Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Aile Hekimligi Uygulamasi Basladi! Kaygiliyiz...

Ankara Tabip Odasi, Ankara'da 15 Temmuz 2010 tarihinde yürürlüge giren Aile Hekimligi uygulamasina iliskin kaygilarini kamuoyu ile paylasti.

Ankara Tabip Odasi, Ankara'da 15 Temmuz 2010 tarihinde yürürlüge giren Aile Hekimligi uygulamasina iliskin kaygilarini kamuoyu ile paylasti.

Baskentte “yeni” bir uygulama basliyor. 15 Temmuz 2010 Persembe günü Ankara’da aile hekimligi uygulamasi hayata geçiyor.

Yeni bir bomba ürettigini açiklamisti A.B.D. 70’li yillarda. Yepyeni ve temiz bir bomba diyordu. Nötron bombasi öyle binalari yakip yikan, yanginlar çikaran bir bomba degildi. Yalnizca canlilari yok eden yeni bir silahti bu. Insanlari hayvanlari öldürüyor ama binalar, fabrikalar sapasaglam kaliyordu.

Haftalardir, Ankara için aile hekimligi uygulamasinin halka nasil da olumlu seyler getirecegini, 1. basamak saglik hizmetlerinin aile hekimligiyle nasil da çözülüverecegini, üstelik hekimlerin bol para kazanacagini, sizler araciligiyla Bakanlik ve Saglik Müdürlügü yetkilileri anlata anlata bitiremiyorlar.

Bizce, ülkemize uyarlanmis haliyle aile hekimligi 7 yildir asama asama uygulanan saglikta dönüsüm programinin en önemli bölümünü olusturur. Saglikta dönüsüm, saglik hizmetlerinin özellestirilmesinin, hastanin müsteri yapilmasinin yani sagligin kamu hizmeti olmaktan çikarilmasinin adidir. Aile hekimligi uygulamasi da 1. basamak saglik hizmetlerinin özellestirilmesidir.

Aile hekimligi uygulamasi, 47 yildir özellikle kirsal kesimde ve varoslarda yasayanlar için ev, ocak belledigi; nüfus cüzdanini, TC numarasini gösterip hizmet almaya alistigi saglik ocaklarinin minik minik muayenehaneciklere bölündügü sistemin adidir Türkiye’de.

Nötron bombasi örnegini bosa vermedik, saglikta dönüsüm ve onun en önemli ayagi aile hekimligi uygulamasi saglik alanina atilmis bir nötron bombasidir. Yangin yok, gürültü yok, yikinti yok.Ama büyük bir çöküntü var, degisim var. Saglik ocagi binasi ayni bina. Duruyor orada. Distan bakinca sadece eskimis, bakimsiz “SAGLIK OCAGI” tabelasi gitmis, yepyeni, gicir gicir “AILE SAGLIGI MERKEZI” tabelasi konmus.

Yillar yili idarenin destek olmadigi, yatirim yapmadigi, bilgisayar ve teknik donanimi esirgedigi, denetlemedigi, arayip sormadigi saglik ocaginin yerine koydugu aile saglik merkezi için oluk oluk para akitiliyor. Demek ki yapilabiliyormus. Demek ki para varmis. Niye yapilmamis? Çünkü her özellestirme öncesinde oldugu gibi saglik ocaklari da gözden düsürülmek istenmis. Niye simdi yapiliyor? Çünkü artik oralarin yükünden kendini kurtaracak. Artik oralari minik muayenehaneciklere kiraya verip kurtulacak Saglik Bakanligi. Ardindan da 3.500 kisinin yükünü ve yiginla görev ve sorumlulugu yükledigi aile hekimin karsisina geçip hesap soracak, “neden yapmadin, niçin eksik biraktin, niye gitmedin” diyerek

Bu arada vatandaslara hala 7 gün 24 saat aile hekimine ulasilabilecegi, hastanin ayagina aile hekiminin gidecegi gibi gerçekçi olmayan mesajlar veriliyor. Vatandas Ankara’ya bu uygulama gelinceye kadar 5 yil içinde ve 51 ildeki uygulamada bunun böyle olmadigini gördü. Ankara’da da görecegiz.

25 Mayis 2010 tarihli Aile Hekimligi Yönetmeligi aile sagligi merkezlerini A, B, C, D olarak dört kategoriye ayirmistir. A kategorisindekiler; ultrason, EKG gibi daha donanimli ve konforlu merkezler iken D kategorisindeki ASM’ler; daha donanimsiz merkezleri ifade etmektedir. Bu durum yurttaslari saglik hizmeti alma açisindan siniflara ayiran bir durumdur. Bu devletin 1. Basamak saglik hizmetlerini esit vermeyeceginin itirafidir.Oysa saglik hizmeti esit, kapsayici, hizmet alanin ihtiyaci kadar olmasi gereken bir hizmet olmalidir.

Aile hekimligi uygulanan illerde TTB’nin ve bilim adamlarinin yaptigi arastirmalarda, yoksullarin, kirsal kesimde yasayanlarin, belli sosyal gruplarin issizlerin saglik hizmetine ulasma olanaklarinin azaldigi, koruyucu saglik hizmetlerinin aksadigi görülmüstür.

Ayni aileden kisilerin isterlerse ayri aile hekimine kayit olabilmesi bir özgürlük degil, saglik hizmetinin aileye ve topluma yönelik bütüncül bir hizmet olmasini engelleyen bir durumdur. Idarece kötülenen saglik ocaklarinda her aileye ait bilgilerin yer aldigi bir “aile zarfi” onun içinde her aile ferdinin tüm özgeçmis ve saglik bilgilerinin kayitligi oldugu kisisel saglik kartlari yer alir(di), aileyi olmasi gerektigi gibi bütün olarak degerlendirirdi hekim.

Ekip hizmeti olarak verilmesi gereken 1. basamak hizmetlerin, bir hekim ve bir aile sagligi elemaniyla verilecegi iddiasi trajikomik bir iddiadir. Ankara’da bilbordlara yazmis Saglik Müdürlügü:”Saglik hizmetlerinde ekip hizmetine dogru!” Doktor,dis hekimi,ebe,saglik memuru,hemsire,çevre sagligi teknisyeni,köy ebeleri, sekreter,soförden olusan ekiple çalismis hekimler bu iddiaya gülsün mü, aglasin mi?

Toplum sagligi açisindan kamu eliyle verilmesi hayati ve zorunlu olan 1. basamak saglik hizmetleri, is güvencesiz/sözlesmeli, muayenehanecilik mantigiyla çalisan, 1. basamagin asil islevi olan koruyucu hizmetler yerine tedavi edici hizmetleri önceleyen, esnaf gibi düsünmesi beklenen aile hekimine emanet edilmektedir. Hekimler 6 yillik tip egitiminde hastaliklari, korunma ve tedavi yollarini ögrendiler. Simdi 30’lu 40’li yaslarindan sonra “isletmecilik” ögrenecek, isletmecilik yapacak ve isletmeci gibi davranmak zorunda kalacaklardir.

Aile hekimi arkadaslarimiz aslinda bugüne kadar zaten ödenmesi gereken, hakkettikleri ücretleri alabilmek için öncelikle bir sözlesme imzaladilar. Simdilik sözlesme Saglik Bakanligi ile imzalandi, ama pek yakinda devreye SGK’nin girecegini herkes söylüyor. O zaman sözlesmenin maddeleri özlük haklarindan neler götürür, is güvencesini nasil gasp eder kimse bilmiyor.

SGK ile sözlesmeden sonra hekim ücretini devlet ödemeyi sürdürürse halk için parasal sorun olmayabilir. Ama bu is prim ödemeye varirsa olacaklari tahmin etmek zor degil.

Türk Tabipleri Birligi, saglikta dönüsüm programinin tümüne ve aile hekimligi uygulamalarina her zaman karsi çikmis, hekimlerin özlük haklari ve toplumun saglik hakki için mücadele etmistir. Etmeye de devam edecektir. Aile hekimligi sürecinin takipçisi olmaya, çözüm degil sorun ürettigi ve üretecegi açik olan bu sisteme karsi durmaya devam edecegimizi; aile hekimi olsun toplum sagligi merkezi hekimi olsun tüm hekim arkadaslarimizin yaninda olmaya devam edecegimizi araciliginizla bir kez daha duyurmak isteriz. Tesekkür ederiz.

ATO Pratisyen Hekim Komisyonu

Aile Hekimligi Izleme Komitesiwww.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası