Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Zorunlu mesleki sorumluluk sigortasi ne getiriyor?

“Zorunlu mesleki sorumluluk sigortasi ne getiriyor? ne götürüyor?” konulu panel gerçeklestirildi. Hekimlerin özlük haklarini ve çalisma kosullarini çikmaza sokan ve kisaca ‘Tam Gün’ olarak bilinen 5947 Sayili...

Hekimlerin özlük haklarini ve çalisma kosullarini çikmaza sokan ve kisaca ‘Tam Gün’ olarak bilinen 5947 Sayili Torba Yasa, sadece esnek çalisma ve performansa dayali ücretlendirmeyi yayginlastirmadi, ayni zamanda zorunlu mesleki sorumluluk sigortasi ile hekimlere yeni bir yükü de beraberinde getirdi.

Panele Istanbul Tabip Odasi Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Hasan Ogan, Istanbul Tabip Odasi Hukuk Danismani Av. Meriç Eyüboglu, Istanbul Dishekimleri Odasi Yönetim Kurulu Üyesi Dt. Harun Koca ve OHSAD Yönetim Kurulu Üyesi Bilal Yildirim katildi.

Panelde, Zorunlu Mesleki Sorumluluk Sigortasi tüm yönleriyle ele alinarak katilimcilar bundan sonra isleyecek sürece iliskin bilgilendirildi.

Açilis konusmasini yapan TTB Ikinci Baskani Prof. Dr. Özdemir Aktan saglik hizmeti sunumu nedeniyle ortaya çikan tibbi uygulama hatalarinin bir halk sagligi sorunu oldugunu, bu alanda yapilacak düzenlemelerde, tibbi uygulama hatalarinin ortadan kaldirilmasinin öncelikli amaç olarak belirlenmesi gerektigini belirterek uygulanmak istenen sigorta anlayisi ve kapsami ile bunun mümkün olamayacagi ve gerek hekimlerin gerekse de toplumun bundan zarar görecegini belirtti.

Istanbul Dishekimleri Odasi Yönetim Kurulu Üyesi Dt. Harun Koca dünyada uygulanan yöntemleri ve yol açtigi durumlari belirterek Türkiye’de uygulanmak istenen sigortanin hekimlik meslegini yapmayi zorlastiracagini, performans nedeni ile hekimlerin daha fazla hasta bakmakla daha fazla risk aldiklarini ve sonuçta kazananin avukatlik sistemi olacagini söyledi.

OHSAD Yönetim Kurulu Üyesi Bilal Yildirim tebligde belirtilen kapsayiciligin yetersiz oldugunu, yapilan görüsmelerde sigorta sirketlerin mevcut sartlara göre sigorta yapmaktan çekindiklerini, belirtilen rakamlarin hasta taleplerini karsilamaya yetmeyecegini vurguladi.

ITO Hukuk Danismani Av. Meriç Eyüboglu tebligin hukuksal olarak yetersiz oldugunu, hekimi koruyucu maddeler içermedigini daha çok sigortayi yapan kuruma yönelik oldugunu belirterek, Saglik Bakanliginin tüm hekimleri ceza tehdidi ile zaman olarak içeriklerini okuma firsati dahi bulamadan poliçeleri imzalamaya zorladigini ve bunun Anayasal haklar açisindan uygun olmadiginin altini çizdi.

TTB’nin süreci takip ettigini ve gelismelerin içerisinde yer aldigini belirterek poliçe konusunda acele edilmemesini, sigorta sirketleri ile yapilan görüsmeler sonucu tüm hekimlere genel bilgilendirme yapilacagini söyledi.

Hekimlerden gelen sorularin cevaplandirilmasi ve katkilarin yapilmasi ile birlikte sona eren panel/forum toplantisinda gerek panelistlerin gerekse de katilimcilarin ortak görüsü olarak;

Tibbi hatalarin azalmasina yol açmayacak olan bu sigorta anlayisina karsi çikilmasi,

Hasta magduriyeti için kamusal fon olusturularak sorunun çözümü açisindan hekimin suçlanmamasi,

Poliçelerin daha kapsayici içerikte olmasi,

Bilirkisilik kurumu açisindan TTB ve Tabip Odalari’nin etkin olmasi

Bundan sonra yapilacak olan çalismalarda katilimci kurumlarin birlikte sürece müdahil olmasi ve çalisma yapmasinin dogru ve uygun olacagi görüsleri benimsendi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası