Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocuklarin ilk dis muayenesi...

Tüm anne-babalar çocuklarinin inci gibi saglikli dislere sahip olmasini isterler. “Çocuklarin saglikli dislere sahip olmalari için neler yapmak gerekir? Ilk dis muayeneleri ne zaman olmali? Ilk muayenede cani aciyak mi?” gibi kaygilari tüm anne-babalar yasarlar. Dis Hekimi Ayça Nesve Kayabasoglu, anne-babalarin kafasinda olan, çocuklarin ilk dis muayenesi ile ilgili merak edilen sorulari yanitladi.

Bebegimin ilk dis muayenesini kaç yasinda yaptirmaliyim?

Bebeginizin ilk dis muayenesinin, disleri çikmaya basladiktan sonra (genellikle 6 ay – 1 yas arasinda) yaptirilmasi gerekir.

Bir yas, muayene için çok erken degil mi?

Ilk dis hekimi ziyaretinin bu kadar erken baslamasinin en önemli nedeni, bebeklik döneminde dislerin nasil temizlenmesi gerektigini ebeveynlere gösterebilmektir. Ayrica, erken dönem çocukluk çagi çürügü halk arasinda “Biberon çürügü” olarak da adlandirilan, yanlis beslenme aliskanliklarina bagli olarak olusabilen çürüklerden çocugunuzu korumak için küçük yasta agiz-dis muayenesinin yapilmasi büyük önem tasir.

Ilk yas muayenesinde bebegim agri hissedecek mi?

Bu dönemde agiz-dis muayenesi; bebek, ebeveynin kucaginda otururken ya da yatarken yapilir. Bebegi korkutmamak için tüm hareketler yavas ve nazikçe; genellikle hiçbir el aleti kullanilmadan yapilir. Bu sayede bebeginizin ilk muayenesi agrisiz bir sekilde gerçeklesmis olur.

Ilk yas muayenesine gelirken nelere dikkat etmem gerekir?

Ilk yas muayenesinin amaci; bebeginizle ilgili dis sagligi, koruyucu uygulamalar ve beslenme konularinda ayrintili bilgiler vermektir. Çocugunuzun agiz içi muayenesinin ardindan ebeveynlere muayene ile ilgili ayrintili bilgiler verirken çocukla ilgilenecek bir yakinin da beraber olmasi rahat bir ortam saglar.

Çocugumu ilk dis hekimi muayenesine alistirmak için ne yapabilirim?

Çocugunuzun ilk muayenesinden önce, bu konuda yazilmis hikâye kitaplarini okuyarak onu bu ilk deneyimine hazirlayabilirsiniz.

Tedavi gerekiyorsa ilk deneyimine çocugumu nasil hazirlayabilirim?

• Tedavi öncesinde çocugunuza ‘korkma, hiç acimayacak’ gibi cümleler kurmayin. Bu tür cümleler çocuklarin bilinçaltinda aciyabilecegi fikrini dogurabilir.

• Çocugunuzu dis randevusundan sonra hediye ile ödüllendirmeyin. Çünkü bunu rutin bir durummus gibi algilamasini saglamak gerekir.

• Çocugunuza, geçmisteki dis hekimi deneyimlerinizden olumlu cümlelerle bahsedin. Eger dis hekimine gitmeyi reddederse dislerinin daha çok çürüyecegi ve sonrasinda igne yapilip çekilmek zorunda kalabilecegi gibi korkutucu cümleler kurmayin. Çünkü tüm bu korkuttugunuz islemler, bir gün çocugunuzun gerek duyabilecegi tedaviler olabilir.

• Dis hekiminin dislerine bakmaktan baska hiçbir sey yapmayacagi konusunda da çocugunuza söz vermeyin. Birakin çocugunuz hekimini dinleyerek kendi izlenimleri ve hissettikleriyle bu durumun üstesinden gelsin. Zor bir tedavi yapilacak olsa bile, ilk ziyarette çocuk ile hekim arasinda iyi bir güven duygusu olusursa bu deneyim kolaylikla asilabilir.

Ilk dis hekimi ziyaretinde neler yapiliyor?

Ilk muayenede; çocugunuzun ayna ve isik yardimiyla tüm dislerine bakarak var olan sorunlari ve tedavi yöntemleri belirlenir ve sizinle paylasilir. Ilk muayenede en önemlisi beslenme ve koruyucu uygulamalar hakkinda ebeveynler bilgilendirilir. Bu islemler yapilirken kullanilan tüm aletler çocuga anlatilarak ne ise yaradigi gösterilir ve bazi aletleri onlarin kullanmasina izin verilir. Ilk muayenede cani yanmayan, hatta oynanan oyunlar sayesinde odadan mutlu ayrilan çocugunuz bir sonraki seansa çok daha rahat gelir.

Çocugum tedavi olurken yaninda kalabilir miyim?

• Dikkatleri çok kolay dagilabildigi için bazen çok küçük yastaki çocuklar haricinde, tedavi basladiginda ailelerin bekleme salonlarinda beklemesi daha uygundur. Bu nedenle çocugunuza tüm tedavi süresince yaninda olacaginiz konusunda bilgi vermemeniz tedavinin seyri açisindan daha iyi olacaktir.

• Eger tedavi süresince mutlaka yaninda olmak istiyorsaniz, mümkün oldugunca çocugunuzla sözlü iletisim kurmamaya çalisin. Özellikle ‘aciyor mu?’ gibi sorular çocugunuzun uyumunu olumsuz yönde etkileyecektir.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası