Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


40 YASINDAN SONRA “TOSUNCUK” DOGURMA ORANI ARTIYOR

Kadinlarin egitim seviyesinin yükselmesi ve ekonomik hayata katilmasi gibi nedenler anne olma yasini yükseltiyor. Son 30 yilda birçok ülkede oldugu gibi Türkiye'de ilk dogum yasinin 20'li yaslardan 30'lu yaslara yükseldigine isaret eden International Hospital Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani, Tüp Bebek Bölüm Baskani Prof. Dr. Ismail Çepni sunlari söylüyor: “Birçok anne 30’lu yaslari geçip, 40’li yaslarda ilk kez anne oluyor. Bu yaslarda, halk arasinda ‘tosuncuk’ denilen, 4 kilo ve üzeri bebek dünyaya getirme orani da artiyor. Ama bu kiloyla dünyaya gelen ‘tosuncuk’ bebekler, yalnizca anne-babanin uzun ve iri olmasi gibi genetik nedenlerle dogmuyorlar. Annenin sagliginda ortaya çikan bazi riskler, bebeklerin iri olmasina neden olabiliyor”.

Eskiden 35 yasindaki gebeliklerin ‘yasli gebelik’ olarak tanimlandigini, insan yasaminin uzamasi ve yasam kalitesinin artmasiyla birlikte bu tanimlamanin artik 40 yas üzeri gebelikler için yapildigini belirten Prof. Dr. Ismail Çepni, 40 yas ve üzeri gebelikler hakkinda merak edilen sorulari yanitladi:

Gebelik oranlari hangi yaslarda nasil degisim gösteriyor?

1980’li yillara kiyasla 2000’li yillarda 30 yasin üzerinde ilk kez anne olma orani üç kat, 35 yasin üzerinde 6 kat ve 40 yas üzerinde 15 kat artmistir.

Kadinlarda yas ilerledikçe dogal yollar ile gebelik sansi azaliyor. 20-30’lu yaslarda dogum kontrol yöntemi kullanmayan, düzenli iliskiye giren ve çocuk isteyenlerin her ay yüzde 20’si basariya ulasiyor.

Bu oran 30 yasinda yüzde 15′e ve 35 yasinda yüzde 10′a iniyor.

40 yasinda ise bu oran yüzde 5′e iniyor. Üremeye yardimci (tüp bebek gibi) tedaviler ve özellikle yumurta bagisi ile baskasinin yumurtasi kullanilarak gebe kalabilme sayesinde menopoza yakin, menopoz sonrasi hatta yaslilikta gebelik mümkün hale geliyor.

40 yastan sonraki çogu gebelik, üremeye yardimci tedavilerin katkisi ile olusuyor. Menopoz sonrasindakilerin tamami baska kadindan elde edilen ‘yumurta bagisi’ yolu ile gerçeklesiyor.

40 yasindan sonra hamile kalmanin riskleri nelerdir?

Anne adayinin bedeninde gebelik esnasinda olaganüstü denilebilecek ancak saglikli ve genç insanin tolere edebilecegi ve uyum saglayabilecegi degisiklikler oluyor. Ancak 40 yaslardan sonra hamile kalan kadinin; kalp damar, solunum, böbrek, iskelet, meme, cilt ve jinekolojik organlar özellikle de rahim olmak üzere her organ sistemi etkileniyor ve yükü artiyor. Örnegin vücudundaki kan miktari % 50 artiyor. Dolayisiyla kalbin yükünde de ciddi bir artis söz konusu. Eger saglik sorunu yok ve organ rezervleri iyiyse sorun yasanmiyor. Ancak saglik sorunu varsa, rezervleri azsa hamilelik bu sorunlari agirlastiriyor.

Geç yasta hamilelik diger hastaliklari da tetikler, organ rezervlerinin sinirli oldugu sistemik hastaliklar belirti vermezken gebelikte belirti verir ya da daha agirlasir. Örnegin kalp hastaligi olan kisi, günlük yasamini sürdürebilirken hamilelikle beraber sorun yasama ihtimali yükseliyor. Özellikle hamileligin 3.-6. aylari arasinda kalbiyle ilgili ciddi sorunlar yasayabiliyor. Keza akciger, karaciger, böbrek hastaliklari içinde ayni durum söz konusu.

Anne hamilelikten nasil etkileniyor?

Anne açisindan önceden var olan diyabet ya da hipertansiyon gibi hastaliklari, agirlastiriyor.

Yasli gebede gençlere kiyasla hipertansiyon, preeklampsi (gebelik zehirlenmesi), kalp-damar hastaliklari, diyabet gibi sorunlar daha fazla görülüyor.

En önemlisi anne ölüm riski, gebelikte yasla beraber artis gösteriyor.

20–24 yaslara göre 35 yasin üzerinde risk yaklasik 5-14 kat fazla oluyor.

Geçirilmis enfeksiyon, ameliyat tüp bebek uygulamalari ile gençlere kiyasla dis gebelik riski artiyor.

Dis gebelik dünyada halen anne ölümlerinde en ön siralarda yer alan nedenler arasinda yer aliyor.

Hamileligin özellikle 3. evresinde plasentanin erken ayrilmasi ve plasentanin önde olmasi sikligi da kanamalarda artisa yol açiyor.

Bebegi nasil etkiliyor?

Düsük riski %30’lara kadar çikiyor.

Ayrica bebegi besleyen esin (plasenta) kanlanma problemlerine bagli olarak besleme sorunlari bebege yansiyor.

Erken dogum ya da gebelik haftasina göre gelisme geriligi olan bebeklerin oraninin yanisira, ölü dogum da oldukça artiyor.

Anne yasi ile birlikte bebek açisindan en önemli risk artisi mongol çocuk dogurma sansinin artmasidir. Mongolizm görülme sikligi anne yasi ile beraber yükseliyor.

Bu risk, anne 20 yasinda iken 10 binde 1, anne 35 yasindayken binde 3, anne 40 yasindayken ise yüzde 1′dir.

Mongolizm ve baska kromozomsal anormalliklerin yasli annelerde daha sik olmasinin nedeni annenin yumurtalarinin yaslanmasi ve zaman içinde zararli madde, kimyasal, röntgen ve enfeksiyonlara daha çok maruz kalmasi olarak degerlendiriliyor.

40 yasindan sonra hamilelik geçiren kadinlarin dogumu nasil geçiyor?

Ileri yas hamileliklerinde annenin kronik hastaliklari, rahim içi gelisme geriligi, preeklampsi gibi durumlar ortaya çikiyor.

Plasenta fonksiyonunun bozulmasina bagli olarak fetüs strese giriyor.

Yenidogan oksijen eksikligi nörolojik islev bozukluklarina veya bebegin ölümüne kadar gidebilen sonuçlar dogurabiliyor.

Ileri yasta ilk hamileligini yasayan anne adaylarinin dogum eyleminin tüm asamalari daha genç hamilelere göre daha uzun sürüyor.

Ayrica hamilelerde iri bebek sikligi ve dogumda omuz takilmasi riski artis gösteriyor.

Ileri yas hamileliklerinde hemen nerede ise tamami sezaryen ile sonlandirilir ki bu günümüzde sezaryen orani artisinda önemli bir faktördür.

Ileri yas annenin dogum yükü, dogum sonrasi hizli bedensel degisikliklere uyum zorlugu yaratiyor.

Sistemik ek hastaliklar ve anestezik problemlerin artisi gibi genç anne adayina kiyasla doguma bagli komplikasyonlar artiyor.

Normal dogum açisindan ileri yas annenin dogum yolu yapilari gençlere kiyasla daha az esnek oldugu için yirtik, kanama, ileride idrar kaçirma v.b problemler daha fazla olusuyor.

“Riskler, erken müdahale ile yok edilebilir”

40’li yaslardaki annelerin gebeliklerinde ortaya çikabilecek risklere karsi ilk önlem, bir uzmana basvurmak. Gebelik öncesinde; kadinda var olan kansizlik, diyabet, troit hastaliklari, hipertansiyon, kalp hastaligi, akciger, böbrek ve diger sistemler ile ilgili olarak ayrintili muayene ve uygun tedaviler ile annenin gebe kalmasindan sonra bebegin anneye ek yüklemeleri ile olusacak sistemik sorunlar çözülebiliyor.

Gebe kalindiginda ise yine uzman takipleriyle hem annenin hem bebegin sagligi takip ediliyor. Bebegin kromozomal ve yapisal özürleri ile ilgili olarak; gebeligin 12. haftasinda ikili tarama testi ve ayrintili ultrasonografi, 16. hafta civarinda üçlü ya da günümüzde bu haftalarda onun yerine kullanilan dörtlü tarama test yapiliyor. Bu yaslardaki her anne adayina bebegin içinde yasadigi sividan örnek almak (amniyosentez 18-19. haftalarda), veya daha geç dönemde bebegin kordonundan kan alinarak (kordosentez ) bebegin genetik özellikleri arastirilabiliyor. Bu tetkiklerde bir takim maddelere bakilarak bazi metabolik, hormonal hastaliklar erkenden taninabiliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası