Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Besin zehirlenmelerine dikkat!

Uzman doktor Selahattin Türen, yaz mevsiminde artis gösteren gida zehirlenmeleri ve korunma yollari hakkinda bilgi verdi.

Zehirlenme; bulanti, kusma, karin agrisi ve ishalle kendini gösterebilir

Mikrop veya toksin bulasmis gidalarin veya sularin alinmasi ile ortaya çikan hastaliklara “gida zehirlenmesi” denir. En sik görülen belirtiler; bulanti, kusma, karin agrisi veya kramplari ishal, halsizlik, yorgunluk, ates ve daha az olmakla birlikte kabizliktir. Gida zehirlenmesine neden olan ajana (bakteri, virüs, parazit, çevresel toksinler) göre belirtilerin ortaya çikma süresi degisebilir. Çevresel toksinlere bagli gelisen gida zehirlenmelerinde belirtiler birkaç dakika veya birkaç saatte ortaya çikabilirken; bazi bakteri türlerine bagli gelisen gida zehirlenmelerinde belirtiler 12 saat -36 saat sonra ortaya çikabilir. Ayrica bu toksin veya mikroplari içeren gidalardan tüketilen miktar da belirtilerin ortaya çikma süresine etki edebilir.

Konserveler tehlikeli olabilir

Gida zehirlenmelerinde genellikle ishal görülür, nadir olmakla birlikte kabizlik da belirtilerden biri olabilir. Bu durum, gida zehirlenmesine neden olan bakteri türüne baglidir. “Botulism” adi verilen ve “C. Botilismus” adli bakteriyle gelisen besin zehirlenmesinde kabizlik görülür. Botulismde, bakterinin ürettigi toksin sinir sistemini etkiler ve kiside çift görme, yutma ve konusma güçlügü, kol ve bacaklarda kaslarda zayiflik ve felce neden olur. Bu daha çok iyi ve yeterli pisirilmemis konserve yiyeceklerle veya bebeklerde bal tüketilmesi ile ortaya çikar.

Zehirlendiginizi düsünüyorsaniz mutlaka doktora basvurun

Gida zehirlenmeleri çogunlukla hafif atlatilir ve 48-72 saatte geçer ve bir hafta içinde kisi tamamen eski durumuna döner. Genellikle gida zehirlenmeleri daha ileride ciddi rahatsizliklara neden olmaz. Nadiren bazi tipte bakterilerle gelisen gida zehirlenmelerinden yaklasik 1-2 hafta sonra “Hemolitik- üremik sendrom” adi verilen, kanda bir takim anormalliklerin ve böbrek yetmezliginin olusturdugu bir tabloya neden olabilir. Ishali olan kimseler eger rahatlikla beslenmelerine devam edebiliyorlarsa, ishalleri kanli degilse, atesleri yoksa, siddetli karin agrilari yoksa ve yakinmalari 24-48 saatten kisa sürüyorsa evde bol sivi alarak bu durumu atlatabilirler. Bu bahsedilen durumlar varsa veya yakinmalar 2 günden fazla devam ederse doktora basvurmak dogru bir yaklasim olacaktir.

Gida zehirlenmeleri can alabilir

Türkiye’de saglikli rakamlar bulunmamakla birlikte; gida güvenligi sistemini kurmus, sürekli denetimlerini yapan, egitim ve gelir düzeyi Türkiye ortalamasinin oldukça üzerinde olan Amerika Birlesik Devletleri’nde, yilda 76 milyon insan gida zehirlenmelerine maruz kalmaktadir. Ancak bunlardan sadece 350 bin kisinin hastaneye yatmasi gerekmekte ve 5 bine yakin ölüm gerçeklestigi belirtilmektedir.

Ülkemizin egitim ve gelir seviyesinin göreceli düsüklügü, gerekli fiziki yatirimlarin yapilamamasi, denetim uygulamalarinin sürekliliginin yeni yeni saglanmaya çalisilmasi, hizmet içi egitimlerin yürütülememesi, kalabalik nüfusu, yillarca süren mevzuat eksikligi ve yetersiz mevzuat nedeniyle gida zehirlenmelerinden kaynaklanan, ölümle sonuçlanan vakalarin, saglik harcamalarinin ve is gücü kayiplarinin daha fazla olacagini tahmin etmek mümkündür.

Disaridan yenen gidalara dikkat edin!

Tüm gidalar uygun sartlarda hazirlanmadan, yeteri miktarda pisirilmeden ve hijyene uygun olmayan sekilde hazirlanirsa zehirlenmelere neden olabilir. Daha çok disarida ve uygun kosullarda hazirlanmamis gidalar, iyi yikanmamis meyve ve sebzeler, temiz olmayan içme sularinin tüketilmesi, pastörize edilmemis süt tüketilmesi gida zehirlenmelerine neden olmaktadir.

Sivi tüketimine agirlik verilmeli, sütlü ve yagli gidalardan kaçinilmali

Gida zehirlenmelerinin siddetine göre vücuttan kusma ve ishalle birlikte az veya sok miktarda su ve elektrolitlerin kaybi olur. Bu dönemde vücudun kaybettigi bu sivi ve elektrolitlerin yerine konmasi esastir. Belirtiler iyice azalip kaybolana kadar su ve sivi gidalar alinmali, daha sonra püre benzeri yumusak gidalar alinmali ve daha sonra normal gidalara baslanmalidir. Bir sure süt ve süt ürünlerinin kullanildigi ve yagli gidalardan tüketilmesinden kaçinilmalidir. Çocuklarda dengeli tuz miktarlari içeren karisimlar eger hafif bir tablo varsa kullanilabilir.

Doktora basvurmaniz gereken durumlar:

•2 günden uzun süren bulanti, kusma ve ishalde

•3 yasindan küçük ve düskün hastalar

•Atesle birlikte siddetli karin agrisinda

•Tropikal bölgelere yapilan gezi sonrasi gelisen bulanti, kusma ve ishalde

•Bulanti ve kusma sikayetleri siddetliyese, bu nedenle yeterli gida ve sivi alinamamissa

•Yüksek ates

•Kanli ishal

•Sariligi gelisenler

•Bilinci kapanan, yutma, konusma güçlügü ve kol ve bacaklarda kuvvetsizlik gelisen kimseler

•Siddetli bulanti nedeniyle reçete edilen ilaçlari yutamayan ve alamayan kimseler

•Bebek, yasli, düskün ve bagisiklik sistemi zayif olan kimseler mutlaka doktora basvurmalidir.

Bu önerilere kulak verin:

•Tüketilen sularin iyi yapilmis olmasi veya kaynatilarak mikroplar öldükten sonra içilmesi gerekir.

•Besinlerin hazirlanmasi ve saklanmasinda gida hijyenine uyulmalidir.

•Tuvaletlerden sonra ve sik sik ellerin yikanmasi gerekir.

•Meyve ve sebzeler çok iyi yikanmalidir. Gidalarin buzdolabinda ve uygun sicakliklarda saklanmasi saglanmaldir.

•Açikta ve sicakta uzun sure beklemis, rengi, kokusu bozulmus gidalari tüketmemek önemlidir.

•Ev disinda yemek yemek zorunda olanlarin gida hijyenine uydugunu bildikleri ve güvendikleri yerlerden yemek yemeleri ve bol sivi tüketmeleri önerilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası