Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yoksa çocugum escinsel mi?

Kizlardan oyuncak bebeklerle, çay-fincan setleri ile evcilik oynamalari beklenirken, erkeklerin de arabalar, toplar ve tabancalar ile oynamalari uygun görülür. Oglunuzun oyuncak bebekle ya da kizinizin arabayla oynadigini fark ettiginizde panige kapilir, çogu zaman bu tarz davranislarin çocuklarinizin gelecekte escinsel olmasina neden olabilecegini ya da bunun ilerisi için bir belirti oldugunu düsünürsünüz.

Çocuklarin çevrelerini güvenli bir sekilde kesfedebilmeleri çok önemlidir. Bagimsiz ve zeki yetiskinler olmalari için, çocuklarin bazi seyleri kendilerinin kesfetmesine firsat sunulmalidir. Çevrelerinde olup bitenleri ve dünyayi ögrenmede kullandiklari en önemli davranislardan biri oyundur. Gelisimlerinin sonraki dönemlerinde, konusmaya baslayip diger çocuklarla bir araya gelince oyunlari daha çok rol yapmaya dönüsür ki bu onlarin sosyallesme yönünde ki ilk büyük girisimleridir. Bu tür oyunlarda, çocuklar anne ve baba gibi roller üstlenir ve kendi yarattiklari hayal ürünü senaryolarini canlandirirlar. Bu senaryolar, çocuklarin birbirleriyle bilgi alisverisinde bulunmalarini ve yetiskinlerin dünyasinda gördükleri rolleri kesfetmelerini saglar.

Aileler çocuklarinin hemcinslerine göre farkli davranislar sergiledigini fark ettiginde bu davranislarini degistirmek için ya da ona dogru yolu göstermek için çok sert olmamalidir. Çünkü bu yöndeki davranislar, dünyayi kesfetmekte olan çocuklarin cesaretini kirabilir ve korkak birer birey olmalarina yol açabilir. Karsi cinsiyete yönelik oyuncaklarla oynayan bir çocuk sert bir tepki ile karsilastiginda, neyi yanlis yaptigini, ailesinin kaygisini ve ailelerinin cinsellige dair endiselerini anlamazlar. Merakli oldugu için tepki ile karsilasan bir çocuk, kesfetmemesi gerektigini düsünür, çünkü bu davranisin basina daha çok dert açabilecegini deneyimleri ile ögrenmistir. Bu durumda çocuk, kimi zaman tamamen içine kapanabilir ya da tam tersi, dikkat çekmek için ailelerin endise duydugu ve hosuna gitmeyen bu davranislari devam ettirebilirler. Bu yüzden çocuklari gereksiz tepkilerinizle ve fevri hareketlerinizle yargilamadan önce iyice gözlemleyip onunla konusmaya çalisin.

Kizlar ve erkekler için toplum tarafindan belirlenmis renkler ve stiller vardir ve bu dünyanin her yerinde aynidir. Kizlar pembe elbiseler, erkeklerse mavi kiyafetler giymelidir mesela. Çocuklar bunun gibi kural olarak belirlenmis toplumsal kaliplari etraflarindan ve bizlerden ögrenirler, zaman geçtikçe de artik kendileri bilirler ne giyip ne giyemeyeceklerini. Yani kendi tercihlerini çevresel etkenlerle belirlemis olurlar.

Ayni zamanda aileler sunu unutmamalidir ki, çocukluk zamanlarinda çocuklarin hemcinsleri ile oynamasi ve haddinden fazla samimi olmalari gayet dogaldir. Bu durum yadirganacak ya da endise duyulmasi gerekecek bir konu degildir. Bu, onun gelecekteki cinsel tercihinin bir göstergesi degil, gelisim döneminin dogal bir asamadir. Çocuklarin bu asamada karsi cinsiyetin rollerini üstlenmeleri de onun escinsel olacagi anlamina gelmez. Bu karsi cinsten hiçbir çocugun onlarla oynamak istememesinde kaynaklaniyor olabilir.

Genel olarak çocuklar gün içerisinde anne ve babalariyla daha çok zaman geçirirler. Bilindigi gibi çocuklar çevrelerinden bilgi toplamada oldukça basarilidirlar. Sanki her yaptiginizi, her söylediginizi kayit eder gibi taklit ederler sizi. Çevresine ait bilgileri sosyal iliskiler haricinde de etrafindaki objeler ve oyuncaklarla pekistirirler bu kendini tanima ve anlama sürecinde.

Karsi cinsin davranis özelliklerini gösteren ya da onlar gibi giyinen çocuk, çogu zaman kardesinin ya da yasiti bir akrabasinin davranisini taklit eder, çünkü taklit edilen bu kisi saygi duyulan kisidir. 3 yas çocuklari üzerinde yapilan bir arastirmada kiyafet giyme oyunu oynarken bir erkek çocugun kiz kiyafetlerini giymek için direttigini gözlemlemislerdir. Daha sonraki arastirmalarda, bu çocugun kiz kardesinin çok iyi bir dansçi oldugu ve dans yarismasini kazanarak ödül aldigi, bu durumun erkek çocugu etkiledigi ve bundan dolayi da onun gibi davranarak (onun gibi giyinip dans ederek) ayni sekilde kabul görmeyi düsündügü anlasilmistir. Çocuklarimizda böyle durumlarla karsilastigimizda bu gibi nedenleri de irdelemekte fayda vardir. Bu davranisindan çocugu caydirmak, neden bu kisinin davranisinin taklit edilmemesi konusunda onu karmasaya düsürebilir.

Örnegin bir çocugun, annesinin makyaj yapmasi ya da babasinin tras olmasi gibi günasiri yaptigi faaliyetleri gözlemlemesi tabii ki çocuk için zararli degildir. Çocuklar gözlemleyerek, taklit ederek ve çogu zaman sorular sorarak etrafindaki dünyayi ögrenmeye çalisirlar. Taklit ettigi davranislarin çocukken degil, anne ve baba olundugunda sergilendigini ve çocuklarin da büyüyünce bu davranislari sergileyebilecegini onlara anlayacaklari bir sekilde anlatmalisiniz. Eger bir çocuk ailesine "neden" sorusunu sorarsa aile çocuga olabildigince açik sekilde cevap vermelidir. Neden anneler makyaj yapar, neden babalar tras olur? Unutmayin çocuklar hep mantikli sorular sorarlar. Onlara küçük olduklari için geçistirerek cevap vermeyin ve akillarini karistirmayin.

Bu demek oluyor ki, eger oglunuz bebekle ya da kiziniz arabalarla oynuyorsa cinsiyetle alakasi olmayan baska bir seylerin etkisi olabilir. Çocuk, davranisin ne anlama geldigini bilmeden yetiskin davranisini taklit edebilir. Güvenli ve kontrollü bir yolla çevrelerindeki dünyayi daha iyi ögrenmek için roller alip, bu rolleri oynayabilirler. Ne yaparlarsa yapsinlar çevrelerindeki dünyayi kesfetmek için cesaretlendirilmelidirler. Eger çocugu nedenini açiklamadan bu davranisindan caydirmak isterseniz, neden o davranisi gerçeklestirmemeleri gerektigini anlayamaz. “Neden anneler makyaj yapar, babalar yapmaz?” ya da “Neden erkekler etek giymez?” gibi sorulara hazirlikli olunmalidir. Eger çocuklar yeni seyleri kesfetmeye cesaretlendirilirse kadin ve erkege özgü davranis biçimlerini gözlemlerler ve ailelerinin yardimiyla kendi sinirlarini çizerler.

Özet olarak;

• Çocuklarinizin dünyalarini deneyerek ögrenmesine izin verin. Onlari kendi belirlediginiz normlar dogrultusunda davranmalari için zorlamayin.

• Gerçekten bir seylerin yolunda gitmedigini ve gereksiz yere panik yapmadiginizi düsünüyorsaniz muhakkak bir uzmana basvurun.

• Ona zorluk çikarmak yerine sevgiyle yaklasin.

• Sorduklari sorulari anlayisli ve sabirli bir sekilde, onlari geçistirmeden cevaplayin.

• Çocukla ilgili endiselerinizi yakinlarinizla paylasirken onun bu konusmalari duymamasina özen gösterin. Profesyonel yardim alirken onun utanacagi, küçük düsecegi sekilde konusmaktan kaçinin.

• Unutmayin asiri tepki göstermek, azarlamak ya da ceza vermek hiçbir zaman çözüm olmayacaktir. Hatta durumu iyice içinden çikilmaz hala sokabilirsiniz.

Psikolog Dr. Alan Martin

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası