Genel SağlıkHABERLER

GEBELİK LEKELERİ ÇÖZÜMSÜZ DEĞİL !

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Ayşegül Sivri,hamilelikle oluşan gebelik lekeleri dahil bir çok sorunun doğum sonrası giderilebileceğini belirtti.

Gebelik, doğum ve emzirme kadınların vücudunu etkileyen en önemli sebeplerden biridir. Doğum sonrası en fazla değişiklik karın, göğüs ve genital bölgede olur.Hemen hemen tüm kadınlar, doğum sonrası sarkan karnından ve göğüslerinden şikayetçi oluyor.Bir diğer şikayetçi oldukları konu ise hamilelik sırasında ciltte oluşan lekelerdir.
Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Ayşegül Sivri, ”Cilt lekeleri hamileliğin olmazsa olmazlarındandır. Karında, meme başlarında, genital bölgede ve yüzde değişik renk ve boyutlarda olabilmektedir. Bunların çoğu ilk 1 yıl içinde geri dönüşümlüdür. Fakat geri dönmemesi halinde alınabilecek önlemler ve tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bunlardan birkaçı lazer tedavisi, kimyasal peeling, PRP tedavisi dediğimiz gençlik aşısı, ışık dolgusu uygulanabilecek yöntemler arasındadır. Genellikle seçimi lekenin türüne göre yapmaktayız.” dedi.
Op.Dr. Ayşegül Sivri, ”Eğer hamilelik sırasında alınan kilolar belli bir seviyenin üzerinde ise tipik bir deformasyon görüntüsü ortaya çıkıyor: karın çatlakları, ciltte sarkıklık, göbek deliği etrafında şekil bozukluğu ve cilt altında kontrol dışı bir yağlanma, karın kaslarında gevşeklik meydana geliyor.”ifadesinde bulundu.
Egzersiz ve diyet çoğu şikayeti geri döndürmeye yardımcı olurken bazı durumlarda işe yaramamaktadır. Bunların başında deride oluşan çatlaklar gelmektedir. özellikle karında ve aşırı kilo alınan kalça ve üst bacak gibi bölgelerde yaygın olan çatlaklar egzersiz ve diyet ile maalesef düzelmez. Bunlar için uygulanabilecek en uygun tedavi uzman ellerde yapılan lazer tedavisidir. Ayrıca alt karında oluşan çatlarlar için en etkin tedavilerden biriside mini karın germedir.
Op.Dr.Ayşegül Sivri, hamilelik sırasında oluşan kötü görüntülerin giderilmesi için doğumdan sonra en az 6 ay geçmesi gerektiğine dikkat çekti ve ” doğum sonrası kadınlar ideal kilolarına kavuşmuş olsa bile karın cildinde çatlaklar, sarkmalar ve deformasyonlar kalıcı olabiliyor. Bu durumda kadınlar tekrar düz ve estetik, doğal bir karına sahip olabilmek için biz estetik cerrahların kapısı çalıyor” diye belirtti.
Op.Dr. Ayşegül Sivri karın germe ve çoğu kez beraberinde yapılan yağ alma (liposuction) yöntemleri ile hastalar tekrar doğal ve estetik görünümlü bir karına sahip olabileceğini söyledi ve sözlerine şöyle devam etti; Ameliyatın özeti göbek deliğinin 3 cm. kadar üzerinden başlayan bir hattan aşağı doğru bir bölgede kalan ve deforme olmuş bütün cildi çıkarmak, karın kaslarındaki gevşekliği onarmak, fazla yağları ve göbek deliği etrafındaki deformasyonları düzeltmek şeklindedir.
Karın germe operasyonu ile sarkmış olan fazla cilt ve cilt altı doku çıkarılarak gergin doğal bir karın elde edilebilmektedir.”dedi.
Op.Dr. Ayşegül Sivri son olarak; ”Karın ön duvarında deforme olan kaslar pilikasyon yöntemi ile birbirine yaklaştırılarak, iç karın olarak bilinen bölgedeki doğuma bağlı deformasyonları giderilebilmektedir.Karın germe sonrasında kişilerin %90’dan fazla çoğunluğu ameliyatlarından memnun ve tatmin olmaktadırlar. Karın germe sonrasında görülen en önemli değişiklikler kişilerin duygusal durumlarında, sosyal işlevlerinde ve kendilerine güvenlerinde görülen olumlu değişikliklerdir.”dedi.