyesine uyalim'' uyarisinda bulundu.

Bitkisel ilaçlarla ilgili yeni yönetmeligin neler içerdiginin sorusu üzerine Akdag, ''Yeni yönetmelik, hangi bitkisel maddelerin tedavi için kullanilabilecegini, bunlarin sartlarini, çerçevesini çok net olarak ortaya koymus olacak'' dedi.

Bakan Akdag, bir gazetecinin ''Bu, yönetmelik çiktiktan sonra Tarim Bakanligi tarafindan degil, Saglik Bakanligi tarafindan mi kontrol edilecek anlamina geliyor?'' sorusunu, ''Bugün de öyle aslinda. Tarim Bakanligi'ndan ruhsat alan maddeler, ilaç degildi, ilaç amaçli olarak asla kullanilamaz, bu amaçla reklamlari da yapilamaz. Bunlarla mücadele ediyoruz ve mücadeleye devam edecegiz. Tarim ve Köyisleri Bakanligi'nin ruhsat verdigi maddeler, aslinda basitçe gida takviyeleridir. Ilaç olarak kullanilmalari mümkün degildir'' sözleriyle yanitladi.

''Bu gida takviyelerinin kontrolü Saglik Bakanligi'na geçecek mi?'' sorusu üzerine de Akdag, ''Tamamen gida ise Tarim Bakanligi'nin, ama herhangi bir amaçla tedavi adi altinda kullanilacaksa Saglik Bakanligi'nin...'' dedi.

-''DANISTAY'IN KARARI, TÜRK HUKUK TARIHI AÇISINDAN YANLISLIGA ÖRNEK''-

Akdag, bir baska gazetecinin Tam Gün Yasasi'na iliskin degerlendirme yapmasini istemesi üzerine de sunlari kaydetti:

''Tam Gün'e iliskin Danistay, bir basin açiklamasina yürütmeyi durdurma karari vermisti. Bu karar, Türk hukuk tarihi açisindan yanlisliga örnek bir karar. Buna savunmamizi verdik. Zannediyorum kisa zaman içinde sonuçlanir. Kisa zamanda sonuçlanmasini Danistay'dan bekliyoruz. Çünkü Danistay, Tabip Örgütü'nün talebine bir gün içinde cevap vermisti.''


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası