Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Türkiye'nin AIDS gerçegi

Saglik Bakanligi 2009 yili verilerine göre, bugüne kadar 3 bin 671 HIV pozitif vakasi bildirildi.

Ancak gerçek sayi için bu rakamin besle çarpilmasi gerekiyor. 2009’da yapilan alti milyon testin 450’si HIV pozitif çikti

Marmara Üniversitesi Tip Fakültesi Enfeksiyon Hastaliklari ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dali’ndan Prof. Dr. Volkan Korten, 10 yil öncesinde yurt disinda çalisan isçilerin ülkeye gelip hastaligi halka bulastirmasinin önemli bir sorun oldugunu belirtiyor. Ancak son yillarda hastalik gençler arasinda yayiliyor. Kontrolsüz seks isçilerinin de hala önemli bir sorun olusturdugunu anlatan Prof. Dr. Korten, ayrica kiyi seridindeki bölgelerin turizm sezonunda hastaligin yayilmasi açisindan risk altinda oldugunu vurguladi.

Tedavide HIV pozitifi baskilayan ART adli antiretroviral terapinin sürekliligi önemli. Birkaç gün bile ara vermek virüsün ilaçlara karsi dirençli hale gelmesine neden olabiliyor. Prof. Dr. Korten, erken tedavinin faydalariyla ilgili sunlari söyledi: “AIDS’ten ölenlerin sayisi azaldigi için HIV’le yasayan insan sayisi artiyor. Tedavinin artik hastaligin bulasmasini önledigi üzerinde duruluyor. Tedavi alan kisilerin bulastiriciligi çok azaliyor. Erken tespit edilebilirse tedaviyle ayni kanserde oldugu gibi hastaligin seyri çok etkileniyor.”

HIV = ölüm degil

Prof. Korten, 1990’li yillarda hastalarin saglik kuruluslarina “Ölecegiz” diye basvurdularini söylüyor. Ancak artik bu endiseyi eskisi kadar yasamadiklarini belirterek, “Hastalar artik tedavi olduklari takdirde ölmeyeceklerini biliyorlar. Biz onlara hayat sürelerinin 5 - 10 yildan daha fazla kisalmayacagini, normalde 80 yasinda ölecekken 70’inde, 70’te ölecekken 60 - 65’inde ölecegini söylüyoruz. Bu onlari rahatlatiyor” dedi.

CD4 hücreleri neden bu kadar önemli?

Güney Afrika’da iki ay boyunca gönüllü hekimlik yapan Ege Üniversitesi Tip Fakültesi Enfeksiyon Hastaliklari ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Deniz Gökengin, saglikli insanlarda sayilari bin civarinda olan CD4 adli bagisiklik sistemi hücrelerinin HIV tedavisindeki önemini anlatti. Gökengin, “CD4, bagisiklik sisteminin vücudu mikroplardan ve kanserlerden koruyan temel hücresi. HIV’in hedef aldigi ve içinde çogaldigi hücre. CD4 hücreleri belli bir düzeye gelince tedaviye baslamak gerekiyor” dedi.

CD4 sayisi 200’ün altina düsünce

Gökengin, “Bütün çalismalar tedaviye ne kadar erken baslanirsa, yani CD4 sayisi ne kadar çokken baslanirsa, sonucun o kadar iyi olacagini gösteriyor. Bagisiklik sisteminde mümkün oldugunca az tahribat yaratarak bu hastaligi durdurmanin en iyi sonuçlari verecegi düsünülüyor. En riskli dönem, CD4 sayisinin 200’ün altina düstügünde basliyor. Zatürree gibi enfeksiyonlar, merkezi sinir sistemindeki sorunlar, menenjit, agir ishaller veya kanserler ortaya çikiyor. Tedaviyle HIV pozitiflerde de bu hücrelerin sayisini binin üzerine çikarmak mümkün. CD4 miktari binin üzerinde olan çok hastamiz var” ifadesini kullandi.

YANLIS GRUPLARA TEST YAPILIYOR

Ege Üniversitesi Tip Fakültesi Enfeksiyon Hastaliklari ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Deniz Gökengin, “HIV pozitif oranlarinin yüksek oldugunu düsündügümüz ve salgin için kaynak olusturabilecek özel gruplarda hiç test yapilmiyor” diyerek test sorununa dikkat çekti. Prof. Gökengin, “Bakilanlar saglikli kan bagisçilari, kayitli genelev, bar, pavyon çalisan- lari. O kadar çok yurt disindan gelen kayitli olmayan seks çalisani var ki. Asil onlara test yapilmali. Çünkü kaynagin seks isçilerinden köken aldigini düsünüyoruz ama o grup ulasilmayan bir grup. Oradaki oranlari bilmiyoruz” diyor.

Heteroseksüel bulasma birinci sirada

- Heteroseksüel bulasma yolu yüzde 59.32

- Homoseksüel ve biseksüel bulasma yolu yüzde 0.15

- Bilinmeyen yollar yüzde 23.98

TÜRKIYE’DE HIV POZITIFLERIN UYRUKLARI

- Yüzde 17.86 yabanci

- Yüzde 80.80’i Türk vatandasi

-Yüzde 1.34 bilinmiyor

AYSEGÜL AYDOGAN ATAKAN


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası