Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Istanbul mecburi hizmet bölgesi

Isler tersine döndü... Saglik Bakanligi, aile hekimligi uygulamasiyla yeni bir sisteme geçmeye hazirlaniyor. Uygulama ile meydana gelecek doktor açiginin giderilmesi için, Istanbul da mecburi hizmet bölgesi olacak

Kasim ayinda Aile Hekimligi’ne geçmeye hazirlanan Saglik Bakanligi, yeni kararlar aldi. Bunlardan en ilginci, Istanbul’un da ‘mecburi hizmet bölgesi’ olmasi. Ambulans ve acil servis doktorlarinin Aile Hekimligi’ne geçisi ile olusabilecek doktor açigina karsi, Istanbul’a mecburi hizmet atamasi yapilacak.

Türkiye’de, kasim ayi itibariyle Aile Hekimligi dönemi basliyor. Saglik Bakanligi’nin yeni projesiyle artik birinci basamak saglik hizmetlerinde; tüm yas gruplarini ve tüm hastaliklari uzmanlik alanina alan Aile Hekimleri hizmet verecek. Koruyucu hekimligi de içeren uygulama saglik hizmetlerinde hem kaliteyi yükseltecek hem de maliyeti düsürecek.

DOGU’DAN FARKSIZ

Yeni sistemi hayata geçirmeye hazirlanan Saglik Bakanligi, yasanabilecek olumsuzluklara karsi bir dizi karar aldi. Buna göre, Ambulans ve acil servislerde çalisan doktorlarin Aile Hekimligi’ne geçisi ile doktor açigi olusmasi halinde, Istanbul gibi büyüksehirlere de ‘mecburi hizmet’ kapsaminda atama yapilacak. Bundan sonra sadece yurdun iç ve dogu bölgeleri degil, Istanbul ve diger büyüksehirler de mecburi hizmet bölgesi olacak. Konuyla ilgili olarak açiklama yapan Saglik Bakani Recep Akdag, “Doktor açigina karsi Istanbul’a da mecburi hizmet atamasi yapacagiz. Istanbul’un, doktor açigi konusunda Dogu Anadolu’nun mahrumiyet bölgesi diye bilinen bir sehri hiçbir fark yoktur” dedi.

BIN 370 HEMSIRE

Istanbul’un pratisyen hekim açisindan açigi oldugunu belirten Akdag söyle devam etti: “Bu açigi da aile hekimligiyle büyük ölçüde kapatmis olacagiz. Istanbul’da ilk etapta 3 bin 643 aile hekimi çalisacak. Aile hekimligine basvuru, Temmuz ayi sonunda bitiyor. Uygulama ise Kasim’da basliyor. 3 aylik sürede ne kadar eksik hekim var görmüs olacagiz. 3-4 bin yeni hekim mezun oluyor. Bosalan yerlere onlari dolduracagiz. Istanbul’un hemsire açigi vardi, 1370 hemsirenin atamasini yapiyoruz.”

Çalisanlar için aksam poliklinigi

Aile Hekimligine geçen ambulans doktorlarinin yerini, Avrupa’da oldugu gibi acil tip teknisyeni (ATT) ve paramedik denilen acil tip teknikeri alacak. Paramediklerin sayisi arttirmak için, meslek yüksek okullarindaki ögrenci kadrosu arttirilacak, kritik durumdaki hastaya ilk anda müdahale eden paramediklerin rolünü arttirmak için yasal düzenlemeye gidilecek. Ayrica özel sektörlerin acil servislere giden hastalardan ücret istemesi ve poliklinik hastasinin acile gitmesi önlenecek, çalisanlar için mesai sonrasi poliklinik hizmeti verilecek.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası