Genel SağlıkHABERLER

3 AYDIR KALP DAMAR AMELİYATLARI YAPILAMIYOR !!!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile anlaşmalı özel hastanelerin bir kısmında 3 aydır kalp damar ameliyatlarının yapılamadığı öne sürüldü.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile anlaşmalı özel hastanelerin bir kısmında 3 aydır kalp damar ve beyin cerrahisi ameliyatlarının yapılamadığı öne sürüldü. Sağlık Uygulama Tebliği’nin (SUT) ‘aynı işlevi gören her bir tıbbı malzeme için üç ayrı hastaneden fiyat alınarak en düşük olanın ödenmesini’ zorunlu tutması hastaneleri sıkıntıya soktu.

Aralarında ciddi kalite ve fiyat farkı olan malzemelerin branş kodlarının 8 yıldır yenilenmediği, bu nedenle de birçok malzemenin ücretinin SGK tarafından ödenmediği bildirildi. Türk Kardiyoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Oktay Ergene, özel hastaneye giden vatandaşların sıkıntı çektiğini kaydetti.

Bir çok malzemede sadece fiyat yüzünden düşük kalitelilerin kullanıldığını aktaran Prof. Ergene, “Bu durum kar edelim derken hastanın zarar görmesine neden olmaktadır” dedi. Tıbbı malzeme sektör temsilcilerinden Medicall Biyomedicall yöneticisi Ayhan Öztürk, sorunun giderilmemesi durumunda hastaların eski teknoloji ürünlerini kullanmak zorunda kalacaklarını vurguladı. Birçok özel hastanede malzeme parasının hastadan tahsil edildiği, hastanın ödeyemediği durumlarda ise devlet hastanelerine sevk işlemi yapıldığı öğrenildi.

KALP PİLİNDEN SUNİ DAMARA

Konuyla ilgili Tüm Tıbbı Cihaz Üretici ve Tedarikçi Dernekleri Federasyonu’ndan (TÜMDEF) açıklama geldi. Açıklamada “Yeni jenerasyon tıbbi tedavide kullanılan ürünler 8 yıl önce olmadığı için branş kodları açılmamıştı. Güncel tedavide kullanılan ürünlerin branş kodları SUT’ta bulunmuyor. Bu nedenle ödeme yapılmıyor” denildi. SGK tarafından ücreti ödenmeyen malzemeler şöyle sıralandı: “Kalp kapağı, suni damar, cerrahi ablasyon malzemeleri, kalp pilleri, trans kateter kapama cihazları, cryo ablasyon, aritmilerin haritalama sistemeleri, intravasküler ultrasonlar.”

Münevver ÇAKIRTAŞ