Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Tekrarlayan arpacik gözü bozuyor

Arpacik sadece güzelliginizi bozan kozmetik bir sorun degil

Arpacik pek çok insanin hayati boyunca karsilastigi küçük kozmetik bir sorun olarak bilinmektedir ancak dikkat edilmedigi takdirde pek çok kalici sislige neden olabilirken,

bazen kirma kusurlarina, gözlük ihtiyacina, alerji ya da yetersiz kirpik hijyenine de isaret edebilir. Memorial Atasehir Hastanesi Göz Bölümü’nden Op. Dr. Olcay Sahin, “Arpacik ve tedavisi” hakkinda bilgi verdi.

Kapakta sislik, agri ve kizariklikla seyreder

Arpacik, kirpik dibindeki yag bezlerinin tikanmasi ve iltihaplanmasi ile olusur; makyaj artiklari, uykusuzluk, kirli ellerin sürekli göze götürülmesi gibi nedenlerle olur.

Halk arasinda arpacik olarak bilinen rahatsizlik göz kapaklarinin akut bir enfeksiyonudur. Kapakta kizariklik, sislik, agri, çapaklanma, görmede bulaniklik gibi sikayetlere neden olur. Tedavi edilmezse daha da ilerleyerek göz çevresine yayilabilir, kulak önü lenf bezlerinin sismesine yol açabilir, hatta bazen çok daha genis bir alana da yayilabilir. Tedavi edilmedigi ya da geç kalindiginda kapakta sislik kalici olabilir ve bu durum ancak ameliyatla tedavi edilebilir. Bu nedenle erken tedavi daha çabuk, daha kolay, sorunsuz, izsiz bir sonuç almamizi saglar.

1 aydan fazla sürerse kalici çözüm sart

Öncelikle tikali olan bu bezlerin ucunun açilmasi için sicak pansuman ve antibiyotikli göz damlasi veya pomadi ile tedavi edilmelidir. 1 aydan fazla devam eden kistlesmis arpacik; biz buna “salazyon” diyoruz; artik kendi bosalamayacagi için lokal anestezi ile küçük bir kesi yapilarak bosaltilir, kistin içi temizlenir.

Küçük boyutta ise ve ucu varsa bosalip geçebilir, ama büyük boyuttakiler tedavisiz geçmez ve kiste daha çabuk dönüsürler.

Ev çareleri:

Kaynamis gözün dayanacagi kadar ilimis sicak su veya çay ile 5-10 dakikalik pansuman en iyi baslangiç tedavisidir. Azalmazsa göz doktoruna görünmekte fayda vardir, uygun antibiyotik tedaviye eklenmelidir.

Sürekli tekrarliyorsa dikkat edin

Kirma kusurlari yani gözlük ihtiyaci olabilir, alerji ve yetersiz kirpik hijyeni de sik arpacik çikmasinin nedenleridir.

Göz temizliginize özen gösterin

Kirpik hijyenine dikkat edilmeli; yapilan göz makyaji iyi temizlenmeli, temiz olmayan ellerle sürekli gözler ovusturulmamalidir.

Kirli ortamlarda çalisanlar ve sürekli göz makyaji yapanlar aksamlari düzenli kirpik temizligi ve sicak pansuman uygulayabilirler; piyasada kirpik temizligi için solüsyonlar, kirpik sampuanlari mevcuttur, ya da en basitinden göz yakmayan bebek sampuanlari ayni islevi görecektir.www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası