Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Botoks mu yaptirmali, dolgu mu?

Botoks ve dolgu ile ilgili bilinmeyenler...

Dogustan gelen özelliklerin yani sira kisilerin karakterleri de, estetik ihtiyaçlarini belirleyen unsurlar arasinda yer aliyor. Botoks ve dolgularin dogru uygulamalarda büyük bir fark yarattigini belirten Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmani Prof. Dr. Akin Yücel, sert mizaçli insanlarin kaslarini çok çatmalari sebebiyle kas arasinda derin bir çizgi olustugunu, güleç mizaçli insanlarda ise dudak kenarlarinda ve göz çevrelerindeki çizgilerde geçen yillarla beraber artis oldugunu söylüyor. Prof. Dr. Yücel, botoks ve diger bir yöntem olan dolgunun ayni anda uygulanmasi sonucunda, bu tür karaktere bagli olusan kirisikliklarda mükemmel sonuç aldiklarini anlatiyor. Prof. Yücel özellikle vücuttan yag alinarak gerçeklesen dolgularin ise pozitif sonuçlar verdigine dikkat çekiyor.

Doganin baharda yenilenmesinin ardindan, kadinlar da erkekler de yaza yenilenmis olarak girmeyi önemsiyor. Bu yenilenmeye yardimci olarak Botox ve Dolgu islemine müracaat ediyorlar. Botoks isleminin çok uygun dozlarda, yüz anatomisi iyi incelenerek yapilmasi önem tasiyor. Sürekli kaslarini çatan bir görüntüye sahip bir kisinin emin olun alninda ve kas araliginda yatay ve dikey onlarca çizgi olusur. Ya da zamanin göz kenarlarinda olusturdugu kirisikliklar da yine botoksa davetiye çikariyor. Konuyla ilgili açiklama yapan Prof. Dr. Akin Yücel, botoks ve dolgu ile ilgili bilinmeyenleri aydinlatti.

Dünyada estetik ve cerrahi operasyonlar üzerine bilgisi sinirli olanlarin dahi ilk sirada söyledikleri uygulamalarin basinda botoks geliyor. Dünyada neredeyse 500 milyon kisinin tercih ettigi bu uygulamalar dogru kullanildiklarinda kisiler üzerinde büyük bir farklilik yaratiyor. Hem güzellik hem de saglik açisindan yararli olan botoksun yani sira, dolgular da insanlarin kendileri ile barisik ve güzel bir sekilde yasamalarina olanak taniyor.

Botoks ve dolgularin dogru ve birlikte kullanildiklarinda memnun edici sonuçlar biraktigini belirten Prof. Dr. Yücel konu ile ilgili olarak görüslerini paylasti.

BOTOKS NEDIR?

Botoks genellikle alinda, kaz ayagi ve kaslari çatinca ortaya çikan çizgiler ve gerdan (dekolte) bölgesi için kullanilan, temel amaci kirisikliklari ortadan kaldirmak kullanilan bir uygulamadir. Dünyaya tanitildigi 1989 yilindan bu yana en popüler cerrahi olmayan estetik operasyonlarin basinda gelen bu uygulama, dünyada milyonlarca kisi tarafindan kullanilmakta özellikle 40-59 yas arasi kadin ve erkekler arasinda tercih edilmektedir. Botoks kirisikliklarda iki yönlü olarak kullanilir. Birincisi, botoks kirisikliga sebep olan kasi gevsetir, ikincisi ve daha da önemli olani, kas gevsedikçe, kisi bu kasi kullanarak kiristirma aliskanligini birakir. Botoks böylelikle kirisikliklarin daha da ileri boyutlara ulasmasini engeller. Botoks’un son zamanlarda kullanimlarina eklenen bir baska bölge ise koltuk altidir. Özellikle fazla terleyen ya da fiziksel isler ile ugrasanlar için bir kurtarici olan botoks, bölgeye uygulanarak koltuk alti ve elde, hatta ayakta olusan terlemeleri önler. Kisacasi botoks, hem güzellik hem

de saglik için çok önemli olan bir uygulamadir. Kamuoyunda olusan bu operasyon üzerindeki kötü söhret ise maalesef yanlis, asiri ve ehliyetsiz uygulamalardan kaynaklanmaktadir.

BOTOKSUN KALICI OLMASI IÇIN NE YAPMAK GEREKIR?

Botoks genelde 4 ay sabit kalir, ancak 4-6 ay arasinda etkisi hafif hafif azalmaya baslar. 6 ayda bir botoks yaptirmak uygun olabilir. Günesten korunma önlemlerinin alinmasi ve nemlendiricilerin kullanilmasi fazla kirisikliklarin olmasina engel olabilir. Ayni zamanda bu önlemler yapilan botoks isleminin de süresinin ömrünün uzun olmasini saglar.

BOTOKS YÜZÜN HANGI BÖLÜMLERINE UYGULANABILIR?

Botoks fakli bölgelere uygulanabilir. Genellikle yüzün üst bölgesine, kaz ayagi kirisikliklarina, kas arasindaki dikine çizgiler ve alindaki yatay çizgilere uygulanir. Kas arasinda 5-7, alinda 4 noktaya, göz kenarinda 2-4 noktaya enjekte yapilabilir.

BOTOKS SONRASI MIMIK HAREKETLERI KAYBOLUR MU?

Bazi mimiklerde kaybolma olabilir. Eger çok miktarda enjeksiyon yapilmissa, mimik kaybina neden olabilir, bu daha çok alin ve kas bölgesinde görülür. Kas çatma hareketi pek yapilamaz, alin bölgesinde de kaslari kaldirma hareketi yapilamaz. Göz çevresinde hareket sinirliligi olmaz, çünkü botoks dis köseye yapilir. Göz kapagi gibi noktalara botoks yapilmadigindan o bölgedeki hareketlerde sinirlama olmaz.

BOTOKS KIRISIKLILARA HEMEN ETKI EDER MI?

Botoks uygulandiktan 2 – 3 gün sonra etkisini gösterir. Üçüncü hafta yüz tamamen kendine gelir. Genellikle 1 hafta sonra hastalarimizi kontrole çagiririz. Botoksun etkisi ise 4-6 ay sürer.

BOTOKS ACI VEREN BIR ISLEM MIDIR?

Botoksun agrisi olabilir ama bu agri dayanilmayacak kadar kötü degildir. Hastaya lokal anestezi ya da uyusturucu kremler de yapilarak, agri en az seviyeye indirilir. Botoks, can yakici bir islem degildir. Sonrasinda da agri hissedilmez.

ESTETIK DOLGU MALZEMELERI NEDIR?

Yüzümüzde sarkma sonucu olusan çizgilerin ve derin kirisikliklarin, yaslanmaya bagli olusan çökmelerin (gözaltinda, yanaklarda vb.), ciltteki bazi çukur bölgelerin (yara izi, sivilce izleri gibi) doldurulmasi ve dolgunluk saglanmasi; bazen de kontür düzeltilmesi (dudaklarin daha canli kivrimli ve dolgun görünmesi gibi) amaciyla cilt altinda kullanilan malzemelere dolgu malzemeleri diyoruz. Bunlar, kisini kendisi yag dokusu olabilecegi gibi, çok çesitli kimyasal maddelerden üretilen ve piyasaya sunulan ürünler olabilir. Vücudun kendi yag dokusu disinda yabanci maddelerin vücut içine enjekte edilmesi pek çok sakinca dogurabileceginden, birkaç çok güvenilir ürün disinda (kollajen, hyalüronik asit gibi) tercih edilmezler.

NIÇIN KENDI DOKUMUZ EN UYGUN DOLGU MALZEMESIDIR?

Yüz kirisiklarinin veya çökme, sarkmalarinin tedavisinde kullanilan diger dolgu malzemeleri (kollejen, enjekte edilen silikon, dikis materyalleri gibi) zaman zaman alerjik reaksiyonlara yol açabiliyor, enfeksiyon riskleri yag ve doku kokteyline oranla çok daha fazla olabiliyor. Ayrica bazi dolgu maddeleri ile son derece kötü, dogal olmayan sonuçlar ortaya çikabiliyor. Yag enjeksiyonlarindan sonra alerjik reaksiyonlar görülmez. Enfeksiyon riski çok düsüktür. Bu nedenlerle pahali ve enfeksiyon, apse olusumu, yara açilmasi gibi istenmeyen pek çok sonuçlar dogurabilen yapay dolgu malzemelerinin yerine cerrah ve hastalarin biyolojik dolgu malzemelerini tercih etmeleri önemlidir.

ESTETIK DOLGU MALZEMELERININ ETKISI NE KADAR SÜRER?

Vücuttan alinan yaglar ile yapilan dolgularda 3 ay sonrasinda bile yaglar hala duruyorsa, hayat boyunca duracagi anlamina gelir. Ama yag erimisse yag enjeksiyonunu tekrar yapmak gerekir. Özellikle yag enjeksiyonlari verilen bölgede küçük fark olur. Örnegin çene ucuna enjeksiyon yapiliyorsa, bunun kalici olma durumu daha fazladir. Çünkü çene kisminda kemik üzerine dolgu verilir, kemik üzeri dokular hareket etmez; bu da kalici olmasini saglar. Elmacik kemikleri de bu sekildedir. Ancak dudaga verilen yaglari tekrar etmek gerekir.

HANGI ESTETIK OPERASYONLARDA DOLGU MALZEMELERI VERILIR?

Ilk zamanlarda dolgu maddeleri kirisikliklarda kullanilirdi. Son zamanlarda ise bu konuda ciddi degisiklikler oldu. Dolgu maddelerini yüzün seklini degistirmek için kullaniyoruz. Yüzde zaman içinde kaybolan dolgunlugunu yerine koymak için dolgu malzemelerinden faydalaniyoruz. Gözalti, üstü ve yanaklarina dolgu islemi uyguluyoruz. Bu bölgeler zamanla inceliyor ve kayboluyor. Bu dolgunluk kaybini yerine koymak gerekiyor. Su andaki dolgu maddelerinin kullanmaktaki temel amaç, yanaklari, gözaltini doldurmak, göz çevresi ve yüze daha genç ve dinamik bir ifade verebilmektir.

ESTETIK DOLGU MALZEMELERI YENILENEBILIR MI?

Eger fabrikasyon üretim bir estetik dolgu malzemesi ise yenilenmesinde sakinca yoktur. Fabrikasyon dolgu maddesi bir sekilde sona erecegi için ve hasta yapilan dolguyu begenmisse, ayni sekilde devam etmek mümkündür. Begenmedigi durumlarda ise, hasta yaptirmamayi tercih edebilir. Vücuttan yag enjeksiyonu alinip yapilan ameliyatlarda tekrar edilebilir.

ESTETIK DOLGU MADDELERINDE ÇÖKMELER YASANABILIR MI?

Fabrikasyon olan dolgu maddelerinde erime ve çökmeler mutlaka yasanir. 4 aylik, 8 aylik, 1 ve 5 senelikler fabrikasyon dolgu maddeleri bulunmaktadir. Ama bunlarin her biri zamani geldiginde erirler. Erken erime gibi bir durum genellikle olmaz. Vücuttan yag alinip enjekte edildigi durumlarda ise yüzde 70 civarinda kalicilik vardir. Yag enjeksiyonlari, 3 ay bozulmadan vücutta kalirsa, hayatin sonuna kadar kalma ihtimali vardir.

DOLGULARIN BOTOKSTAN FARKI NEDIR?

Enjekte edilebilir dolgularin botokstan farki; kalinlik (siklik) ve uzun ömürlülük ile ilgilidir. Genel olarak dolgu ne kadar sikiysa kirisik o denli doldurulacaktir, ancak bu tümseklik (bump) ihtimalinin artmasina yol açacaktir. Özellikle bu tür pütürlüklerin düsük göz kapaklari ve kaz ayagi gibi daha ince deride görülme ihtimalleri yüksektir. Bundan dolayi bu noktalarda uygulanacak dolgular islev anlaminda basarili olurken estetik açidan iyi görünmeyecektir. Bu bölgelerde sikligi en az olan Zyderm ve Restylane dolgulari kullanilabilir, ancak bunlarin kullanim süreleri kisa olacaktir. Dolgular ayrica yüz yapisini korumak için farkli kullanimlara sahiptir. Bu kullanimlardan baslicalari:

•Sivilce izlerini doldurmak

•Çene kemiklerini daha dolgun ve kesin göstermek

•Dudak genisletmek

•Dudak asimetrisi ve deformasyonlarini ortadan kaldirmak

•Ameliyatsiz burun operasyonlarinda –özellikle burun kemerinde- kullanmak

•Koyu renkteki gözalti torbalarini ortadan kaldirmak

HEM BOTOKS HEM DE DOLGULARI NE ZAMAN KULLANMALIYIZ? HER IKISINI AYNI ANDA UYGULAYABILIR MIYIZ?

Eger sadece belli kaslarimizi siktigimizda kirisikliklar oluyorsa botoks tercih edilecek uygulama olacaktir. Özellikle alin çizgileri ya da yüzdeki kaslarin bilinçli sikilmasi ile olusan çizgiler en yaygin görülen operasyon bölgeleridir. Herhangi bir kasi sikmaksizin olusan kirisikliklar içinse dolgular kullanilmalidir. Eger kirisikliklar devamli gözüküyorsa ve kaslarimizi siktigimizda bu kirisikliklar daha da ilerliyorsa, hem botoks hem de dolgular kullanilmalidir.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası