Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


YEMEKTEN HEMEN SONRA DISLERINIZI FIRÇALAMAYIN

21. yüzyil yasam tarzi, dis minesinin asinmasi anlamina gelen “asit erozyonuna” sebep oluyor. Uzmanlar, modern beslenme aliskanliklarinin bir parçasi olarak tüketilen bazi yiyecek ve içeceklerin yüksek düzeyde asit içerdigini, bu nedenle de dislerde geri dönülmez hasarlara yol açabilecegi uyarisinda bulunuyor.

Dislerde görülen asit erozyonu ile modern beslenme aliskanliklari arasinda baglanti oldugu belirtiliyor.

Dis Hekimi Protez Doktoru Çagdas Kislaoglu, 21. yüzyil yasam tarzinin, dis minesinin asinmasi anlamina gelen “asit erozyonuna” sebep oldugunu ifade etti. Dr. Kislaoglu, her yastan kadin ve erkegi tehdit eden asit erozyonunun, asitli yiyecek ve içeceklerin disle temasi sonucunda dis minesi yüzeyinin yumusamasi ile ortaya çiktigini belirtti. Dr. Çagdas Kislaoglu’na göre, zamanla bu asidik yumusama önemli bir asinmaya ve dolayisiyla da dis minesinin kalinliginin azalmasina yol açabiliyor. Bu da disin dokusu, sekli ve görünümünde degisime ve dis hassasiyetinin artmasina neden oluyor.

Günümüzde artik insanlar yasam tarzi, saglik ve beslenme konularinda daha fazla bilinçliler. Daha az seker ve yag seçenekleriyle, modern beslenme aliskanliklari geçmise nazaran daha saglikli. Ancak Dr. Kislaoglu, modern beslenme aliskanliklarinin bir parçasi olarak tüketilen bazi yiyecek ve içeceklerin yüksek düzeyde asit içerdigini, bu nedenle de dislerde geri dönülmez bir hasara yol açabilecegi uyarisinda bulundu.

Gazli içeceklere dikkat!

Dr. Çagdas Kislaoglu, son zamanlarda saglikli ve besleyici olmalari sebebiyle meyve sulari, düsük kalorili ve yag orani düsük yiyecek ve içeceklerin özellikle tercih edildigini söyledi. Fakat Dr. Kislaoglu’na göre, birçok meyvede ve meyve suyunda, çayda, sirkede, sekerli veya sekersiz gazli içeceklerde bulunan asidin dis minesinin yüzeyinin yumusamasina ve zamanla dis minesinin asinmasina sebep oluyor. Kislaoglu, bu nedenle özellikle asitli içeceklerden uzak durulmasinin dis sagligi bakimindan önemli oldugunu vurguladi.

Pisirme yöntemleri asidi etkiliyor

Dis Hekimi Protez Doktoru Çagdas Kislaoglu, modern pisirme trendlerinin de yiyeceklerin içindeki asidi etkileyebilecegine dikkat çekti. Dr. Kislaoglu, Ingiltere’de yapilan bir arastirmaya göre kabak, sogan ve biber gibi sebzelerin firinda pisirilmesinin bu sebzelerdeki asidi, haslama ve kisik ateste pisirme gibi geleneksel tekniklere oranla arttirdigini vurguladi.

Yemekten hemen sonra dis firçalamak çok zararli …

Dr. Çagdas Kislaoglu, ayrica modern yasamin diger gerekliliklerinin de dislerde asit erozyonu olusturma riskini arttirdigina da degindi. Bembeyaz dislere sahip olma modasinin, piyasada ciddi biçimde asinmaya yol açan dis macunlarinin artmasina yol açtigini söyleyen Kislaoglu su bilgileri verdi:

“Asinmaya yol açan dis macunlari ve özellikle yemeklerden hemen sonra dislerin firçalanmasi ile yüksek derecede asit içeren yiyecek ve içeceklerin tüketiminin bir araya gelmesi, asit erozyonu olusumunu hizlandiriyor.

Asit erozyonunun ilk safhalarinda dislerin parlakligi ya da görünümünde yüzeyin asinmasina bagli olarak degisim gözleniyor. Dis minesi asindikça, minenin altindaki dentin gözle görülebilir duruma geliyor. Bu da dislerin daha sari renkte görünmesine, ayrica sicak ve soguk yiyecek, içeceklere karsi daha hassas olmasina sebep olabiliyor. Asit erozyonu daha ciddi boyutlara ulastiginda ise, dislerde belirgin sari lekelere, seffafliga, dis uçlarinda çatlaklara, daha fazla hassasiyete ve dis yüzeyinde ufak oyuklara sebep olabiliyor.”

Asit erozyonunun etkilerinin geri döndürülemez oldugunu vurgulayan Dr. Çagdas Kislaoglu, dis muayenesi sirasinda dis hekiminden asit erozyonunun belirtilerini mutlaka kontrol etmesini istememizi öneriyor.

Dis Hekimi
Çagdas Kislaoglu
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası