Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yazin diyet yapmak daha mi kolay?

Kilo vermek çok da zor degil...

Beslenme uzmani Dr. Faik Akvardar yaz ve diyet hakkinda merak edilen sorulari cevapladi

1. Yazin diyet yapmak daha kolaydir/zordur diyebilir miyiz? Neden?

Yazin diyet yapmak daha avantajli olabilir. Daha kolay su içilebilir ve hareket artirilabilir. Yaza formda girmek istegi motivasyonu artirabilir. Günler uzun oldugu için kisiler daha uzun süre aktivite içindeler bu da olumlu bir durum kilo vermek için. Yaz sebzeleri ve meyveleri de içerik olarak sudan zengindir, ayrica günes isiginin da motivasyonu artirici etkisinden de bahsetmeliyiz. Damak zevkimizin daha yatkin olundugu yagli yiyeceklerden, kizartmalardan, kirmizi et agirlikli menülerden ve serbetli tatlilardan ister istemez uzak duruyoruz yazin agir geliyor. Fazla isi ve nem bu tür besinlerin tüketilmesini ve hazmini, sindirilmesini zorlastiriyor, dolayisiyla beslenme uzmanlari olarak önerdigimiz sebze ve beyaz et, tam tahil agirlikli saglikli menülerin tüketilmesi kolaylasiyor. Ayrica, yaz mevsiminde isi ve nem yüzünden artan susama yani dehidratasyondan dolayi sivi, posa, vitamin açigini en iyi karsilayabildigimiz besinler olan meyvelerin daha istenilerek tüketildigi görüyoruz.

Sonuçta, kalori yogunlugu ve vücut yagina dönüsme olasiligi daha düsük besinler tüketilmekte, kilo kontrolü/kilo kaybi daha basarili olmaktadir.

2. Yaz mevsimine göre uyguladigimiz diyette herhangi bir degisiklik yapabilir miyiz? Örnegin kis meyveleri ile yaz meyveleri arasinda kalori farki var midir? Daha çok su içtigimiz için biraz daha fazla yemek yeme hakkimiz olabilir mi?

Yaz mevsiminde ve ya kis mevsiminde artan hava sicakliklarindan dolayi vücut metabolizma hizimizda düsük miktarda artis olur, bu ortalama 1 ince dilim kek veya 5-6 top dondurmaya esdegerdir bir kalori miktaridir. Makro besin ögelerine (proteinler, yaglar, karbonhidratlar) olan ihtiyacimiz degismez, ancak mikro besin ögelerinden olan mineral ihtiyacimiz artar, örnegin tuz kaybi artar buna karsilik günde 1-2 sise soda önerebiliyoruz. Ayrica artan sicakliklarda sivi gereksiniminde 500-1000 ml daha arttigini belirtmeliyiz.

3. Yaz diyeti gibi bir konudan bahsedilebilir mi? Yazin vücudumuz daha açikta oldugu için ne tür bir yeme-içme rejimiyle sis görünümü azaltip kontörümüzü düzeltiriz?

Sis bir görünüm ödemden veya gaz sikayetinden kaynaklanir. Bu görünümden korunabilmemiz için, gazli asitli içecekler tercih edilmemeli, vücutta fazla su tutan kizarmis ve tuzlu besinler tüketilmemeli, kahve miktari azaltilmalidir. Kirmizi et yerine sindirimi daha kolay ve daha kisa süren balik tercih edilmelidir. Yine gaz yapici besinlerden olan kuru baklagiller daha seyrek tüketilebilir.

Vücutta tutulan fazla suyun atilabilmesi için, misir püskülü, kiraz sapi bitkisel içecek olarak hazirlanip tüketilebilir. Maydanoz tüketiminin artirilmasi da yararli olacaktir. Ananas da ödemin azaltilmasi için ideal bir meyvedir.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası