Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Cinsel hayatin rengi mi?

Neden birtakim esyalar ve giysilerle vücudun belli basli organlari bazi kisiler için bastan çikaricidir? Bunlar sapkinlik midir?

Tarihte ilk olarak Fransiz Psikolog Alfred Binet tarafindan tanimlanan fetisizm, "Cansiz bir nesnenin veya bir vücudun bazi organlarinin tahrik edici olarak algilanmasi" seklinde tarif ediliyor. Uzmanlara göre neredeyse herkes, bazi nesnelere cinsel uyarimi artirmasi anlaminda özel degerler yüklüyor.

Özellikle iç çamasirlari, özel giysiler, cinsellikle bilinç altinda eslestirilmis aksesuarlar bazi insanlar için vazgeçilmez deger tasiyor. Ya da dogrudan cinsel organ olmamasina karsin insan bedeninin bazi kisimlari kendi basina uyarici hale geliyor.

Kiyafetlerin içinde bulunulan ortamin partnerinin statüsünün, davranislarinin ve görünümünün insanlari çok farkli sekillerde etkiledigini belirten Psikiyatri Uzmani Dr. Ali Hilmi Yazici, "Fetis, kimi zaman cinsel uyariyi artirir ve doyumlu bir deneyime giden yolu kolaylastirir. Kimi zaman da büyüyü kaçirir ve tatminsizlige sebep olabilir." diyor. Dr. Yazici, konuyla ilgili sorularimizi söyle yanitladi:

- Fetis ve fetisizm nedir?

Cinsel uyarimin saplantili bir sekilde eslestigi, kendi basina bir cinsellik araci olmayan 'nesne’ye fetis denir. Fetisizm ise normal hayatin sürdürülmesine, saglikli ve doyumlu cinsel yasamin hayata geçmesine engel olacak kadar fetis ugraslarinin hayata egemen olmasi halidir. Bu düzeyde Fetisizm psikiyatride parafili olarak tanimlanan cinsel uyum bozukluklari sinifinda bir rahatsizliktir.

- 'Fetis'ler zararsizdir o zaman.

Birçok insan için fetis nesneleri sorun yaratmaz. Hatta insanlar fetislerini severler ve eglenceli bulurlar. Bu konu hakkinda konusmak her ne kadar rahat olmasa da insanlar bu özellikleri için bir uzmana gitmezler. Onlar için fetis nesneler fantazi dünyalarinin vazgeçilmez parçasidir. Ileri düzeylere geldiginde bireyin kendisi ve cinsel hayatinda muhatap oldugu insanlar için ciddi sorunlari beraberinde getirebilir. Tüm gün bunlari düsünerek zaman kaybedilebilir. Evlilikler zedelenebilir ve fetisler olmadan asla cinsel uyarim ve doyum saglanamaz hale gelebilir. Bu yüzden bazi evli insanlar evlilik disi iliskilerde bu ihtiyaçlarini tatmin etme yoluna gider.

- Fetis tutkusu genelde erkeklerde görülür. Kadinlarda da görülüyor mu?

Evet, çogunlukla erkeklerde görülür. Ancak son yillarda kadinlar da giderek artan bir sekilde cinselliklerinde fetis nesneleri ile ilgileniyor. Bunda özellikle internet ortami ve içinde yasanilan kültür etkili.

- Ne gibi nesneler fetis objesi olabilir?

Akla gelebilecek her tür nesneden bahsedebiliriz. Bu nesneler genelde insan vücudu ile direkt ya da dolayli sekilde baglantilidir. Fetis nesnesi arzu edilen kisiden bagimsiz kendi basina erotik bir anlam kazanir. Ayni zamanda fetis fantazileri veya dogrudan nesneleri masturbasyon sirasinda kullanilir. Bazi insanlar cinsel yasamlarinda fetisleri renk ve heyecan unsuru olarak görürler. Onlar olmadigi zamanlarda da saglikli bir cinsel yasam sürdürebilirler. Bir grup insan ise cinsel yasamlari sürmesine karsin fetisleri olmadan orgazm deneyimi yasamakta zorlanirlar.

- Fetisi olan bir kisinin, fetisist olmayan partneri nasil karsiliyor bu durumu?

Bazi esler, esi memnun olsun diye, çok zorlayici olmayan durumlarda bu taleplere uyum gösteriyor. Aslinda bunu kendisi için de doyumlu bir cinsel birliktelik olacagini düsündügü için yapiyor. Bazi esler de çok ters karsiliyor. Bu talep yüzünden korkuyor, yapilanin sapik bir davranis oldugunu düsünüyor ve esinden siddetle uzaklasiyor. Iyi bir

cinsel yasamin vazgeçilmez unsuru olan iyi bir iletisim, bu noktada da eslerin birbirlerini anlamasi açisindan çok önemli.

- Fetisi oldugu halde bunu gizli yasayan var mi?

Evet. Kati ahlaki degerleri olan birtakim insanlar hayatlari boyunca fetislerini yasama geçirmiyor, kendi iç dünyalarinda bununla yasiyor. Çünk farkedilmesi durumunda ‘sapik’ olarak damgalanmak korkuyor.

- Fetisizm'in sebepleri neler?

Altinda yatan sebepler tam olarak bilinmiyor. Çocukluk yillarindan itibaren bazi nesnelerin cinsel uyarici olarak eslesmesi, ögrenme ve deneyim kurami ile açiklaniyor. Fetisizmin hastalik düzeyinde oldugu bireylerin aile öykülerine baktigimizda, kisitli anne-baba sevgisi, ihmal edilmislik ve sosyal izolasyon ortaya çikiyor. Fetisizmin farkli bir alt türü de var ki bunun adi da transvestik fetisizm. Bu durumda birey -çogu kez erkekler ve homoseksüeller- yöneldigi karsi cinse ait giysileri ve esyalari üzerinde kullanarak cinsel uyarim ve doyuma ulasiyor. Kadin çamasirlari ve kadin ayakkabilari giymekten özel zevk duyan erkekler, cinsel yolla ya da masturbasyonla doyuma ulastiktan sonra bir an önce bu esyalari üzerinden çikarma ihtiyaci hissediyor.

- Fetis türleri nelerdir?

En yaygin fetis türü ayakkabi ve ayak fetisi. En çok bilineni de yüksek ökçeli kadin ayakkabilari. Bununla beraber her tür ayakkabi sekli bazi insanlar için çekici olabiliyor. Çoraplar, jartiyerler, parlak materyalden dar kiyafetler bunlarin arasinda sayilabilir. Ayak ve ayakkabi fetisizmi bazi uzmanlara göre gizli sado-mazokizmin bir sonucu olarak açiklanir. Ikinci sirada giysi ve iç çamasirlari geliyor. Dar jeanler, korse, kaplan desenli dar giysiler, özel renkli çamasirlar, saplantili sekilde tutturulan özel gecelikler sayilabilir.

Özel materyal fetisleri farkli bir gruba girer, saten, ipek, deri, lastik ve metalik kiyafetler gibi. Yine bu durumlarda bu maddeden üretilmis çarsaflar, çamasirlar olmadan cinsel yasami sürdüremeyen bireyler vardir. Vücut kisimlari fetisizmi grubunda yine ayak fetisi en sik olanidir. Ayrica meme (küçük-büyük), kulak, saç ve özel saç renkleri (kizil), çiller, eller, ense, burun gibi organlar, kendi basina asiri zihin ugrasi haline gelebilir ve özel sekillerde olmadiklarinda cinsel yasam sürdürülemez hale gelebilir.

Aksesuarlar da cinsel haz unsurlari olabilir, piercingler, gözlükler, eldivenler, sigara gibi objeler mesela. Bazen tuhaf esya ve aksesuarlara da rastlanilir. Çocuk bezi gibi. Tibbi durum fetisleri grubunda da sakatlik halleri, kolsuz bacaksiz insan bedenleri, tibbi cihaz ve gereçler cinsel haz araçlari olarak deneyimlenebilir.

- Fetis sevdasinin yasanilan ülkeyle ilgisi var mi?

Içinde yasanilan kültürel ortamla ilgili oldugu biliniyor. Özellikle kapali toplumlarda ve tesettürün yaygin oldugu ülkelerde vücudun gizlenen veya az görülen kisimlari, o toplumun bireyleri için cinselligi çok çagristiran unsurlar haline gelebiliyor.

- Internet nasil etkiliyor?

Günümüzde özellikle internet ortaminda fetis gruplari olusturuluyor ve binlerce benzer tutkulari olan insan isimlerini açik hale getirmeden paylasimlarda bulunuyor. Özellikle bati ülkelerinde bu amaçla dernekler ve kulüpler de kurulmus. Tabii bu insanlari sapkin ya da hasta olarak damgalamak dogru degil.

- Fetis düskünlügü tedavi gerektiren bir noktaya ne zaman gelir?

Ancak kaliteli ve saglikli bir yasama engel oluyorsa. Bu durumlarda fetisizm sanki bir bagimlilik gibi yasanir. Fetis nesneleri olmadiginda ya da küçük bedensel detaylar karsilanmadiginda cinsel hayat yasanamaz hale geliyorsa profesyonel destek gerekir. Bazi insanlar hayatin diger alanlarinda fetislerini düsünerek çok zaman kaybederler ve insan iliskileri de bundan zedelenir. Fetisizm nedeniyle insanlar sosyal sayginliklarini zedeleyecek ugraslar ve arayislar içine girebilir. Siddetli olgularda yalnizlik ve sosyal içe çekilme sik görülen bir durum. Seyrek olmamakla beraber fetisizm diger cinsel davranis sorunlari ile beraber karsimiza çikabilir. Fetisistlerin transvestizm ve sadomazokizm özelliklerini birlikte göstermesi yaygindir. Fetisizm böyle durumlarda bu alanda özellesmis psikiyatr ve klinik psikologlar tarafindan tedavi edilir.

- Hangi yöntemler kullaniliyor?

Davranis ve çift terapisi, analitik psikoterapi ve ters sartlandirma (aversive therapy) en çok kullanilan yöntemler.

Çok agir olgularda seks dürtülerini geçici süre baskilayacak ilaçlarin kullanimi yoluna gidilebilir. Bu sayede cinsel dürtülerin yoklugunda hasta, hayat aliskanliklarini yeniden yapilandirma yoluna gidebilir.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası