Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kanser ilaçlarinda rekabet

Türk akademisyenlerden basarili proje...

Türk akademisyenler, dünyada üzerinde çalisilan binlerce molekülden yalnizca bir tanesinin ilaca dönüsebildigi klinik ilaç çalismalarina önemli ölçüde katki saglayabilecek projelere imza atiyor.

Atilim Üniversitesi kimya laboratuvarlarinda, bugüne kadar gelistirilen yan etkilerinin mevcutlarina oranla daha az olacagi tahmin edilen onlarca model ilaç kompleksinin, tasarimi, sentezi, kanser gelisim mekanizmalari üzerindeki etkinligi ve toksisite mekanizmalari için gerekli tüm testler yapilabiliyor. Ayrica biyoetkinligi saptanan yapilara ait ilaç hedef belirleme çalismalari da farkli memeli hücre modellerinde test edilebiliyor.

Arastirmacilar, sentezledikleri moleküllerin ilaca dönüsmesi için uluslararasi kuruluslarla is birligi yapabilmek için laboratuvar alt yapilarini da tamamiyla yeniledi.

Atilim Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisligi ve Uygulamali Kimya Bölümü Ögretim Üyesi Doç. Dr. Seniz Özalp Yaman, AA muhabirine yaptigi açiklamada, dünya genelinde kansere karsi etkin ilaçlarin bulunmasi için büyük çaba gösterildigini anlatti.

Platin içeren antitümör ilaçlarina karsi ilginin 1960'li yillarda Rosenberg'in platin komplekslerinin hücre bölünmesini durdurdugunu gösteren tesadüfi deneyi ile basladigini belirten Yaman, günümüzde kanser ilaci olarak kullanilan Cisplatin'in Amerikan gida ve ilaç kurumunca 1978 yilinda antitümör ilaci olarak onaylandigini animsatti.

Özellikle yumurtalik ve testis kanserlerinde çok etkin oldugu bilinen Cisplatin'in basarili kemoterapik etkilerine nazaran, bulanti, kusma, böbrek rahatsizliklari, sinir sisteminde meydana gelen deformasyonlar gibi pek çok önemli yan etkilere de sahip bulunduguna isaret eden Yaman, ''Bu nedenlerle, daha etkin, kanser hastalarinin yasam kalitesini arttiracak, agizdan alinabilecek, suda çözünebilir ve ilaç direncini yenmis yeni platin ilaçlarinin sentezi büyük bir önem tasiyor'' dedi.

-''ÇALISMALARIMIZ ÖNEMLI KATKI SAGLAYACAK''-

Doç. Dr. Yaman, son bes yildir TÜBITAK ve AB gibi kurumlarin destegiyle, kanser ilaci olma potansiyeli tasiyan çesitli platin kompleksleri üzerinde çalistiklarini bildirdi.

Yaman, Atilim Üniversitesi Kimya Grubunun, disiplinlerarasi ortaklik gerektiren bu alandaki çalismalari yürütmek için temel, tibbi biyokimya ve moleküler biyoloji disiplinlerini bir araya getiren Türkiye'deki tek arastirma grubu oldugunu belirterek, ''Laboratuvarlarimizda sentezledigimiz ilaç moleküllerinin etkinlik dozunu da tespit edebiliyoruz. Enzim aktivite çalismalariyla da moleküllerin ilaç olabilirligini de ortaya koyabiliyoruz'' diye konustu.

Dünyada kansere karsi etkin oldugu düsünülen ilaçlarin, daha etkin baska bir ilaç ortaya çiktiginda devre disi birakildigini anlatan Yaman, ''Bu alandaki hizli gelismelere ayak uydurabilmesi ve Türkiye'nin de yakin gelecekte bu alanda sesini duyurabilmesi açisindan bizim çalismalarimiz önemli katki saglayacaktir'' seklinde konustu.

-TÜRK VE YABANCILARA ORTAKLIK ÇAGRISI-

Platin, rodyum, altin gibi metaller içeren bilesiklerin özellikle kanser ve romatizmal hastaliklarin tedavisinde kullanildigina isaret eden Yaman, sözlerini söyle sürdürdü:

''Bu nedenle laboratuvarlarimizda sadece platin merkezli degil, altin ve rodyum merkezli bir çok yeni bilesigin tasarimi ve sentezi yapilmakta olup bu potansiyel ilaçlara ait etkinlik ve toksisite mekanizmalari da özellikle hücresiz fizyolojik sartlarda test edilmektedir. Paralel olarak yürütülen çalismalarda farkli hastaliklar için seçici ve hedefe özgü ilaç tasarimina yönelik biyolojik, biyoteknolojik ve biyokimyasal verilerin toplanmasi ve akabinde etkin model ilaç tasarimlarina öncü olacak veri bankasinin olusturulmasi çalismalarini da sürdürmekteyiz.

Laboratuvarlarimizin alt yapisi ve yetismis insan gücümüz sayesinde, yan etkisinin mevcutlarina oranla daha az olacagi tahmin edilen ilaç komplekslerini hayvan deneyleri asamasina kadar basariyla getirilebiliyoruz.''

Bundan sonraki amaçlarinin, Kimya Grubu olarak bu ilaçlarin etkinlik dozunun belirlenmesinden sonra klinik öncesi çalismalarinin yapilabilmesi için ilaçlari belirli ilaç sirketlerine tanitmak oldugunu dile getiren Yaman, bu alanda çalisan tüm Türk ve yabanci arastirmacilarla da ortak çalismalara hazir olduklarini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası