Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Konsantrasyon sorununuz var mi?

Uzun süre ayni yerde oturamiyor, basladiginiz isi bitiremiyor musunuz?

Konsantrasyon sorunu mu yasiyorsunuz ya da uzun süre ayni yerde oturamiyor, bir toplantiyi takip etmekte zorlaniyor musunuz? Basladiginiz bir isi bitiremiyor, öfke ataklari geçiriyor, akliniza ilk geleni söyleme egilimi mi gösteriyorsunuz?

Uzmanlar, bunlari, stresli bir yasamin sonucu olarak yorumlamak yerine, çocukluk döneminde baslayan ve yetiskinlikte de devam edebilen Dikkat Eksikligi ve Hiperaktivite Bozuklugu (DEHB) hastaliginin belirtileri olabilecegi uyarisinda bulunuyor.

Tedavi edilmediginde kisinin yasam kalitesini düsüren, is, ev basta olmak üzere sosyal hayatini önemli ölçüde zedeleyebilen hastaligin, uzman hekim kontrolünde tedavi edilmesinin mümkün oldugunu vurgulayan uzmanlar, ilaç ve psikoterapinin etkin tedavi yöntemi oldugunu belirtiyor.

Türkiye Psikiyatri Dernegi Eriskin Dikkat Eksikligi Hiperaktivite Bozuklugu Bilimsel Çalisma Birimi Koordinatörü ve Trakya Üniversitesi Tip Fakültesi Psikiyatri AD Ögretim Üyesi Doç. Dr. Cengiz Tuglu, yaptigi açiklamada, DEHB'nin çocukluk çaginda baslayan, etkisi tüm bir yasama yayilabilen, süregen bir nöropsikiyatrik bozukluk oldugunu söyledi.

Toplumdaki DEHB yayginliginin çocuklukta yaklasik yüzde 8, ergenlikte yüzde 6 ve eriskinlikte yüzde 4 olarak bildirildigini ifade eden Tuglu, çocukluk çaginda var olan dikkat eksikligi, hiperaktivite ve dürtüsel davranislarin ilk olarak okul çaginda fark edildigini belirtti. Tuglu, ''Sinifta oturamayan, oyunlarda arkadaslari ile yogun sorunlar yasayan ve okuma faaliyetlerinde gecikebilen çocuklar görece hizli fark edilip tibbi yardim almalari için yönlendirilebilmektedir'' dedi.

Yasam boyu devam eden dikkatsizlik, dürtüsellik ya da hiperaktivite yakinmalari olan tüm eriskinlerde de DEHB tanisinin akla gelmesi gerektigine isaret eden Tuglu'nun verdigi bilgiye göre, Dikkat Eksikligi Hiperaktivite Bozuklugu yasama, kisiler arasi iliskilere, okul ve is dünyasina yansiyan olumsuz etkileri açisindan toplumun ve saglik hizmetlerinin önemli sorunlarindan birisini olusturuyor.

DEHB ister çocukluk ister eriskinlik döneminde olsun sadece hastalari degil çevrelerini, ailelerini, ebeveynlerini de etkiliyor. Riskli saglik davranislari açisindan tehdit altinda olan ergen ve genç eriskinlerde DEHB varliginda, sigara ve madde kötüye kullanimi, yasal sorunlar, kötü akran iliskileri, kendine güven kaybi, okul ve is basarisinda düsüklük ve psikiyatrik es tanilar gözlenebiliyor.

-YASIN ILERLEMESIYLE BIRLIKTE GÖRÜLME SIKLIGI DÜSÜYOR-

Yasin ilerlemesiyle birlikte görülme sikligindaki düsüs, hastaligin belirtilerinde azalma olduguna isaret ediyor, ancak belirtiler tamamen ortadan kalkmiyor.

Azalma egilimine ragmen eriskin DEHB olan kisilerde bir ise baslayamama, is yerinde verimsizlik ve kötü zaman yönetimi, çok sayida ise baslanmasina ragmen bir çogunu bitirememe, bir toplanti boyunca oturamama, stresle bas edememe ve öfke ataklari, aklina ilk geleni söyleme egilimi, kötü soförlük sorunlari ve evlilik ve sorumluluklarinin idaresi ile ilgili yogun sorunlar siklikla ortaya çikabiliyor.

Dikkatsizlik daha çok bireyi, diger bulgular ise daha çok çevreyi rahatsiz ediyor. Belirtilerini disa vuran erkeklerin tersine kiz çocuklar genellikle olumsuz geri bildirimleri içsellestirme, özür dileme, uyum saglamaya çalisma, suçu üzerine alma ve kavga etmeme egilimi gösteriyor. Beklentileri karsilamak için daha çok çalisarak ve yetersizlikleriyle basa çikarak basarili ögrenciler olmayi lise dönemine dek saglayabiliyor, ama bozuklugun daha sessiz seyrediyor olmasi ve bu nedenle müdahale edilebilir olan bir sorun alanina gereken müdahaleleri yapamama kadinlarin yasamina, özellikle onlarin akademik gelisimlerine önemli zararlar verebiliyor.

-BASKA RUHSAL BOZUKLUKLAR, DEHB BELIRTILERINI GIZLEYEBILIYOR-

Çocuklar ve eriskinlerle yapilmis çalismalara göre, karsit olma, karsi gelme bozuklugu, davranim bozuklugu, anksiyete bozukluklari, duygu durum bozukluklari, ögrenme bozukluklari ve alkol-madde kullanim bozukluklari olarak adlandirilan ruhsal hastaliklar da psikiyatrik es tanilari olusturuyor. Bu ruhsal bozukluklar, bazen DEHB belirtilerinin gizlenmesine ya da ilaçlarla bir bozuklugu tedavi ederken digerinde bozulmalar ortaya çikmasina yol açabiliyor.

Eriskin dönemde baska ruhsal bozukluklarin eslik etmesi ve eriskin yasaminin karmasikligi, çocuklardan farkli olarak eriskin DEHB tedavisinde daha kapsamli tedavi yaklasimlarinin uygulanmasini gerekli kiliyor.

DEHBI'de ilaç tedavisi uygulanirken, ilaçlarin eriskinlerde tibbi ve ruhsal es tanilari gözeterek planlanmasi gerekiyor. Bundan sonra da psikoterapi uygulanabiliyor.

Bu sorunu yasayan kisilerin çogu, yineleyen basarisizliklar yasayabiliyor. Bu basarisizlik öyküleri ise kisinin kendi hakkinda olumsuz düsünceler gelistirmesine yol açabiliyor. Bu kisiler, üstlendikleri görevler konusunda islevsel olmayan düsünceler gelistirebiliyor. Ortaya çikan bu olumsuz düsünce ve inançlar, var olan kaçinma davranislarini arttirabiliyor. Bunun sonucunda da kisiler, görev ya da sorunla karsi karsiya kaldiginda dikkatlerini daha çok kaybedebiliyor.

DEHB ile ilgili güçlükleri çocukluklarindan beri yasayan kisiler, hem eriskinlik döneminde benzer belirtiler sergiliyor hem de bazen belirtiler gerilese bile çocukluk döneminde almis olduklari hasarlarin yansimalarini yasam boyu tasiyorlar.

Önlenebilir kayiplara engel olabilmek için rahatsizlik fark edildiginde tüm tedavi imkanlari kullanilarak etkin bir tedavinin hizli ve dikkatli bir biçimde baslatilmasi gerekiyor. Bunun saglanmasi için DEHB belirtileri olanlarin öncelikle bir psikiyatri uzmanina basvurmasi ve DEHB yakinmalari olan bireylerin psikiyatri uzmanina yönlendirilmesi tavsiye ediliyor.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası