Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Saglik Hizmetlerinde "Fabrika" Dönemine Geçiliyor

Saglik Hizmetlerinde "Fabrika" Dönemine Geçiliyor.Saglik alani, yerli ve yabanci sermaye gruplarina yeni bir degerlenme alani olarak sunulali çok zaman olmasina karsin, böylesine kapsamli bir degisiklik simdiye kadar yasanmamisti. Saglik kampüsleri ile birlikte, kamu saglik kurumlari ve saglik alani, sermayenin ciddi bir istilasi ile karsi karsiya kalacak, çalisanlarin çalisma ve yasam kosullari bu istila ile sekillenecektir.

Biz "tam gün", "kamu hastane birlikleri", "taseronlastirilan saglik hizmetleri" gibi konularla ugrasirken, saglikta dönüsüm, yeni bir hamlenin esigine gelmis durumda.

2007 yilinda Saglik Bakanligi bünyesinde kurulan "Kamu-Özel Ortakligi Daire Baskanligi" (KÖODB), baslangiçta çok dikkatimizi çekmemisti. Ancak, zamanla yapmayi planladigi ihaleleri açikladiginda, isin boyutu netlesmeye basladi. Ve KÖODB ile birlikte, saglikta dönüsümün simdi gerçekten yeni baslayacagini söylemek abartma olmaz.

Nedir Kamu Özel Ortakligi?

Bakanlik web sayfasinda, KÖO'nin kurulusu söyle açiklaniyor:

"13/12/1983 tarihli ve 181 sayili Saglik Bakanliginin Teskilat ve Görevleri Hakkinda Kanun Hükmünde Kararnamenin 8 inci maddesine; 3/6/2007 tarih ve 5683 nolu degisiklik yapilmasina dair Kanun ile Madde-1; (k) bendi ile ''Kamu Özel Ortakligi Daire Baskanligi'' ve Madde -3; ''181 sayili Kanun Hükmünde Kararnameye 17/C maddesi eklenmistir.

Bu Madde ile Kamu Özel Ortakligi Daire Baskanligi, 7/5/1987 tarihli ve 3359 sayili Saglik Hizmetleri Temel Kanununun ek 7 nci maddesiyle ön görülen is ve islemleri yapar."

Ayrica, Bakanlar Kurulu Karariyla yürürlüge konulan, 3/7/2006 tarih ve 2006/10655 sayili, Saglik Tesislerinin, Kiralama Karsiligi Yaptirilmasi ile Tesislerdeki Tibbî Hizmet Alanlari Disindaki Hizmet ve Alanlarin Isletilmesi Karsiliginda Yenilenmesine dair Yönetmelik çerçevesinde is ve islemlerin gerçeklestirilmesi ve Bakanlikça verilen diger görevleri yürütmek.

Bizzat Daire Baskani Abdulvahap Yilmaz'a göre, "Kamunun borç yükü nedeniyle yatirimlara ayrilabilen kaynaklarin kisitli olmasi ve özel sektörün altyapi yatirimlarina katiliminin arttirilmak istenmesi nedeniyle, son yillarda kamu özel ortakligi modeli dünyada yaygin olarak kullanilmaktadir".

Yani, kamu yatirim yapamiyor, onun bu eksikligini ise özel sektörü dahil ederek gidermek; amaç bu.

Peki bu nasil olacak, saglik alaninda?

1. "özel sektör finansman kaynaklarinin kamu yatirimlarinda kullanilmasi",

2. "özel sektörün hizli karar alma ve bu kararlari uygulamaya koyma becerisi ile yaraticiliginin proje sürecine entegrasyonu",

3. "riskin paylasilmasi",

4. "her kesimin en iyi bildigi isi yapmasi",

5. "saglik tesisi faaliyete geçirilinceye kadar kamu adina herhangi bir maliyet üstlenilmemesi",

6. "ödenek yetersizligi nedeni ile kamuda ortalama 8-10 yili bulan bina yapim süresinin kisaltilmasi ve kisitli kamu kaynaklari üzerindeki yatirim yükünün kira bedeli ödeme düzeyinde uzun yillara yayilmasi",

7. "tibbi hizmetler disindaki hizmet ve alanlarin isletilmesinin özel sektöre yaptirilmasi..." (anbarapor, mart 2010)

Yani kamu arsa ve yerleri saglayacak, özel sirketler tesisleri insa edecek ve belirli süreligine isletecek...

"Entegre saglik kampüsü projeleri" ya da saglik sehirleri

2010 yili için 27 ilde saglik kampusü yapilmasi planlanmis. Bu iller öncelikle Kayseri ve Ankara olmak üzere, Istanbul-Ikitelli, Bursa, Kocaeli, Manisa, Izmir, Antalya, Mersin, Adana, Hatay, Eskisehir, Konya, Elazig, Erzurum, Sanliurfa, Gaziantep olarak belirlenmis. Simdilik belirlenmis olan 24 bin 640 yatakli bir toplam.

Öncelik, Kayseri'ye verilmis durumda. Kayseri'de Kocasinan'da 750 bin metre karelik bir alan üzerinde, 1048 yatakli Egitim Arastirma Hastanesi, 200 yatakli Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi, 200 yatakli Psikiyatri Hastanesi, 100 yatakli "Yüksek Güvenlikli" Adli Psikiyatri Hastanesi (toplam 1548 yatak) yapilmasi planlanmis. Ayrica kampüs içinde kongre merkezleri, sosyal "donatilar" vb de yer alacagi ifade ediliyor. Simdilik 8 yerli-yabanci firma, ihaleye katilmis.

Ikinci büyük proje ise, Ankara Etlik'te. Açilacak projelerin en büyügü gibi görünen Etlik projesi, 1.4 milyon metrekarelik bir alana yapilacak. Toplam yatak sayisi, 3056. 504 yatakli Genel Hastane, 344 yatakli Kadin Dogum Hastanesi, 496 yatakli Çocuk Hastanesi, 328 yatakli Kardiyovasküler Cerrahi Hastanesi, 328 yatakli Onkoloji ve Çocuk Onkolojisi Hastanesi, 456 yatakli Ortopedi Hastanesi, 300 yatakli Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi, 200 yatakli Psikiyatri Hastanesi, 100 yatakli "Yüksek Güvenlikli" Adli Psikiyatri Hastanesi yapilmasi planlanmis.

Projeler yerli ve yabanci (Avrupa ve Amerikali) firmalarca hazirlanmis, ki Etlik projesi su anda dünyada yapilan en büyük projelerden biri durumunda. Projelerin bitirilme süresi 3 yil olarak belirlenmis, projeyi tamamlayan firmaya 25 yil isletme hakki taninmis.

Görüntüleme, laboratuar, diger tibbi destek hizmetleri, bilgi islem, sterilizasyon, çamasir, temizlik, güvenlik, yemek hizmetlerinin sunumunu üstlenecekler. Projelerin koordinasyonunda Saglik Bakanligi ve Hazine Müstesarligi basta olmak üzere, çok sayida kamu kurulusu görevli, ama asil "patron" TOKI gibi görünüyor. Kamunun yani sira çok sayida insaat ve müteahitlik firmasi, teknoloji firmasi ihalelerde görünüyor.

Bunlarin anlami ne?

Hükümet, biz Saglikta Dönüsüm diye "tam gün", "kamu hastane birlikleri" vb ile ugrasirken, asil büyük degisikligi Kamu Özel Ortakligi üzerinden planlamis durumdadir.

Bu degisikligin yasal dayanagi Anavatan Partisi (ANAP) döneminde çikarilan, daha sonra Sosyaldemokrat Halkçi Parti (SHP) tarafindan Anayasa Mahkemesine götürülüp, bazi maddeleri iptal edilen Saglik Hizmetleri Temel Kanunu'dur (1987 tarih ve 3359 sayili). Ayrica Kamu Ihale Kanunu ve AKP döneminde yapilan bazi degisiklikler de bu adimin yasal dayanaklaridir.

KÖO ile birlikte, devlet özel (yerli-yabanci) sirketlere arsa saglayacak, bu arsa üzerinde saglik tesisi yapmalarina izin verecek, karsiliginda -simdilik- destek ve laboratuar hizmetlerin sunumunu özel sirketlere devredecektir. Bu yasayi "kamu hastane birlikleri" yasa tasarisi ile birlikte okudugumuzda, saglik hizmetlerinin özellestirilmesinin derecesi daha net olarak anlasilir.

Yeni bir saglik "düzeni" tesis edilmektedir. Bir "fabrika düzeni". Örnegin, Ankara'da varolan yataklarin neredeyse 1/3'ü bir araya toplanarak, bir toplulastirma yapilmaktadir. Kamu personel rejimi degisikligi ve özellestirme birlikte ele alindiginda, taseron çalistirmanin ön planda oldugu bir "fabrika düzeni" görülmektedir. Özellikle sosyal haklarin sinirlandigi ve çalisma kosullarinin zorlastigi bir "düzen"...

Muhtemel bazi degisikliklerle, bu kampüslerde yabanci saglik personelinin çalismasina olanak saglanacak, özellikle hizmet sunumu özellesmesinde yer alan çok uluslu sirketler, kendi temin ettigi tibbi teknoloji ve teknikleri kullanan personeli ithal edebilecektir. "Star transferler" dönemi gündeme gelecektir.

Bu arada, kampüsler tamamlandikça, sehir merkezinde bulunan devlet saglik tesislerinin tasinmasi gündeme getirilecektir. Tasinan tesislerin, büyük sirketlere-yine ihaleye katilanlar öncelikli olabilir-alisveris ya da is merkezi olarak devredilmesi söz konusu olacaktir.

Saglik alani, yerli ve yabanci sermaye gruplarina yeni bir degerlenme alani olarak sunulali çok zaman olmasina karsin, böylesine kapsamli bir degisiklik simdiye kadar yasanmamisti. Saglik kampüsleri ile birlikte, kamu saglik kurumlari ve saglik alani, sermayenin ciddi bir istilasi ile karsi karsiya kalacak, çalisanlarin çalisma ve yasam kosullari bu istila ile sekillenecektir.

Saglik çalisani örgütleri, bütünü görmeyip, tek tek önlerine konulan "tam gün" ve benzeri konularla ugrasmayi birakip, fotografin bütününü kavrayip, müdahale olanaklarini aramalari, bunu yaparken sermayenin salt saglik alaninda degil, tüm emek üzerine saldirida bulundugu gerçegini akillarindan çikarmamalari daha akilci olacaktir.

Ata SOYER

* Dr. Ata Soyer, Dokuz Eylül Üniversitesi, Halk Sagligi Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası