Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KARINDAKI AORT ANEVRIZMASI ULTRASONOGRAFI ILE TESPIT EDILIYOR!

Aort anevrizmasini aort damarindaki bir bölümün çesitli nedenlere bagli olarak genislemesi ve balonlasmasi olarak açiklamak mümkün. En büyük tehlikesi ise, ana damarin aniden yirtilmasi ve bir iç kanamaya neden olmasi. Bu haliyle hayati riski de beraberinde getiren anevrizma, ne yazik ki genellikle belirti vermeden ortaya çikiyor. Ancak karindaki anevrizma, ultrasonografi ile anlasilabiliyor.

Dünyadaki istatistikler ve rastlanma sikligi göz önüne alindiginda, ülkemizde halen binlerce tanisi konmamis aort anevrizmali hasta oldugu tahmin ediliyor. Anevrizmada, çesitli nedenlerle sisen damarin patlamasiyla olusan kanama hayati tehlike tasiyor. Uzmanlarin ciddi sonuçlari nedeniyle tehlikeli durumlardan biri olarak nitelendirdikleri aort anevrizmasi, sinsice ilerleyen bir hastalik. Acibadem Maslak Hastanesi Kardiyovasküler Cerrahi Uzmani Doç Dr. Erdal Aslim, anevrizma teshisinin mutlaka bazi tetkikler yapilarak konulabilecegini belirtirken, “Hastanin stresli yasam sürüp sürmedigi, sigara kullanip kullanmadigi ve yasi göz önüne alinarak bazi hastaliklar için risk grubunda oldugu konusunda fikir yürütebilir.” diyor.

Anevrizmalarin vücudun tüm damarlarinda olusabildigini belirten Doç Dr. Erdal Aslim, karin aortu anevrizmalarinin risk faktörlerini, belirtilerini ve tetkik yöntemlerini aktardi:

Genellikle hiç belirti vermiyor!

Aort anevrizmalari genelde herhangi bir sikayete yol açmadan sinsi bir sekilde genisliyor ve genellikle belirti vermiyor. En sik görülen belirtisi ise damar çapindaki artisa bagli olarak omurgada olusan baski nedeniyle gelisen bel agrisi. Aort genislemesi çevresindeki organlara baski yapmaya basladiginda, sorunun bulundugu bölgeye göre; yutma güçlügü, öksürük, nefes almada güçlük, karin veya bagirsak içinde olusan ani kanamalar gibi yakinmalar da olusturabiliyor.

Damar bir balon gibi patliyor!

Kontrol amaçli tetkikler yapilmadiysa hastada anevrizma tespit edilemiyor. Anevrizmanin ilerlemesine karsin bir önlem alinmadigi için damar daha fazla sisiyor ve sonunda içindeki basinca dayanamayarak bir balon gibi patliyor. Anevrizma yirtilirken buna siddetli bir agri, bulanti ve kusma eslik edebiliyor. Karin aortu yirtildiginda kan bir anda karin içerisine bosaliyor, kan kaybina bagli tansiyon düsmesi ile hasta soka giriyor. Organlara giden kan akiminin durmasi ile hastanin yasami ciddi sekilde tehlikeye giriyor.

Çogunlukla tesadüfen tespit ediliyor!

Karin bölgesindeki aort anevrizmalari tesadüfen, karin içerisindeki diger organlarin hastaliklari nedeni ile yapilan tetkiklerle tespit edilebiliyor. Zayif kisilerde anevrizmanin karin muayenesi ile tespit edilmesi mümkün olabiliyor. Çünkü genisleyen damar karinda sislik olusturabiliyor veya damarlar kan basincina bagli olarak nabiz gibi atabiliyor. Ancak sisman kisilerdeki yag fazlaligi muayene ile tespite engel oluyor. Bu kisilerde henüz elle tespiti mümkün olmayan anevrizmalar için, en basit ve ucuz tetkik yöntemi ise “karin ultrasonografisi” oluyor. Teshis amaçli kullanilabilen diger tetkikler arasinda bilgisayarli tomografi ve manyetik rezonans yöntemleri bulunuyor. Bu tetkikler agrisiz ve komplikasyonsuz olmakla birlikte radyasyona maruz kalma gibi yan etkileri bulunmuyor.

Erken teshis mümkün mü?

Aort anevrizmanin rutin bir tetkiki yok. Ancak ülkemizde 50 yas üzerindeki herkesin daha önce yaptirmamissa bir kez karin ultrasonu veya tomografi çektirmesi öneriliyor. Eger aort çaplari normal degerlerde ise hastanin kontrollerini 3 – 5 yilda bir yaptirmasi yeterli geliyor. Ancak 3–3,5 santime ulasan bir aort tespit edilmisse hastanin takip altina alinabilmesi için ilk yil alti ayda bir ultrasonla takip edilmesine karar veriliyor. Bu tetkiklerde damarlarda genisleme bulgularina rastlanmazsa rutin kontrollere yilda bir devam ediliyor. Damarin 5 santime yaklastigi tespit edilirse kontrol süreleri yine 6 ayda bire indiriliyor ve hastanin mevcut yan hastaliklari, yasi ile sahip oldugu risk faktörlerine bagli olarak hangi tip müdahalenin ne zaman yapilacagina karar veriliyor.

En büyük risk faktörü, damar sertligi!

Aort anevrizmalarinin sebebi çogunlukla “damar sertligi (ateroskleroz)” oluyor. Damar sertligi sebebiyle, damar duvarlarinda kalsiyum ve yag plaklarinin olusturdugu deformasyonlara bagli olarak damar duvari deforme olup genislemeye basliyor ve anevrizma gerçeklesiyor. Damar sertliginin yani sira farkli risk faktörleri de bulunuyor:

Ailede anevrizma varligi
Erkek olma (kadinlara göre 3 kat fazla risk)
Sigara kullanimi
Bacaklarda damar hastaliklarinin var olmasi
Hipertansiyon
Kan yaglarinin yüksekligi
“Marfan sendromu” ya da “sistemik lupus”, “ ehlers danlos sendromu” gibi dogustan gelen bag dokusu hastaliklari ve özellikle ülkemizde daha yaygin olarak rastlanan “Behçet hastaligi” gibi hastaliklara sahip olma

Anevrizmalar hemen ameliyat edilmiyor!

Küçük çapli anevrizmalar 6 ay veya 1 yil gibi araliklar ile ultrasonografi ile takip ediliyor. Eger 2cm’lik bir damarin çapi 3 cm’in üzerine çiktigi zaman anevrizma deniliyor. Ama bütün aort anevrizmalari ameliyat edilmiyor. Çünkü yapilan müdahalelerin de bir takim riskleri bulunuyor. Amerika ve Avrupa’da yapilan arastirmalarda aort çaplarinin 5,5 cm'e ulasana kadar genellikle bir yirtilma ile karsi karsiya kalinmadigi, çap 5,5 cm’i geçtikten sonraki yirtilma riskinin logaritmik olarak arttigi gözleniyor.

Takip döneminde bazi önlemler aliniyor

Damar belli bir genislige ulasana kadar hastanin takip edildigi dönemde, bazi önerilerde bulunuluyor:

Hasta ikinma hareketinden uzak durmali. Agir seyler kaldirmamali. Kabizlik problemi varsa bunlara yönelik önlemler alinmali. Çünkü ikinma karin içindeki basinci artiriyor.

Zayiflamis damar duvarina sahip olan damar hattinin içinden geçen kan akiminin mümkün oldugunca düsük basinçta olmasi gerekiyor. Bu sebeple hastanin yüksek tansiyon sorununu çözmesi sart. Eger hasta yüksek tansiyon ile yasiyor ise mutlaka etkili düzeyde bir anti hipertansif tedavi altina alinmasi gerekiyor. Antihipertansif tedavi uygulanirken, “beta bloker” denilen damar duvarini biraz daha sikilastirarak direnci arttiran ilaçlarin alinmasini da tavsiye ediliyor.

Kandaki yag oraninin azaltilmasi gerekiyor.

Yapilan arastirmalara göre sigara içenlerin içmeyenlere göre daha fazla yirtilmalarla karsi karsiya kaldigi ortaya konmus. Bu sebeple sigara içilmemesi gerekiyor.

Yani imkanlar dahilinde öncelikle mevcut risk faktörlerini en aza indirgenmeye çalisiliyor.

Damara 2 farkli yöntemle müdahale edilebiliyor

Damarda ani bir çap artisi oldugunda ek tetkikler veya müdahaleler gerekebiliyor. Bu müdahalelerde günümüzde 2 farkli yöntem kullaniliyor:

Açik Operasyon: Karinin açilip damarin genisledigi bölgenin üst ve alt kisimlarindan dolasimin durdurulup genislemis damarin suni bir damar ile degistirilme islemidir. Genellikle %6–8 komplikasyon riski ile uygulanilabiliyor.

Kapali “Endovasküler” yöntem: Genellikle kasik bölgelerinin açilip kasik damarinin içinden karin içine genislemis damar bölgesine damar içinden anjiyografi esliginde genislemis damarin üst ve alt kisimlarinin arasina içi stent ile desteklenmis suni bir damar yerlestiriliyor. Bu islem, yaklasik %1–2 komplikasyon riski ile uygulanilabiliyor.

Hangi hastaya ve hangi anevrizmaya bu iki metottan hangisinin uygulanacagina damarlarinin anatomik yapisi, hastanin yasi ve ek hastaliklari göz önüne alinarak karar veriliyor.

Operasyon sonrasi yasam

Operasyondan sonra yaklasik olarak 2-3 ay süren bir nekahat dönemi gerekiyor. Bu dönemde 5kg’dan fazla yük kaldirmamak, düzenli yürüyüsler yapmak ve dinlenmek gerekiyor. Sigara içmek, hipertansiyon, yüksek kolesterol, seker hastaligi, obezite gibi risk faktörlerinin hekim yardimi ile kontrol altina alinmasi gerekiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası