Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


3 aydir kalp damar ameliyatlari yapilamiyor !!!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile anlasmali özel hastanelerin bir kisminda 3 aydir kalp damar ameliyatlarinin yapilamadigi öne sürüldü.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile anlasmali özel hastanelerin bir kisminda 3 aydir kalp damar ve beyin cerrahisi ameliyatlarinin yapilamadigi öne sürüldü. Saglik Uygulama Tebligi'nin (SUT) 'ayni islevi gören her bir tibbi malzeme için üç ayri hastaneden fiyat alinarak en düsük olanin ödenmesini' zorunlu tutmasi hastaneleri sikintiya soktu.

Aralarinda ciddi kalite ve fiyat farki olan malzemelerin brans kodlarinin 8 yildir yenilenmedigi, bu nedenle de birçok malzemenin ücretinin SGK tarafindan ödenmedigi bildirildi. Türk Kardiyoloji Dernegi Baskani Prof. Dr. Oktay Ergene, özel hastaneye giden vatandaslarin sikinti çektigini kaydetti.

Bir çok malzemede sadece fiyat yüzünden düsük kalitelilerin kullanildigini aktaran Prof. Ergene, "Bu durum kar edelim derken hastanin zarar görmesine neden olmaktadir" dedi. Tibbi malzeme sektör temsilcilerinden Medicall Biyomedicall yöneticisi Ayhan Öztürk, sorunun giderilmemesi durumunda hastalarin eski teknoloji ürünlerini kullanmak zorunda kalacaklarini vurguladi. Birçok özel hastanede malzeme parasinin hastadan tahsil edildigi, hastanin ödeyemedigi durumlarda ise devlet hastanelerine sevk islemi yapildigi ögrenildi.

KALP PILINDEN SUNI DAMARA

Konuyla ilgili Tüm Tibbi Cihaz Üretici ve Tedarikçi Dernekleri Federasyonu'ndan (TÜMDEF) açiklama geldi. Açiklamada "Yeni jenerasyon tibbi tedavide kullanilan ürünler 8 yil önce olmadigi için brans kodlari açilmamisti. Güncel tedavide kullanilan ürünlerin brans kodlari SUT'ta bulunmuyor. Bu nedenle ödeme yapilmiyor" denildi. SGK tarafindan ücreti ödenmeyen malzemeler söyle siralandi: "Kalp kapagi, suni damar, cerrahi ablasyon malzemeleri, kalp pilleri, trans kateter kapama cihazlari, cryo ablasyon, aritmilerin haritalama sistemeleri, intravasküler ultrasonlar."

Münevver ÇAKIRTAS


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası