Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


YORGUNLUK VE BITKINLIK ARASINDAKI FARKLAR!!!

Yorgunluk ve bitkinlik arasinda ne fark var? Dr.Öz, bitkinlikten sikayet edenlere çesitli önerilerde bulunuyor…

Bitkinlik kontrolden çikmaya baslayan küresel bir enerji sorunu. Dünya çapinda 200 milyon kisi bu sorunu yasiyor ve kadinlar daha çok etkileniyor. Uzmanlar ABD’de 20 milyondan fazla kadinin bitkinlikten muzdarip oldugunu düsünüyor. Teshis konulmamis bir hastaligin da bitkinlige neden olabilecegi ifade ediliyor.

Asiri derecede yorgun olmakla bitkinlik arasindaki farklar:

Yorgun oldugunuzda yeniden enerjik hissetmeniz için güzel bir uyku yeterlidir. Bitkinseniz kaç fincan kahve içerseniz için gözlerinizi açmakta güçlük çekersiziniz. Iste uyukladiginizi fark edersiniz ve uyusaniz bile yine de kendinizi bitkin hissedersiniz. Bitkinlik vücudunuzun size yetisemediginin bir göstergesidir. En çok da çalisan, ev ve aile isleriyle ugrasan kadinlari etkiler. Bitkinligi görmezden gelemezsiniz, bu kimi zaman hayatinizi tehdit eden bir hastaligin belirtisi bile olabilir. Bu hastaliklar asiri kilo, depresyon, diyabet, yüksek tansiyon ve kalp hastaliklari da olabilir. Kronik olarak bitkinseniz, vücudunuz daha ciddi sorunlara karsi sizi uyarmaya çalisiyor olabilir. Bitkinlik her gün çok sayida kadini etkiliyor ve çok azina teshis konulabiliyor. Kilo aldiriyor, üretkenlik azaliyor ve depresif yapiyor. Bunun adi Kronik Yorgunluk Sendromu.

Kronik Yorgunluk Sendromu Nedir?

Bu sendromda ürettiginiz fazla enerjiyi yakarak hipotalamusun etkilenmesine neden oluyorsunuz. Yorgunluk, agri, kilo alimi, soguga tahammül edememe, uykusuzluk yasiyorsaniz ve bu bir döngüyse kronik yorgunluk sendromu yasiyorsunuz demektir.

Dogru sekilde beslenmek önemlidir.

Dogru beslenmiyor olmaniz da sorun olabilir. Bu nedenle Dr. Öz bolca ispanak ve brokoli yemenizi öneriyor. Kirmizi etten de alyuvar yapiminda faydali demir ve mineralleri almaniz mümkündür. Pek çok kisi kansizlik çekiyorsa demir takviyesi aliyor ama demir haplari da kabizliga neden oluyor. Bu konuda Dr. Öz’ün önerisi; eskiden kullanilan demir tavalari tekrar mutfaginizda kullanmanizdir. Çok eski bir tedavidir bu, demir tavalar çok ise yarar. Demir sizintisi yaptigi için artik kullanilmasalar da sizin diyetinizde demir olmasi gerekiyorsa, ne istiyorsaniz pisirin ama büyük annenizin tavasini ödünç alin ve geri vermeyin.

Asiri derecede bitkinlik ve uyusukluga neden olan en önemli ikinci unsur ise bezlerinizdir. Özellikle de tiroid bezleri… ABD’de yasayan kadinlarin % 17’sinde tiroid sorunu oldugu belirtiliyor. Bu oldukça büyük bir rakam ve çogu kisi bunun farkinda degil.

Bu konuda Dr. Öz kendinizi muayene etmenizi öneriyor.

Kendinizi muayene edin.

Kendinizi dogru bir sekilde muayene etmek için önce elinizi bogaziniza koyun. Gögüs kemiginizin hemen üzerindeki boslugu bulun. Boyuna dogru 2 parmak yukari çikin ve yan taraftaki kasin altina bastirarak yutkunun. Kimilerinde bu beze daha belirgindir. Dokundugunuzda elinize büyük bir beze geliyorsa veya üzerinde nodüller varsa tiroid bezini buldunuz ve sorunu teshis ettiniz demektir. Bezi dogru seylerle beslerseniz yeterli miktarda hormon salgilar ve hormonu öldürecek antikorlar üretemezseniz -ki bu durum kadinlarda sik görülür- kimi zaman bagisiklik sistemimiz tiroid bezlerimize savas açar, bitkinlikte de sorunun bu oldugunu düsünmekteyiz.

Magnezyum almak için kabak çekirdegi ve ispanak yiyin.

Yiyecekleri enerjiye dönüstürebilmek için magnezyuma ihtiyaç vardir. Magnezyum eksikligi çeken kadinlar, vücudun oksijen tasiyan alyuvarlarina daha fazla ihtiyaç duyar. Bu sorunu asabilmek için günde 120 mg magnezyum almak gereklidir. Peki bu miktari nasil ve nereden alacagiz? Kabak çekirdegi ve ispanak alarak bu ihtiyacinizi karsilayabilirsiniz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası