Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BAHAR SIZI YORGUN DÜSÜRMEDEN

Havalar yavas yavas isiniyor. Pek çok insan için yataktan kalkmak güç bir hal alirken; kimileri içinse gündelik islerde ya da çalisma ortaminda isteksizlik bas gösteriyor. Bu durumu genellikle degisen hava kosullarina baglasak da, uzun süren yorgunluklarin mutlaka ciddiye alinmasi gerekiyor. Memorial Atasehir Hastanesi’nden Prof. Dr. Birsel Kavakli bahar yorgunluguna karsi alinmasi gereken önlemler hakkinda bilgi verdi.

Bahar yorgunlugu, hemen herkesin mevsim dönüslerinde hissedebildigi bir takim ruhsal ve bedensel belirtiler bütünüdür. Bazi dönemlerde yeterli besin alinmamasi, vitamin ve minerallerin eksik kalmasi, tiroit bezinin çalisma düzensizlikleri, tansiyon - kalp - enfeksiyon hastaliklari, sigaranin fazla kullanilmasi yorgunluk belirtilerini artiran unsurlar olarak karsimiza çikar.

Sürekli bir yorgunluk hali hissediyorsaniz…

Bahar aylarinda havadaki elektrik yükü artar. Pozitif ve negatif yüklü iyonlarin artmasi da insan biyoritminde olumlu ya da olumsuz etkiler yaratir. Pozitif iyonlar insani daha zinde hissettirirken; negatif iyonlarin artmasi insanin kendini daha halsiz hissetmesinde ve yorgunluk belirtilerinin ortaya çikmasinda etkili olur. Ayrica bahar aylarinda, vücudumuzun daha aktif olmasini saglayacak hormonlar salgilanmasina karsin eger ortada vitamin eksikligi, beslenme bozuklugu varsa, vücut buna uyum gösteremiyor ve yorgunluk hissi artiyor.

Günes nese kaynagi

Ayrica bu aylarda neseli ve enerjik olunmasinin temel nedenlerinden biri de yine hormonlardir.Bazi hormonlar karanlik ortamlarda daha fazla salgilanirken, bazi hormonlar ise insan metabolizmasi geregi günes isigi gördügünde daha fazla salgilanir. Yazin günesin fazla görüldügü dönemlerde ise depresyondan çikisi kolaylastiracak, daha neseli hale getirecek hormonlar salgilanmaktadir. Ancak kisinin ruhsal yapisi bu durumdan ne kadar etkileneceginde belirleyicidir. Örnegin eger kisi depresif bir yapiya sahipse herkesin neselendigi bir ortamda kendini daha depresif hissedebiliyor.

Bahar yorgunlugundan korunmada beslenme düzeni çok önemli

Yorgunlugu gidermek için vitamin ve besin destek ürünlerinin alimi büyük önem tasir.

Mümkün oldugu kadar sadece bahar aylarinda degil, kis aylarinda da eksik olan vitaminlerin alinmasi bahar yorgunlugunu fazla hissetmeden o dönemin geçirilmesini saglar. Özellikle B ve C vitaminleri, potasyum ve çinko içeren besinler önemlidir. Yeterli düzeyde karbonhidrat alimi yorgunluktan korunmada etkilidir. Vücut enerjisinin yüzde 50-60’i karbonhidratlardan saglanir.

Rafine edilmemis karbonhidratlarin tüketimine agirlik verilmelidir. Bunlar taze meyve ve sebzelerle, tam bugday ekmegi ve tahillarda bulunan karbonhidratlardir. Protein, dokularimizin temel tasi oldugundan diyetimizde yeterli düzeyde proteine yer verilmelidir.

Mevsim meyve ve sebzeleri daha az kimyasal maddeye maruz kaldigi için daha sagliklidir. Bu nedenle sebze ve meyvelerin mevsiminde tüketilmesi önem tasimaktadir.

Çalisirken dinlenmeyi ve ortami havalandirmayi ihmal etmeyin

Yorgunlukla bas edebilmek için öncelikle enerjinin dogru kullanilmasinin ögrenilmesi gereklidir. Çalisma ve dinlenme periyodlari dogru ayarlanmalidir. Kisa ve sik dinlenme araliklari yorgunlugun ortaya çikmasini önleyebilir.

Çalisirken vücut mekaniklerini dogru kullanarak kas agrilarini engelleyebiliriz. Çalisma ortaminin iyi havalandigindan emin olmalisiniz. Çok sicak veya çok soguk ortamlar vücudumuzda ekstra bir stres yaratir.

Vücudunuzu susuz birakmayin

Vücudun çok hafif düzeyde susuz kalmasi dahi metabolizmayi yavaslatir. Bu nedenle günde en az 8-10 bardak su içilmesi ve kahve ile çayin mümkün oldugunca az tüketilmesi gerekir.

Egzersiz sizi yormaz aksine zindelik verir

Düzenli egzersiz ile metabolizma hizlanir ve dinlenmis duruma göre daha fazla enerji olusumu saglanir. Kalp damar sisteminin ve solunumun düzenlenmesini, dokulara yeterli düzeyle oksijen tasinmasini saglar. Özellikle aerobik tipte olan yürüyüs, kosu, bisiklet, yüzme, dans gibi egzersizler tercih edilmelidir.

Sürekli yorgunluk hissi hastalik habercisi

Yorgunluk, vücudumuzun fiziksel çalismaya, psikolojik strese, uykusuzluga verdigi fizyolojik bir cevap olarak tanimlanir. Yorgunluk fizyolojik bir cevap olabildigi gibi bazi hastaliklarin ön belirtisi olarak da ortaya çikabilir. Bu nedenle yorgunluk uzun sürdügünde mutlaka altta yatan nedenlerin arastirilmasi gerekir.

Kansizlik, enfeksiyonlar, bagisiklik sistemi hastaliklari, tümörler, yeme bozukluklari, tiroit hastaliklari, kronik yorgunluk sendromu, fibromiyalji, uyku bozukluklari, stres, depresyon gibi sebepler yorgunluk için arastirilmasi gereken sorunlar arasinda gelir.

“Geçer” deyip geçistirmeyin

Yorgunluk uzar ve kisinin gündelik islevlerini bozar hale gelirse ya da okul veya isyerindeki performansi engellerse artik onu bahar yorgunlugu diye geçistirmemek gerekir. Elbette bu durumun ortaya çikmasinda mevsimlerin, isigin, isinin rolü var. Ama bahar yorgunlugu diye geçistirildigi takdirde tedavisi gecikebilecek bazi psikiyatrik durumlar da söz konusu olabilir.

Sadece psikiyatrik degil, hem bedensel hem ruhsal belirtilerle giden baska durumlari da unutmamak gereklidir.

Uzun süren yorgunluklarda, en basta depresyon; daha sonra, kaygi bozukluklari, demans, eszamanli alkol ve/veya madde kullanimi, birincil uyku bozukluklari, yeme bozukluklari, hatta sizofreninin bile tanilar arasinda düsünülüp arastirilmasi gerekir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası