Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


YAZ AYLARINDA BESLENMENIZE DIKKAT EDIN

Beslenme birçok insan tarafindan açlik duygusunun bastirilmasi ve caninin istedigi yiyeceklerin yenmesi veya içilmesi olarak algilanmaktadir. Oysaki beslenme, vücudun büyümek, yenilenmek ve varligini sürdürebilmek için gerek duydugu bütün besin ögelerini yas, cinsiyet ve hareketine uygun miktarda alip kullanmasidir. Yaz aylarinin gelmesiyle birlikte temel besin ihtiyacindaki degismelerden ziyade vücudun sivi ihtiyacinda bir artis ve daha az yagli yemeklere dogru bir yönelis baslamaktadir. Havalarin sicak olmasi sivi ihtiyacimizin bir kismini da karsilayabilecegimiz meyvelere dogru bizi yönlendirmekte. Ama suda unutulmamalidir ki yaza özgü verdigimiz dogru beslenme kurallari aslinda tüm yasamimizdaki beslenmemizi belirlememiz gereken sekildedir.

GENEL ÖNERILER

Yaz aylarin sivi kaybi çok olur. Bol bol su için.

Bol miktarda sebze ve meyve tüketin.

Yazin fazlaca yapilan kizartmalardan uzak durun.

Az yagli yapilmis zeytin yagli sebzeleri tercih edin.

Et tercihlerinizi de izgara veya firinda pisirme yöntemleriye az yagli olarak tercih edin.

Dondurmayi dikkatli tüketin.

Beyaz ekmek yerine kepekli ekmek tercih edin.

Tuz tüketiminize dikkat edin.

Islenmis gidalar yerine, yazin bolca bulunan taze sebze ve meyveleri tercih edin.

Alkollü ve asitli içeceklerden yaz aylarinda sakinmak gerekir. Bunun yerine soda, ayran, su tüketin.

Yaz aylarinda agir yemekli ögünlerden kaçinmalidir. Agir olmayan yogurt ve sivi gidalarin tercih edilmesi sicakla beraber gelen rehaveti önler.

Gece geç saatlerde yemek yemeyin. Aksamlari metabolizma normalden daha yavas çalistigi için besinler zor yakilir.

Günlerin uzamasi avantajini kullanarak fiziksel aktivitenizi arttirin.

Yag tüketimi için öneriler

Günlük yag hakkinizi zeytinyagi (veya yerine findik yagi) ile misirözü yagi (veya yerine soya yagi) karisimi seklinde tüketiniz.

Findik, fistik, ceviz, badem gibi yagli besinleri günlük tükettiginiz yag miktarini azaltarak kullanabilirsiniz. 1 tatli kasigi yag yerine 8-10 adet findik veya 3 adet ceviz tüketebilirsiniz.

Besinlerde bulunan görünmez yagi gözardi etmeyin ve en azindan pisirme yönteminizi az yagli olarak gerçeklestirin.

Kirmizi et tüketilebilir mi?

Içerdikleri kolesterol miktari açisindan degerlendirildiginde tüm hayvansal ürünlerin kolesterol içerigi birbirine benzerdir. Bu nedenle kirmizi eti tek basina suçlamak dogru olmaz. Ancak balikta bulunan yag asitlerinin kalp sagligimiz için yararli etkileri düsünülerek daha sik tüketilmesi uygundur. Pratik öneri olarak haftada 2 kez balik tüketilmesi omega-3 yag asitlerinden yararlanmamizi saglar. Ancak baligin yagsiz izgara veya firinda yagsiz olarak pisirilmesi önemlidir. Kümes hayvanlari (tavuk/hindi) ve kirmizi etin ise yagsiz olmasina dikkat edilerek yenilmesi önemli. Haftada 1-2 kez yagsiz kirmizi et yenilebilir. Önemli olan pisirme sekli ve tüketilen miktardir.

Meyve ve sebzeler neden önemli?

Meyve ve sebzeler vitamin ve mineral deposu olmalarininin yani sira içerdikleri posa açisindan da degerlidir. Yaz aylarinda özellikle sivi ihtiyacimizi karsilamada da bize yardimci olurlar. Ayrica posa, fazla kolesterolün olusmadan vücuttan atilmasina yardimci olur, posa almaniza engel bir hastaliginiz yoksa;

Meyve, sebze ve salata tüketiminizi arttirin.

Kabuklu yenebilen meyveleri kabuklu olarak tüketmeye çalisin.

Beyaz ekmek yerine kepekli veya tam bugday ekmegini tercih edin.

Haftada veya onbes günde 1 kez kurubaklagiller tüketmeye çalisin.

Tatlilar

Yaz sicaginda rehavet olusumunu önlemek için tatli tercihlerini daha çok sütlü ve meyveli tatlilar veya meyveden yana kullanmak faydali olacaktir.

Ögün Düzeni

Yine dengeli ögün düzeni de dengeli beslenmek isteyen herkes için önemli bir püf noktadir. Yine yaz aylarinda çok asiri miktarda yemek tüketerek vücudu hem yiyeceklerin termik etkisiyle olusan sicaga hem de havanin sicagina maruz birakmamak için az az ve sik sik besin tüketmek önemlidir. Sabah kahvaltisi aliskanliginin mutlaka olmasi, ögle ve aksam yemeklerinin düzenli yenilmesi ve buna ilave olarak yogurt ve meyve gibi hafif besinlerden olusan ara ögünler tüketilmesi vücudu yormadan sindirimin gerçeklesmesine yardimci olur. Bununla bereber gündüzden aksama dogru besin tüketiminin azalmasi da daha rahat bir uyku düzeni saglar.

Sivi ihtiyacimiz ne kadardir?

Vücutta normal kosullarda idrarla, terle, solunumla ve diskiyla günde yaklasik 2,5 litre sivi kaybi olur. Bu nedenle vücuttan atilan siviyi yerine koyabilmek için günde 2,5 litre yani 8-10 bardak suya veya su içeren gidalara ihtiyacimiz vardir.

Bu nedenle su içmek için susama hissini beklemek yerine su tüketimini aliskanlik haline getirip gün boyu sik sik içmek gerekir. Vücutta sivi atimi sicaklik artiginda, enfeksiyon durumlarinda, diüretik ilaçlar kullanildiginda artar. Bu nedenle sivi ihtiyaci daha da artar.

Suyun yerine geçebilecek sivilar nelerdir? Çay, bitki çaylari, kahve sivi ihtiyacimizi karsilar mi?

Çay ve kahve gibi kafeinli içecekler ve bazi bitki çaylari diüretik etki göstererek idrar atimini artirir. Bu nedenle bu içeceklerle aldigimiz suyu neredeyse atmis oluruz. Yani çay ve kahve tüketerek yeterli siviyi saglamis olmayiz. Çay, kahve yerine yaz aylarinda taze meyve sulari, ayran, süt gibi içecekler ve taze meyveler sivi ihtiyacimizi karsilamada daha çok destek olur. Meyve sulari tüketilirken hazir meyve sulari yerine taze olanlari tercih etmek hem daha az seker (dolayisiyla daha az kalori) almamizi saglar hem de taze meyvelerin C vitamininden yararlanmamizi saglar. Ancak taze meyvelerin suyu sikilirken hemen tüketilmesine dikkat etmek gerekir yoksa vitamini azalir. Ayran ise hem kalsiyumdan zengin hem de protein içeren bir içecek olarak yaz aylarinda sivi ihtiyacimizi karsilamada iyi bir seçenektir.

Suyun zayiflamaya etkisi nedir?

Suyun zayiflama diyetlerinde en önemli etkilerinden biri açlik hissini azaltmasidir. Bununla birlikte vücutta yag kaybedilirken olusan artik ürünlerin vücuttan atilmasi suyla saglanir. Ihtiyacimiz kadar su içmezsek vücutta su birikir ve ödem olusur. Bunu önlemenin en iyi yolu vücutta kaybedilen suyu yerine koymaktir. Yeterli su tüketimi ayrica vücutta kilo kaybina bagli deri sarkmalarini da önlemede yardimci olur. Kabizligi önler.

Içilen suyun sicakligi kilo kaybini nasil etkiler?

Suyun sicak olarak içilmesi midede daha uzun süre kalarak siskinlik yapmasina neden olur. Sicak suyun mideyi terk etmesi soguk suya göre daha geçtir. Sicak havalarda vücuda kaybolan sivinin yerine konabilmesi için içtigimiz su soguk veya oda isisinda olmalidir. Ayrica egzersiz yaparken içilen suyun da sicak olmamasini saglamak gerekir.

Amerikan Hastanesi
Beslenme ve Diyet Bölümü
Diyetisyen Zuhal Güler Çelik
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası