Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DUDAKTAKI YARALAR KANSER BELIRTISI OLABILIR!

Soguk hava, rüzgar ve günes isigi dudak kurulugunun baslica nedenleri arasindadir. Ancak uzun süre geçmeyen yaralar kanser habercisi olabilecegi için dikkat gerektirir. Memorial Istanbul Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Ahu Birol, “1-7 Nisan Kanser Haftasi” öncesi dudak kanserine zemin hazirlayan faktörler ve tedavi yöntemleri hakkinda bilgi verdi.

Günes, sigara ve asiri alkol tüketimi dudak kanserine neden olabilir

Dis etkenlere bagli olarak dudakta ortaya çikan kuruma ve çatlama ‘keilit’ olarak adlandirilir. Soguk hava, rüzgar ve günes isigi kurumus, çatlamis dudaklarin en sik nedenidir. Kayak sirasinda fazla miktarda günes isigina maruz kalma da, ani baslayan dudak reaksiyonuna neden olabilir. Akne tedavisi için kullanilan ilaçlar (isotretinoin) yogun dudak kurulugu yapabilir. Birçok alerjik bünyeli çocukta ilk bulgu dudakta ortaya çikan kuruluk ve çatlama olabilir. Rujlar, dudak nemlendiricileri, dis ürünleri, uçuk nedeni ile kullanilan ilaçlar, dudakta reaksiyon yaratabilir. Yogun günes isigina maruz kalmanin yani sira, sigara, pipo kullanimi ve alkol tüketimi dudak kanserine neden olan önemli faktörlerdir.

Dudaklarda sik kanayan yara, kirmizi lekeler ya da ele gelen sert doku tehlikeye isaret edebilir

Dudakta çatlama oldukça agrili bir tablodur. Gülmeyi zorlastirir. Kuruluk ne kadar fazla ise çatlama ve kanama o kadar siddetli olacaktir. Dudaklari kuru olan bireyler dudaklarini sürekli olarak yalamakta, bu da kuruluk ve tahrisi daha da artirmaktadir. Çocuklarda tik seklinde alt dudagi emme sonucunda dudaktaki kuruluk ve çatlamanin yani sira dudak etrafindaki deride keskin sinirli bir kizariklik ortaya çikabilir.

Uzun süreli günes isigina maruz kalan kisilerin dudaklarinda giderek daha siddetli reaksiyon olusabilir. Bu degisiklik dudakta ortaya çikan, metastaz riski oldukça yüksek yassi hücreli kanserin öncüsü olabilir. Dudakta iyilesmeyen, kolaylikla kanayan yara, bazen kirmizi bir leke, bazen iki parmak arasinda tutuldugunda normalden farkli sert bir yapi, dudakta beyaz- gri sert alan dudak kanserinin öncü belirtisi olabilir. Bu tip degisiklikler mutlaka biyopsi alinarak degerlendirilmelidir.

Açik tenliler risk grubunda

Dudak kanseri %90 alt dudakta görülür. Açik tenli, ileri yastaki erkek hastalarda daha sik görülmesinin yani sira, en sik çiftçiler ve denizcilerde ortaya çikmaktadir. Koyu tenli kisilerde “melanin” adi verilen günes isinlarina karsi koruyucu pigmentin olmasi, dudak kanseri riskini de azaltmaktadir.

Dudaklarimizi yara ve kanser riskine karsi korumak almaniz gereken önlemler:

Açik havada uzun saatler geçiriyorsaniz mutlaka günes koruyucu içeren dudak koruyucusu kullanmaniz gerekir. Siperi olan sapka kullanimi da dudaklari korumak açisindan önemlidir.

Dudaklarinizi yalamamak, nötr reaksiyon yaratmayan ürünler ile sik sik nemlendirmek gerekmektedir. Saf vazelin bu amaç için kullanilabilir.

Dudak kanseri ve öncüsü olan degisikliklerin kadinlarda daha az görülmesinin en önemli nedeni dudak koruyucu aliskanliginin olmasidir.

Dudakta meydana gelen her türlü degisiklikte mutlaka dermatoloji uzmanina basvurmak gerekir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası