Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Türk bilim adamlarinin basarisi

AKDENIZ Üniversitesi'nde (AÜ) görev yapan bir grup bilim adami, 6 yillik çalisma sonunda, agizdan kullaniminda zehirli etki gösteren bir bitkiden elde ettikleri madde ile laboratuvar ortaminda kanserli hücreleri öldürdü. Bilimsel bir dergide yer alacak çalisma, Avrupa Patent Ofisi'nden de uluslararasi ön patent onayi aldi.

AÜ Tip Fakültesi Tibbi Onkoloji Anabilim Dali Ögretim Üyeleri Prof.Dr. Hakan Bozcuk, Doç.Dr. Mustafa Özdogan ve Saglik Bilimleri Enstitüsü Fizyoloji Anabilim Dali Arastirma Görevlisi Durmus Burgucu, kanser hücre kültüründe yaptiklari bir arastirma ile daha ileri arastirmalar için umut isigi yakti. Türk bilim adamlari, 6 yildir süren çalisma sonunda, sadece Akdeniz bölgesinde Toros siradaglarinin eteklerinde yetisen ve agizdan kullaniminda zehirli etki gösteren bir bitkiden elde edilen özütle, laboratuvar ortaminda kanserli hücreleri öldürdü. Önümüzdeki günlerde bilimsel bir dergide yayimlanacak olan çalisma, Avrupa Patent Ofisi’nden uluslararasi ön patent onayi da aldi.

Çalismanin 6 yildir 8 kisilik bir arastirma grubunun emegi ile ortaya çiktigini belirten Prof.Dr. Hakan Bozcuk, ekibin diger elemanlarinin Yrd.Doç.Dr. Asuman Karadeniz, Yrd.Doç.Dr. Hasan Öztürk, Biyolog Deniz Ekinci, Prof.Dr. Fatih Topçuoglu ve Oktay Akyurt oldugunu söyledi.

KANSER TEDAVISI IÇIN ERKEN

Arastirma sonuçlarinin kanser tedavisinde bu haliyle kullanilmasinin söz konusu olmadigini, ancak bitkisel kaynaklardan kanserle savasabilecek yeni ilaçlar yaratma yolunda bir adim oldugunu kaydeden Prof.Dr. Bozcuk, “Bu proje için yillardir çalisiyoruz. Simdi bir sonraki basamaga geçiyoruz. Önümüzdeki süreçte bu metodu ve test ettigimiz bilesikleri hayvan modellerinde uygulamak istiyoruz. En önemli hedeflerimizden biri bu arastirma projesinden çikacak sonuçlari daha ileriye götürüp, üniversitemiz ve ülkemiz adina kazanimlar saglamak” dedi.

Çalismalarda özütü kullanilan bitkinin adini açiklamayan bilim adamlari, insanlarin bu bitkilere yönelip bilinçsizce kullanmalari neticesinde istenmeyen sonuçlar ortaya çikabilecegi düsüncesiyle bitkinin adini vermediklerini kaydetti.

Saglik Bilimleri Enstitüsü Fizyoloji Anabilim Dali Arastirma Görevlisi Durmus Burgucu, “Yaptigimiz çalismanin sonuçlarini su an kanser tedavisine uyarlamamiz mümkün degil, ama bu sonuçlar bu yoldaki Akdeniz Üniversitesi’nin bilim adamlarinin önemli bir adimi” dedi. Burgucu, bu projenin Medikal Onkoloji, Fizyoloji ve Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü ile ortak sürdürüldügünü söyledi.

Erol AKKIR/ANTALYA, (DHA)
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası