Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


AIDS’in ilaci vücudumuzdaymis!

Yillardir AIDS’e çözüm arayan bilim adamlari, öyle bir protein buldular ki…

Bazi AIDS hastalarinin bünyelerinin, hastaligin ilerleyen evrelerinde ürettigi bir antikor, bu hastaliga karsi nihayet bir asi gelistirilebilecegi umudu yaratti.

Science dergisinde yarin yayimlanacak olan arastirma sonuçlarina göre bilim adamlari, hastaliga yol açan HIV virüsü çesitlerinin çok büyük bir bölümüne karsi bünyeyi koruyan bir antikor belirledi. Bu antikorun, asi için kullanilabilecegi belirtildi.

Bazi hastalarin, hastaligin çok geç ve hastanin artik iyi olamayacagi kadar ilerlemis evrelerinde, bünyelerinin hastaliga karsi bir bagisiklik sistemi proteini ürettigi belirlendi. Saglik Bilimcileri, uygulanacak bir asiyla, vücudun bu proteini hastaligin daha erken asamalarinda gelistirmesinin saglanabilecegini belirledi.

Alerji ve Enfeksiyon Hastaliklari Ulusal Enstitüsü'nden (NIAID) Dr. Gary Nabel, arastirmalariyla ilgili yaptigi açiklamada, "Son 10 yil içerisinde hiç olmadigim kadar, AIDS asisi konusunda umutluyum" dedi. Nabel, antikorlarin virüse yapisarak virüsü etkisiz hale getirdigini, bu antikorlarin, HIV virüsü çesitlerinin yüzde 90'i üzerinde etkili oldugunu kaydetti.

AIDS'e karsi koruyucu antikorlarin iki tip oldugu, bünyenin bu antikorlari üretmesi için hastaya gen terapisi yapilabilecegi, bir diger yöntemin ise bu antikorlarin hastaya dogrudan verilmesi olabilecegi kaydedildi. Bu antikorlardan biri VRC01 olarak adlandiriliyor. Bu antikor AIDS virüsünün gp120 adi verilen bölümüne eklemlenerek onu etkisizlestiriyor. HIV virüsünün çok farkli çesitlerde olacak sekilde mutasyonlara ugramasina karsin bu antikorun virüs üzerinde etkili olmasinin nedeni, virüsün ne kadar degisirse degissin, gp120 adi verilen bu bölümünün degismeden kalmasi.

Bu heyecan verici kesfin, dünya çapinda kullanilabilecek bir asiya dönüstürülmesinin mümkün olup olamayacagi, asinin ne zaman elde edilebilecegi ise antikor ile virüs arasindaki bu iliskinin daha fazla analiz edilmesi sonrasinda mümkün olabilecek. NIAID direktörü Dr. Anthony Fauci, yaptigi açiklamada, yöntemin, diger bir çok enfeksiyon hastaligina karsi da kullanilabilecegini kaydetti.www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası