Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kanserin en önemli nedeni DNA Hasari

DNA ve gen haritalari üzerinde yapilan çalismalarin getirdigi ufacik yenilikler, saglik ve tedavi açisindan büyük ümitler yaratiyor. Hastaliklarin temel kaynaginin DNA hasari oldugu artik biliniyor. Her tür kanser ve dejeneratif hastaligin günümüzde inanilmaz boyutta artmasi bir rastlanti degil. Bu durum artan DNA hasarinin bir sonucu. Dr. Yaman Er, DNA hasarinin nasil olustugu, hangi hastaliklara yol açtigi ve korunma yöntemleri hakkinda bilgi veriyor!

DNA molekülündeki eksilmeler, kirilmalar anlamina gelen “hasarlar”in temel kaynagi: disaridan aldigimiz UV isinlari ve zararli maddeler ile bizi canli tutan metabolik-kimyasal reaksiyonlar. Yani DNA hasari olmayan insan olmuyor. Hem de her gün, her bir hücremizde 10.000 civarinda DNA hasari ortaya çiktigi hesaplanmis durumda. Saglikli kalabilmek, kanser ve dejeneratif hastaliklara karsi korunabilmek, hatta yaslanmayi geciktirebilmek ancak korunma ve DNA onarimi ile mümkün.

Iste bilim adamlari bu konuda çalismalarini yogunlastirmis durumdalar. Saglikli gelismemizi ve saglikli kalmamizi düzenleyen DNA: Özellikle bizi canli tutan kimyasal reaksiyonlarin ürünü olan serbest radikal ve metabolik zehirlerin saldirisi ile parçalaniyor. Ayrica Ultra Viole isinlar, sigara tüketimi, çevre kirliligi, gidalardaki kimyasal katkilar, asiri stresli yasam DNA hasarini artiran nedenler. Ozon tabakasinin delinmesi ile cilt kanserlerinin çok artmis olmasi; UV isinlarin ciltteki DNA’ya verdigi zararin göstergesidir. Anti-oksidanlarin bu zararli etkenlere karsi koruyuculugu sinirli oldugu için, kalici hasarlar ortaya çikiyor. Yani anti-oksidan kullanimi tek basina çare degil. Vücudumuz kalici zararlari onaramazsa kanser, metabolik hastaliklar ve dejeneratif hastaliklar ortaya çikiyor.

Bizler artik eskisi gibi dogal ve saglikli yasayamiyoruz. Aç kalmak ve üremek gibi temel kaygilar disinda, günümüzde çok sayida ve derin kaygilarimiz var. Çevremiz yedigimiz ve soludugumuz zehirli kimyasallarla dolu. Marketlerdeki gidalarin raf ömürleri uzadikça saglikli yasadigimiz süre kisaliyor. Obezite ve alerjik hastaliklar kanser gibi inanilmaz artisa ulasti. American Academy of Science dergisinde, Dr.Bruce Ames’in açikladigina göre: anti-oksidan sisteme ragmen, her gün her bir hücremizin çekirdeginde yaklasik 10.000 DNA hasari olusmaktadir.

Scientific American’da yayinlanan bir baska makalede: Bizi canli tutan DNA’ya; gelen oksidatif saldirilari önlenmek için kullandigimiz anti-oksidanlarin yeterli olmamasi nedeniyle “DNA hasarlarinin biriktigi ve zamanla, yaslanma, kanser, metabolik hastaliklar ve kronik hastaliklarin ortaya çiktigi” belirtiliyor.

KORUYALIM, ONARALIM !

Kaçinilmaz olarak ortaya çikan DNA hasarlarina karsin saglikli olabilmemizin sirri da vücudumuzun DNA onarim kapasitesinde sakli. Dogal onarim sistemimiz olmasa asla saglikli dogup, saglikli büyüyemez, saglikli yasayamazdik. Çünkü DNA hasarlari ana rahmine düstügümüz andan itibaren basliyor. Iste bu onarici sistemin kapasitesini zararli unsurlarla doldurursak, erken yaslanma ve hastaliklar ortaya çikmaya basliyor.

Bazi insanlarin vücudunda digerlerine göre daha yüksek onarim kapasitesi oldugu da düsünülüyor. Onarim kapasitemizi doldurmamak için zararli aliskanliklar ve disaridan gelen zararli unsurlara karsi korunarak vücudumuza ve onarici sistemimize yardimci olmaliyiz. Çünkü yalnizca anti-oksidanlar korunmaya yetmemektedirler. Saglikli beslenmeli, zararli aliskanliklardan kurtulmali, çevresel zehirlerden uzak durmali ve günesin olumsuz etkilerine karsi korunmaliyiz.

Referanslar: 1. Dr.Bruce N. Ames: National Academy of Science dergisi

2. Dr. S. Jay Olshansky, Scientific American dergisi
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası