Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ILERI TEKNOLOJI CIHAZLARI ILE KANSIZ, YAN ETKISIZ KANSER TEDAVISI

CyberKnife, Gamma Knife, Rapidarc ve Trilogy... Ileri teknoloji ürünü olan bu cihazlar kanser tedavisinde karsilasilan pek çok sorunu ortadan kaldiriyor! Tedavi süresini kisaltmalari, iyilesme oranlarini yükseltmeleri ve normal dokularin zarar görmesini en aza indirmeleri, bu cihazlarin sunduklari en önemli avantajlar arasinda sayiliyor.

Kanser, günümüzde hizla yayginlasan ciddi bir hastalik. Her yil tüm dünyada milyonlarca kisi, ilk kez bu hastalikla tanisiyor. Hastaligin insan hayatini tehdit eder nitelikte olmasi, bilim insanlarinin tedavi alaninda yeni arastirmalar ve kesifler yapmasinda en temel etkenlerden biri. Bu çabalarin sonucu gelismis teknolojilerle üretilen cihazlar, kanserin tani ve tedavisinde yeni olanaklar sunuyor. Bu alandaki yenilikleri kendi bünyesinde toplayan ve 2010 yilinda “Kansere Karsi Yalniz Degilsiniz” sloganiyla genis çapli bir kampanya baslatan Acibadem Saglik Grubu’na bagli hastanelerde kanser tedavisi dünya standartlarinda uygulaniyor. Acibadem uzmanlari, kanserdeki ileri teknoloji cihazlari ve özelliklerini aktardilar:

CYBERKNIFE(Uzay Nesteri) ile Tümöre Noktasal Darbe

CyberKnife, radyocerrahi ile güvenli ve milimetrik isin tedavisi yapan bir cihaz. Bu cihazla, vücuttaki tümörler cerrahi yöntem kadar kesin sinirlarla ortadan kaldirilabiliyor ve bunu yaparken isinlarin normal dokuya zarar vermesi minimuma iniyor. Acibadem Maslak Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Uzmani Prof. Dr. Enis Özyar, beyin tümörlerinde ve vücudun tüm bölgelerindeki iyi-kötü tümörlerin tedavisinde kullanilan islemin bir cerrahi islem titizliginde gerçeklestigini belirterek, “Üstelik bu yöntemle hastalar agri çekmiyor,” diyor.

Hangi kanser türünde kullaniliyor?

Kullanim alani genis olan CyberKnife baslica; beyin tümörlerinde, akciger kanserleri, prostat kanserleri, bas boyun kanserleri, vertabra tümörleri, pankreas kanserleri ve diger yöntemlerle tedavi edilemeyen sayica az olan metastazlarda, solunum ya da bagirsak hareketleriyle tümörün yer degistirdigi akciger ve karaciger tümörlerinde, isinlanmis bölgelerde tekrarlayan tümörlerde kullaniliyor.

Tedavi nasil uygulaniyor?

Bilgisayar kontrollü robot teknolojisi kullanilan CyberKnife cihazi, hasta etrafinda adeta dans eder gibi dönüyor ve yüzlerce açidan isinlama yaparak tedaviyi gerçeklestiriyor. 1 ile 5 arasi degisen uygulamayla kisa süreli tedavi olanagi sagliyor.

Avantajlari neler?

Ameliyat edilemeyen, küçük ve ulasilmasi zor olan bölgelerdeki lezyonlara sahip hastalarin tedavisinde ideal olarak tanimlaniyor. Cerrahiye alternatif olarak gelistirildigi için cerrahi müdahale olmasina ragmen hasta ameliyat olmuyor, disaridan verilen isinlarla islem gerçeklesiyor. Tedaviyi milimetrenin altinda bir hassasiyetle yaparak tümörün etrafindaki saglam dokuyu koruyor. Tedavi sirasinda hastanin ani hareket degisikligi saptanabiliyor. Çoklu tümörlerde es zamanli olarak uygulanabiliyor. Hasta agri duymadigi için tedavi sirasinda anestezi de gerekmiyor.

Tedavi ne kadar sürüyor?

Tedavinin süresi hastanin durumuna ve daha önce isin alip almamasina göre belirleniyor. Toplam tedavi seansi da 1 ila 5 arasinda degisiyor.

GAMEM KNIFE: Beyin Tümörlerinin Radyocerrahi ile Tedavisinde Altin Standart

Gamma Knife (Gamma Biçagi) ile beyin tümörlerinin tedavisinde hastalara ameliyatsiz, agrisiz ve biçaksiz, hizli bir sekilde tedavi olanagi sunuluyor. Acibadem Kozyatagi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmani. Doç. Dr. Selçuk Peker, Gamma Knife teknolojisinin beyin tümörlerinin radyocerrahi ile tedavisinde altin standart oldugunu söylüyor.

Hangi kanser türünde kullaniliyor?

Çogunlukla beyin tümörlerinde kullanilsa da damarsal bozukluklarda, fonksiyonel hastaliklarda, uygulama yapiliyor.

Tedavi nasil uygulaniyor? Gamma Knife radyo cerrahisi ile tek seferde yüksek yogunluktaki isin, kafatasi içindeki hastalikli bölgeye uygulaniyor. Bu cihazla cerrahi yöntemde kullanilan biçak yerine gamma isinlari kullaniliyor. 201 adet kobalt kaynagindan çikan gamma isinlari ile, hastalikli alan güvenli ve etkili bir sekilde isinlarla yok ediliyor.

Avantajlari neler? Gamma Knife radyocerrahisinde ileri görüntüleme ve planlama teknikleri sayesinde çok ince gamma isini huzmeleri beyinde ulasilmasi güç ve derin bölgelere yerlesmis tümörlere de ulasabiliyor. Yüksek dozdaki isin demetleri sadece kafatasindaki hastalikli bölgeye odaklaniyor, böylelikle normal beyin dokusuna zarar vermiyor. Bunlarin disinda saçli deride ve kafada yara olusmuyor. Saçlar kesilmiyor ve tedavi sonrasinda dökülmüyor. Islem sirasinda genel anestezi ihtiyaci duyulmuyor.

Tedavi ne kadar sürüyor? Gamma Knife tedavisi hastaligin durumuna göre 15-20 dakika veya 2-3 saat sürebiliyor. Üstelik hastalar ayni gün içinde evlerine dönebiliyor.

RAPIDARC: Tedavi süresini 2-4 dakikaya indiriyor

Rapidarc, radyoterapide IMRT (Yogunluk Ayarli Radyoterapi) ve IGRT (Görüntü Kilavuzlugunda Radyoterapi) yöntemlerini kullanarak, hedef ile dozun uyusmasini sagliyor ve 3 boyutlu görüntüleme kullanarak doz ayarlamasini yapiyor. Acibadem Kozyatagi Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Uzmani Doç. Dr. Meriç Sengöz, bu yöntemle klasik tedavilere göre 2-3 misli daha düsük doz verildigini belirterek, “Bu yöntem ile tedavi süresi de 2-4 dakikaya iniyor” diyor.

Hangi kanser türünde kullaniliyor? Vücuttaki her türlü tümörde kullanilabiliyor.

Nasil uygulaniyor? Rapidarc, hasta etrafinda dönerek, hastanin hareket etmesine firsat vermeden isinlama islemini yapabiliyor.

Adi Rapid (hiz) ve arç (yay) kelimelerinin birlesmesinden olusan bu yöntem, hastanin etrafinda bir halka olusturulmasi yoluyla hastalikli bölgenin isinlanmasini sagliyor.

Avantajlari neler? Rapidarc, teknolojinin sagladigi en büyük avantajlarindan biri; tedavi süresini 2-4 dakikaya kadar indirerek hastanin konforunu büyük ölçüde artirmasi. Ayrica Rapidarc cihazi sayesinde hastaya verilen doz üçte bir oraninda düsürülüyor ve bu da radyasyona bagli ikincil kanserin olusma riskini azaltiyor.

Tedavi ne kadar sürüyor? Hastanin hastaneye gelip hazirlanmasi ve tedaviden sonra giyinmesine kadar geçen süre 10 dakika kadar. Bu tedavi sekli; kisa süreli ve sik seanslar halinde. Sik aralarla belirli bir miktar isin vererek tümörün yok edilmesi hedefleniyor.

TRILOGY: 3’ü bir arada teknoloji

Içinde 3 ayri radyoterapi yöntemi bulunan bir Lineer Hizlandirici olarak görev yapan Trilogy cihazi, görüntülemeden tedaviye kadar farkli ihtiyaçlara cevap verdigini söyleyen Acibadem Kozyatagi Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Uzmani Doç. Dr. Meriç Sengöz, hem tani hem de tedavi amaçli kullanilan bu cihazin, hastaya önemli avantajlar sagladigini belirtiyor.

Nasil uygulaniyor?

Cihazin içinde 3 farkli teknoloji bulunuyor: IGRT, IMRT, SRT. Bunlarin her biri farkli avantajlar sunuyor.

IGRT (Görüntü Kilavuzlugunda Radyoterapi) ile tedavi sirasinda görüntü alindigi için hastanin hareketliliginden kaynaklanan kaymalar saptanabiliyor. Bu durumda, isin en dogru noktaya verilmis oluyor.

IMRT (Yogun Ayarli Isinlama) ile tümöre verilecek doz yogunlugu, ideal olarak ayarlaniyor.

SRT/SRC (Noktasal Isinlama) ile çok küçük tümörlere bile noktasal atis yapilabiliyor.

Avantajlari neler? Diger aletlerde tek tek bulunan özelliklerin Trilogy’de bir arada bulunmasi, uzmanlarin dogru müdahaleyi, daha kisa zamanda ve en ideal oranda yapmasini sagliyor. Bu durum hasta açisinda da en dogru tedaviyi, en kisa zamanda görmesi anlamina geliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası