Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yaza hazirliksiz yakalanmayin!

Ilkbaharin tüm güzelligiyle kendini hissettirmeye baslayacagi önümüzdeki günlerde degisen hava sartlari yaza hazirlanmamiz konusunda da bizlere bir uyari aslinda. Yaz aylari boyunca cildi günesten korumanin öneminden, günesin zararlarindan söz edilecek. Tatilde kumsal, havuz, deniz, günes derken bunlarin cildimize, saçlarimiza ve vücudumuza verdigi zararlari unutuveriyoruz ve günese teslim oluyoruz. Günesten korunmayi ne kadar basardigimizi, günesin izlerini gördügümüz anda anliyoruz. Iste tam da bu nedenle kisin rehavet ve dinginliginden hemen siyrilip yaz hazirliklarina baslamamiz lazim. Kadiköy Sifa Tip Merkezi – Atasehir Medikal Estetik Hekimi Dr. Yasemin Savas, cildimizi yaza nasil hazirlamamiz gerektigi ile ilgili bilgiler verdi.

Kis aylari boyunca gerek soguk, gerekse kirli hava ve diger etkenlerle yipranan ciltlerimize gerekli bakimlari ve tedavileri yaptirmaliyiz ve günesin cildimizde olusturabilecegi hasarlara karsi cildimizi güçlü kilmak için bir an önce toparlanmali ve yaza hazirlik yapmamiz sart. Unutulmamalidir ki bu mevsimde, cildimize her zamankinden daha fazla özen göstermemiz gerekir.

Yazin ne gibi etkileri olabilir?

Günesin zararli etkilerine karsi kalkan görevi üstlenen cildimiz eger savunmasiz yakalanirsa içerisindeki kollajen, elastin ve benzeri proteinler ile nemini yavas yavas kaybederek kurumaya ve elastikiyet kaybina ve sarkmaya baslar. Günes isinlarina (UV isinlarina) karsi cilt kendini ve derin dokulari korumak için koyulasmaya damarlanmada artisa (kilcal damar belirginlesmesi), kalinlasma ve dolayisiyla mat ve homojen olmayan bir görünüme ve lekelenmeye, çillenmeye gider. Bunlar bizim yaz sonrasi tedavi nedenlerimizdir ancak aslinda istegimiz bunlar gelismeden cildi güçlendirmek ve cilt problemlerinin olusumunu engellemek bir ölçüde azaltmaktir. Artan cilt kanser olgulari düsünüldügünde korunma ve önlem alma aslinda daha da önem kazaniyor.

Güneste cildimizi bekleyen tehlikeleri azaltmak mümkün mü?

Günesin cildimizdeki ve eklerindeki zararlarini önlemek veya asgariye indirmek mümkün olabilir.

Cildin protein ve nem kapasitesini artirici terapi ve tedavilerin yaz gelmeden uygulanmasi ve bu konuda hekim görüsü ile danismanligi almada fayda oldugunu söylemeliyim. Bu tedaviler arasinda özellikle meyve asitleriyle yapilacak hafif peelingler, cildin nem kazanmasi ve güçlenmesini saglayan kollojen ve elastin gibi proteinlerin artisina neden olan lazer uygulamalari, cilde çesitli vitamin, mineral, amino asit, protein, enzimler ve benzeri maddelerin kazandirilmasini saglayan mezoterapiler, cildin oksijenlenmesini saglayan oksijenterapi ve cilt bakimlari sayilabilir. Tabii ayni zamanda çogu cilt probleminin altinda yanlis ve cilde uygun olmayan kozmetik ve dermatokozmetikler oldugu düsünülünce alinacak danismanlik hizmeti de oldukça önem kazaniyor. Günümüzde kozmetik ve dermatokozmetiklerin bu denli çesitli olmasi seçimde zorluklara neden olur. Ancak cildinize uygun olan ürünlerin, uygun dozlarda kullanilmasiyla saglikli bakimlar, tedavi ve yaslanmanin geciktirilmesi mümkün olurken kozmetiklerin neden oldugu hasarlar da engellenebilmektedir. Bilinmelidir ki uygun olmayan ürün kullanimi tedavi etmek bir yana sorunlarin daha da artmasina ve yenilerinin eklenmesine (sivilceler, lekeler...) neden olur. Bu nedenledir ki doktor önerisiyle cildinizin o anki ihtiyacina göre ürünler düzenli olarak kullanilmalidir.

Tüm bunlarin yaninda aslinda saglikli bir cilt ve saçlar için saglikli yasamak ve saglikli beslenmek gerekir. Günlük su tüketimi artirilmali, yaslanmayi önleyici A, E ve C vitaminlerinden zengin yesil sebze ve meyve agirlikli beslenmeli. Sigara, alkol, kirmizi et, rafine seker, doymus yaglardan, saf karbonhidratlardan ve fast-fooddan uzak durulmalidir. Karoten, biotin gibi bazi vitamin ve mineral takviyelerinin, antioksidanlarin ve Omega-3 ile Omega-6 içeren desteklerin hekim kontrolünde kullanildiginda oldukça faydali oldugu görülmektedir. Tedaviler ve uygun cilt bakim ürünleri yaninda hekim kontrolünde alinacak vitamin ve destek ürünler de günesin zararli etkilerine cildimize destek olacaktir. Çünkü günes isinlari etkisiyle vücudumuzda olusan serbest radikaller artar.

Cildimiz disinda yazin olumsuz etkilerini agirlikli gördügümüz bir diger yan ise saçlarimizdir. Özellikle saçlarimizda da saçli deri mezoterapileri sayesinde korumak ve güçlendirmek mümkündür. Tüm bu bakim ve tedavileri hekim kontrolünde ve bir protokol dahilinde yapmak gerekir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası