Genel SağlıkHABERLER

AĞIZDAKİ ACI SU REFLÜ

Kişilerde her yemek sonrasında ağzı gelen acı su, göğüste yanma ile birlikte ortaya çıkan ve her yaş grubunda görülebilen “reflü” sağlığı olumsuz yönde tehdit ediyor…!

Reflü Nedir? Mide içeriğinin veya mide asidinin yukarı doğru yani yutma borusuna doğru yer değiştirmesine “REFLÜ” denir. Yukarı doğru kaçan sıvı safra ve asit içerdiği için, hastalık zaman içinde yemek borusunda ciddi hasara yol açar.

Reflü’ nün Belirtileri Nelerdir?

* Ağıza acı su gelmesi

* Göğüs kemiğinin arkasının yanması

* Gıdaların ekşi ve acı şekilde ağıza gelmesi reflünün en sık rastlanılan belirtileridir.

Kimler Risk Altındadır?

Reflü hastalığına 30-40’lı yaşlarda daha sık rastlanmasına karşın, her yaş grubunda da ortaya çıkmaktadır. Aşırı kilolu kişilerde, yaşlılarda ve stresli kişilerde reflü görülme olasılığı artmaktadır. Çocuklarda da reflü hastalığına sıkça rastlanmaktadır.

Reflü’ nün Tedavisi

Reflü rahatsızlığı bulunan kişilerin, öncelikle günlük hayatında alacağı önlemler hastalıkla ilgili olarak şikayetleri büyük ölçüde azaltacaktır. Hastaya uygulanan ilaç tedavisinin ise mutlaka doktor kontrolünde yapılması gerekir. İlaç tedavisinin yeterli kalmadığı ileri düzeydeki reflü rahatsızlıklarında cerrahi tedavi yöntemi ile hastalar tedavi edilmektedir.

Reflü Hastalarına Öneriler

* Yemekten sonra spor yapılmaması

* Sigara ve alkolden uzak durulması

* Fazla kiloların verilmesi

* Dar giysiler giyilmemesi

* Yemeklerin hızlı yenmemesi

* Gazlı içeceklerden uzak durulması

* Çikolata, kahve, tereyağ, susamlı yiyecekler tüketilmemesi

* Yemek sonrasında hemen yatılmaması

* Kahve ve limon gibi mide asidini yükseltici gıdalardan kaçınılması

* Akşam yemeklerinin hafif yenmesi

Reflü Ameliyatı Hangi Durumlarda Uygulanır?

Hastalarda günlük hayatlarındaki değişikliklere ve uygulanan ilaç tedavilerine rağmen şikayetleri tekrarlamaya devam ediyor ise ameliyat yapılması önerilir. İlaç tedavisi sonrasında şikayetlerinde azalma olan hastalar uzun yıllar boyunca ilaç tedavisi görmek istemiyorlar ise de reflü ameliyatı uygulanabilmektedir.

Kaynak: www.doganhastanesi.com