Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çagin vebasi: Insülin direnci

Her dört kisiden biri bu sorunu yasiyor; önce gizli seker, sonra seker hastasi yapiyor. Hipoglisemi ataklarinin sorumlusu da o...

Her dört kisiden biri bu sorunu yasiyor; önce gizli seker, sonra seker hastasi yapiyor. Hipoglisemi ataklarinin sorumlusu da o. Kolay kilo aldirip zor kilo verdiriyor, tansiyonu yükseltiyor, kalp damar hastasi yapabiliyor, uykuyu bozuyor, bellegi zorluyor, terletiyor, sinirli, öfkeli yapiyor. Çocuk obezitesi ile de iliskili ve bazi kanserlerle baglantisi var.

Peki, sebebi ne, nasil önlenir?

KILOLU ve sisman kisilerin sayisinda müthis bir artis var. Rakam büyüdükçe kalp, seker, tansiyon, gut hastalarinin ve kansere yakalananlarin sayisi da artiyor. 'Erkek tipi göbek baglayan' genç kiz ve hanimlarin çogaldigini, kilo sorununun 10-15 yas grubunda bile patlama yaptigini da gözlemlemis olmalisiniz. Ulusal kardiyoloji dernekleri, hipertansiyon birlikleri, obezite vakiflari, kanser organizasyonlari yasam tarzimiz, bilhassa beslenmemizle iliskili olan bu artistan endise duyuyor. Televizyonlar, gazeteler araciligiyla sizi bilgilendirmeye, kampanyalar, seminer ve söylesiler düzenleyip uyarmaya çalisiyorlar.

Her yasin ortak belasi

Kilo, hipertansiyon, seker hastaligi, kalp damar hastaliklari ve kanserlerdeki bu korkutucu artisin baska nedenleri de var ama önemli nedenlerinden biri yasam tarzi yanlislarimizla iliskili bir sorun: INSÜLIN DIRENCI. Sorun (ya da sendrom) bir taraftan okul çagi çocuklarini ve gençlerimizi tehdit ederken diger yandan orta ve ileri yaslilarda ciddi saglik sorunlarina, ölümle sonuçlanabilen problemlere yol açiyor. Bu hafta insülin direnci konusunu detayli bir sekilde incelemeye çalisacagiz. Umariz yararlanirsiniz.

Direncin sebebi ne

Yemeginizi yedikten kisa bir süre sonra gidalar bagirsaklarda parçalanarak seker parçalarina dönüstürülür, emilip kana ulasir. Kandaki sekerin kas, karaciger, beyin ve yag dokusunda kullanilmasi lazimdir. Bu dokularin sekerden enerji olarak faydalanabilmeleri için insülin hormonuna ihtiyaç var. Pankreastan salgilanan bu hormon kan sekerinin dengelenmesi ile hücre ve dokularin sekeri kullanmasinda anahtar rol oynar. Karacigerin glikoz (seker) yapimini azaltir, kas ve yag dokusu tarafindan kandan çekilen seker miktarini arttirir.

Ne kadar insülin o kadar yag

Yag dokusundan yag asitlerinin çözülmesini azalttigi için kan sekeri ayarini etkiler. Insülinin karacigerde kan sekerinin glikojen olarak depolanmasini arttirdigi da biliniyor. Kisacasi insülin seker metabolizmasinda anahtar bir rol oynuyor. Kanda insülin fazlalastikça yaglanma ve kilo alma kolaylasiyor. Insülin hormonunu kanda hizla yükselten seker, beyaz ekmek beyaz pirinç pilavi beyaz undan yapilan diger gidalar (kurabiyeler börekler pogaçalar açmalar) gereginden fazla yendiginde pankreastan asiri miktarda insülin salgilaniyor.

Insülin artinca...

Kanda miktari çok artan insülin hormonu kan sekerini çok hizla ve çok fazla düsürerek açlik hissine yol açiyor. Bu nedenle "seker-un" yükü fazla gidalari bol ve hizla tüketenler kisa bir süre sonra yeniden acikiyor. Kanda yüksek olan insülin yükselmeye devam edecek olursa bir süre sonra sistem de arizalaniyor. Hücre duvarindaki insülin reseptörleri insüline karsi direnç göstermeye insüline yanit vermemeye basliyor, kan damarlarinda dolasan insülinle hücre arasinda tam bir blok durumu olusuyor, asilamaz bir duvar meydana geliyor.

Kartopu gibi büyüyen dert

Insülin direnci olarak tanimladigimiz bu duvar, kandaki sekerin kas ve yag hücresine girmesini önlüyor. Sonuçta kanda insülin biriktikçe duvar da kalinlasiyor. Bu fonksiyonel duvari asmak için pankreas daha fazla insülin salgilamak zorunda kalinca birbirini besleyip kartopu gibi büyüyen, sonra da bir çig haline gelip metabolizmanin canina okuyan yanlis bir sistem çalismaya basliyor. Zamanla pankreas bezi yoruluyor insülin cevapsizligi insülin yetersizligine dönüsüyor. Iste o zaman çok ciddi, endise verici bir süreç basliyor.

Bu belirtiler sizde de varsa

* EGER kolay kilo aliyor zor veriyorum, gittikçe genisleyen belime ve göbegime çare bulamiyorum, verdigim kilolari kisa bir süre sonra yeniden ve fazlasiyla geri aliyorum diyorsaniz,

* Sik acikan, tatli krizleri yasamaya baslayan, yemegin üzerinden bir saat geçmeden yiyecek arayan, yemeklerden sonra yorgun, halsiz düsüp himbillasan/agirlasan, uyuklayan biri haline geldiyseniz,

* Yemeklerden 1-2 saat sonra can sikici boyutlara varan hipoglisemi ataklari ve bagli sinirlilik, öfke, çarpinti, bitkinlik, açliktan sikayet ediyorsaniz,

* Tatli, unlu, nisastali yiyecekler ve sekerli içeceklere ilginiz arttiysa,

* Makarnasiz, pilavsiz, ekmeksiz, böreksiz, pogaçasiz, kurabiyesiz, çikolatasiz, dondurmasiz yapamiyorum diyorsaniz,

* Uyku sorunlariniz var, sik sik uyku bölünmeleri, uyku apnesi ataklari, gece yeme sorunlari kapinizi çalmaya basladiysa,

* Saglik kontrolünüzde tansiyonunuzda yükselme, iyi kolesterolünüzde azalma, trigliseridinizde çogalma, karacigerinizde büyüme, sekerinizde yükselme, ürik asidinizde fazlalasma gibi egilimler saptandiysa bu diziyi daha dikkatli okumanizi tavsiye ederim.

BIR BILGI

Sebep oldugu hastaliklar

INSÜLIN direnci olanlarda su hastaliklara yakalanma ihtimali artiyor.

* Seker hastaligi/Eriskin tipi diyabet

* Obezite/sismanlik

* Hipertansiyon

* Koroner kalp hastaligi/inme ve felçler

* Karaciger yaglanmasi/yaglanmaya bagli iltihaplanma

* Gut hastaligi

* Bazi kanserler (meme, prostat)

* Insülin direncine yakalananlarda reaktif hipoglisemi ataklarinin, gizli sekerin, bellek bozukluklarinin, Alzheimer hastaligi gelisme ihtimalinin, depresyon ve panik ataklarin, uyku apnesi ve horlamalarin, kan pihtilasmasinda bozulmalarin daha sik görüldügünü kanitlayan bulgular var.

ÖNEMLI

Belirtileri neler

INSÜLIN direnci sendromu teshisinde kullanilan objektif parametreler de var. Asagidaki bulgulardan üçünün ayni kiside bulunmasi tani konmak için yeterli:

* Kanda seker ve insülin fazlaligi önemli bir teshis kriteridir

* Bel çevresinin genislemesi (erkeklerde 100, kadinlarda 88 cm.'nin üzerine çikmasi)

* Kan basincinin yükselmesi: 130/85 mmHg ve üzeri

* Karaciger yaglanmasi

* HDL kolesterol düsüklügü (40 mg/dl.nin altindaki degerler)

* Trigliseridin yüksekligi (200 mg.in üstündeki degerler)

* Ürik asit yüksekligi.


Prof.Dr.Osman Müftüoglu/Hürriyet

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası