Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


En büyük cinsel korku

Çiftlerin yasadigi en büyük cinsel problemlerden biridir vajinismus. Günümüzde her 100 kadindan 2'sinde görülen bu vaka, en çok sosyo-ekonomik ve egitim düzeyi yüksek kadinlarda görülüyor.

Türkiye'de cinsel konular ve rahatsizliklar, her zaman konusulmasi en zor olan konulardan. Vajinismus da bu konular arasinda en önemlilerinden. Konusulmadigi için doktora gidilmiyor, konusulmadigi için çözmek yerine, tüp bebek yöntemiyle bebek sahibi olmaya gidiliyor.

Çiftler arasinda yillarca cinsel iliski yasanmayabiliyor. Vajinismus, kadinda korku ve panige, titreme nöbetlerine hatta bayilma vakalarina yol açarken erkekte de iktidarsizlik ve kendine güvensizlik yaratiyor. Nedenlerini ve tedavi yöntemlerine iliskin sorularimizi Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Operatör Doktor Yurdanur Aktan yanitladi:

- Vajinismus nedir?

Çigdem ISLER yaziyor hurriyet.com.trVajinismus, vajinanin ilk girisindeki kaslarin, 3’te 1 dis kisimdaki kaslarin, istemsiz olarak kasilmasi sonucu cinsel iliskinin çok agrili olmasi ya da hiç olamamasi durumudur. Primer ve sekonder olarak iki tür vajinismustan bahsedebiliriz. Primer, ilk iliskiyle ortaya çikan vajinismus vakasidir. Ilk cinsel iliskide ortaya çikar ve çiftler iliskiye giremez veya çok zorlu, agrili olur. Çift, bir ikincisini denemeye dahi cesaret edemez. Adeta bir duvar varmis gibi gelir onlara. Bu kaslar bilinçli kasilmaz, istemsiz kasilir. Istese de kendisi bunun gevsemesini saglayamaz. Sekonder vajinismusta ise çiftler normal cinsel iliskisini yasamistir. Herhangi bir nedenden dolayi, bu bir zorlu dogum olabilir, kürtaj olabilir siddetli bir jinekolojik muayene olabilir. Kadinda korku olusur ve bundan sonra bir vajinismus tablo gelisir.

- Ne tür korkular neden olur?

Nedeni psikolojiktir. Fizyolojik bir nedenle gerçeklesmez. Vajinanin girisinde iliskiyi zorlastiran nedenler olabilir tümör gibi ama vajinismus, beraberinde korkuyu, endiseyi, stresi de getirdigi için böyle fizyolojik nedenler vajinismus olarak adlandirilmaz. Vajinismus, sadece iliskiye girememek degil, iliski deneme aninda korku, panik, tüm vücutta titreme, kasilma hatta bayilmaya varan siddetli psikolojik gerginlik hali, tansiyon düsmesi, titreme nöbetleri, bacaklari kapama gibi vücut hareketleri olusur. Genelde 100 kadindan 2’sinde vajinismus vakasina rastlaniyor.

- Tedavisi için nasil bir süreçten bahsedebiliriz?

Ülkemizde cinsel durumlar hala tabu olmaya hala devam ettigi için doktora gelis süreçleri çok uzayabiliyor. 10 yildir vajinismus olup da doktora gitmeyen çiftler, 8 yildir cinsel iliskiye girmemis çiftler olabiliyor. Es de çok anlayisli olabiliyor böyle durumlarda. Çiftler, kendi aralarindaki özel soruna, bir üçüncü sahsi katmamak için doktora gitmiyorlar. Ailenin haberi oldugunda ise onlar biraz zorlayabiliyor ama bu çiftlerde daha büyük baski olusturuyor. Doktora gitmekte gecikiliyor. Bir de sanki bu is imkansiz, çözemeyecekleri bir sorun gibi beyinlerde büyütülüyor. Kadinlar bunu çözümsüz bir konuymus gibi algiliyor.

- Cinsel tabular nasil etkiliyor?

Çocukluk döneminden gelen birtakim tabular, daha çok dogu ülkelerinde var. Cinsel tabular, ailenin yapisi ve verdigi egitim, herseyin günah, ayip olarak algilanmasi, kizlik zarinin korunmasi gereken çok degerli bir organ olusu, bütün ilginin alakanin o bölüme çekilmesi, hep onu koruma içgüdüsü vajinusmusa neden oluyor. Baskici, otoriter baba, zayif, güçsüz anne modelleri, cinsel konularin çok açik konusulamamasi, okul döneminde cinsel egitim verilmemesi, tecavüze ugramaya ya da tecavüz girisimine ugrama gibi baskilar, daha sonra iliski aninda bunlarin akla gelmesi...En büyük nedenleri baskici bir toplum, baskici düsünceler, tabulardir.

- Kisinin arkadaslarindan, yakinlarindan duyduklari nasil etkiliyor?

Kizlik zari ile ilgili yanlis bilgilendirmeler, mahalle yani arkadas bilgilendirilmesi çok fazla. Kizlik zarinin bozulmasi sirasinda çok aci duyabileceginden endise duyulabiliyor bu yüzden de cinsel iliskiden kaçinma oluyor. Bu çiftler arasinda zaman içinde büyük bir gerginlige yol açabiliyor. Aile içi çatismalara, hatta bosanmalara kadar varabiliyor. Zaman içinde cinsel diger sorunlar, cinsel sogukluk ve erkekte kendine güvensizlik ve iktidarsizlik sorunlari gelisebiliyor.

- Nasil tedavi ediliyor?

Tedavi, psikoterapi aslinda. Davranis ögretiliyor sahislara. Bunu cinsel alanda uzman psikiyatristler, psikologlar yapiyor. Kadina önce birtakim ev ödevleri veriliyor. Daha sonra hem kadina ve hem esine ev ödevleri veriliyor. Bir haftalik seanslardan olusan bir aylik süreçte, kimi vakalarda haftada bir, alti aylik süreçte tedavi gerçeklesiyor. Eger vajinusmus kizlik zari bozulurken duyulacak acidan kaynakli bir nedene bagli ise, jinekologlar devreye giriyor.

Hymenektomi (Himenektomi) dedigimiz kizlik zarini jinekolog açiyor. Böylece vajinismusa neden olan bariyer jinekolog tarafindan kaldirilmis oluyor. Ancak her vakada kizlik zarini açmak çözüm olmuyor?

- Hastalar alttan muayeneye izin veriyor mu? Muayene edebiliyor musunuz?

Jinekologun yaklasimi çok önemli. Ikna etmek kolay olmuyor. Vajinismus yasayanlar bacaklarini kapattigi için çogunlukla doktorun yaklasmasina izin vermiyor. Elinizi, bacagina baldirina bile degdirtmiyor bu hastalar. Ama konusarak ikna ederek asla vajinayla ilgili bir girisimde bulunmayacagimiza ikna ederek iletisim kurdugunuzda bu mümkün oluyor. Jinekologun görevi, kizlik zarinin tipine ve giriste baska bir engelin olup olmamasina bakmak. Farzedin ki bir kizlik zari tipi vardir. Çok kalin ve kapalidir. Çok küçük sadece adet kaninin akacagi kadar küçük bir delik vardir. Öyle bir vakayi cinsel iliski olarak bozmalari mümkün degil. O noktada cerrahi müdahele gerekiyor. Böyle bir engelin olup olmadigi önce tespit ediliyor ve hasta ondan sonra psikiyatriste yönlendiriliyor.

- Vajinismus vakalarinda gebelik görülebiliyor mu?

Çok nadir de olsa iliskiye girmeden gebelik mümkün oluyor. Çünkü spermler hareketli. Eger vajina agzina sperm dökülürse olabiliyor ama bu durum sonucu dogumun gerçeklesmesi vajinismusu çözmüyor. Vajinusmus vakalarinin bir kismi tüp bebek yöntemiyle, asilamayla bebek sahibi olmaya çalisiyor.

- Vajinismus vakalarinin yogunlastigi bölgeler var mi ya da 'Su tarz kadinlarin sorunudur' gibi bir ayrimdan bahsedebiliyor muyuz?

Vajinismus vakalari çogunlukla detayci, sosyo-ekonomik ve egitim düzeyi yüksek kadinlarda görülüyor. Egitimli kadinlarin kendilerini daha fazla ifade edebilme, itiraz edebilme yapilarindan kaynaklaniyor. Egitim çok önemli, egitim sistemimizde cinsel egitim ya az ya da yeterli degil. Bu egitimin verilmesi çok önemli. Ülkemizde bazi kadinlar genital organlarini dahi tam olarak bilmiyor, tanimiyor.www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası